Erkekler Nasıl Ergenliğe Girer?
15 Mayıs 2024

Erkekler Nasıl Ergenliğe Girer?

Erkekler ergenliğe nasıl girer, erkeklerin ergenliğe girme dönemi 10-15 yaşlarında başlamaktadır. Ergenlikte fiziksel ve duygusal değişimler bariz şekilde etkili olmaya devam eder. Bu süreci başlatan beyinde bulunan hipotalamustur. Vücutta belli bir olgunlaşma gerçekleştiğinde beyinden burada olan hipotalamusa sinirsel iletiler ulaşır. Hipotalamus bunun üzerine hipofiz denilen salgı bezini uyaran bir hormon salgılamaya başlar. Hipotalamus yaşam boyu vücutta olan hormon üretimini yönetmektedir. Bu kızlarda ve erkeklerde farklı hormonlar şeklinde ve farklı miktarlarda olur. Ergenlikle birlikte olan değişimler sayesinde, vücut üreme yeteneği kazanmış olur. Bu değişimler son derece doğal olduğundan, ergenlere bu en iyi şekilde anlatılmalıdır.

Erkeklerde ergenlikteki vücut gelişimi ve değişimler

Erkekler için en belirgin ergenlik belirtisi testislerdeki büyümedir. Bu değişim erkelerde 11,5-12 yaşlarında başlamakta, bir yıl içinde cinsel bölgenin kıllanması ve penisteki büyüme fark edilir hale gelir.

Erkekler 13-13,5 yaşına geldiğinde sesleri kalınlaşır, gırtlakta bulunan kıkırdak dokuda çıkıntı meydana gelir.

Bu yaşlarda yine dudakların üstünde, yüzde ve vücutta kıllanma etkili olmaya başlar.

Bacaklar ve kollar uzamaya, ayaklar büyümeye başlar. Yaş 13-15 arasında erkeklerdeki boy uzamasının en çok olduğu dönemdir. Ciltte ve saçta yağlanma, yüzde siyah noktalar ve sivilcelerin oluştuğu izlenir. Bu dönemde erkekler kasları geliştiğinden, kendilerini daha güçlü hissetmeye başlar.

Erkeklerde aynı kızlarda olduğu gibi ergenlik yaşı değişken olur. Erkeklerde ergenliğin gecikmesi kızlara göre daha fazla görülür. Bu nedenle yaşıtlarında ergenlik belirtileri başlayan, fakat kendisinde henüz bu belirtilerin olmadığı erkeklere bunun doğal olduğu uygun bir dille anlatılmalıdır. Çünkü herkesin vücut yapısı farklıdır ve uygun zamanda vücudu olgunlaşmaya başlayacaktır.

Erkeklerde ergenlikte peniste sertleşme ve boşalma

Penisin içinde süngerimsi bir yapı bulunmaktadır. Bu yapı süngerin suyu çektiği gibi, peniste damarlardan kanı çekerek şişer ve sertleşme gösterir. Ergenlik döneminde erkeklerde beklenmeyen zamanlarda, yerde penis sertleşmesi görülebilir. Erkeklerde sperm hücreleri de ergenlikle birlikte çoğalmaya başlar. Bu hücreler yumurta döllenmesi ve bebeğin olması için önemlidir. Penis sertleşmesinden sonra, dışarı oldukça fazla sperm boşaltılabilir. Bu hücreler meninin az bir kısmını oluştursa da boşalmada 500 milyon civarında sperm hücresi olur. Bu hücrelerin birisi yumurtaya ulaşarak döllenmeyi gerçekleştirebilir. Genç yaştaki erkeklerde boşalma daha fazla olsa da yaşın ilerlemesiyle bu boşalma miktarı azalır. Bunlar hormonlarla ilgili gelişmelerdir.

Erkeklerde ergenlikte görülen ıslak rüyalar

Ergenliğe giren erkeklere bazen sabahları yatağının meniyle ıslanmış şekilde olacağı anlatılmalıdır. Bunun cinsel ilişkide olduğu gibi, uyarıyla meydana gelen ereksiyon sonucunda gelen meni olduğu uygun bir dille anlatılmalıdır. Bu gelen sıvı canlı sperm içermekte ve erkekte cinsel üretkenliğin başlamış olduğunu gösterir. Bunlar erkeklerin üreme organlarının gelişmiş olduğunu, onların erişkin olma yolunda ilerlediğini gösterir. Bu gelişim erkeklerde 18-20 yaşlarına kadar devam eder.

Erkeklere ergenlikteki ses değişimi

Ergenlikle birlikte erkeklerde ses değişimi olmaya başlar. Gırtlağında bulunan kıkırdak doku öne çıkar ve sesi kalınlaşır. Sesin önce çatallaştığı, ardından çatladığı görülür. Vücuttaki diğer bölümler gibi, seste değişime uğramaya başlar. Erkeklerde ses tonu ses tellerinin uzunluğu ile gırtlak yapısına bağlı olarak değişir. Büyüme devam ettikçe seste çatallaşma meydana gelebilir.

Erkeklerde ergenlikteki kıllanma

Ergenlikte erkeklerin genital gölgesinde, koltuk altında, yüzde, bacaklarda ve kollarda kıllanma olmaya başlar. Sakallar ise ergenliğin sonuna doğru çıkmaya başlar. Önceleri tüy şeklinde çıkan sakallar, zaman geçtikçe ve tıraş edilmeye başladıkça sertleşmeye başlar.

Erkekler Nasıl Ergenliğe Girer Yorumları

soru

sinem

02 Haziran 2024 Pazar

erkekler ergenliğe girdiklerinde azarlarmı

Cevap yaz
cevap

Admin

02 Haziran 2024 Pazar

Sinem bey, ergenlik dönemi, gençlerin duygusal ve fiziksel değişimler yaşadığı bir süreçtir. Bu dönemde bazı gençler daha agresif ya da daha sinirli olabilirler. Ancak bu, her erkek için geçerli değildir ve kişiden kişiye değişir. Bu tür davranışların temelinde hormonal değişiklikler ve duygu durum dalgalanmaları yatabilir. Anlayışlı ve sabırlı olmak, gençlerin bu süreci daha sağlıklı atlatmalarına yardımcı olabilir.

soru

Ender

26 Mayıs 2024 Pazar

Erkekler ne zaman uzar

Cevap yaz
cevap

Sarim

26 Mayıs 2024 Pazar

Kişiden kişiye değişir. Bazı erkek çocukları 11- 12 yaşında boy atmaya başlarken bazı erkek çocukları 15-16 yaşına kadar boy atmaz ama sonra birden boy atar. Bu doğal bir süreçtir. Hormon sistemi ile ilgilidir.

soru

ali

25 Mayıs 2024 Cumartesi

ben 13 yaşındaym döl yerine su geliyor neden

Cevap yaz
cevap

Platin

25 Mayıs 2024 Cumartesi

Merhaba, 13 yaşında ergenliğe Asım adım giriyor olabilirsiniz. Speemleriniz tam oluşmamış olabilir. Zaman içerisinde spermlerinizde olgunlaşacaktır. Endişe edeceğiniz herhangi birşey yoktur. Sağlıklı günler dilerim.

soru

mete

17 Mayıs 2024 Cuma

13 yaşında dölakmayan ergenlige girermi

Cevap yaz
cevap

Sadberk

17 Mayıs 2024 Cuma

Merhaba, ergenliğe girmek spermle belli olmaz ki. sperm akması ergenlik döneminden öncede olabilir. Sizin bu yaşadığınız sıkıntı hormonlarla alakalı olabilir. Çok fazla hormon salgılıyor ise vücut bu gibi durumlarla karşılaşabilirsin. Bu gayet doğal. Yani sperm gelmesini ergenliğe değil de hormonlarına bağlamalıyız. Sen bu konu da sıkıntı yapma. Ergenliği sıkıntısız geçir.

cevap

Remziye

17 Mayıs 2024 Cuma

Merhaba Mete Bey, ergenliğe girme ile sperm akmasının herhangi bir alası bulunmamaktadır. Sadece sperm akması ergenlik dönemi içerisinde meydana gelmektedir. Bu tamamen hormonsal bir durumdur. Hormonları fazla olan erkeklerde sperm oluşumu daha erken meydana gelir. Ergenlik durumu erkeklerde 14 yaşında başlamaktadır.

soru

İbrahim

16 Mayıs 2024 Perşembe

Ben 12 yaşındayım nasıl ergenliğe girebilirim

Cevap yaz
cevap

Celal

16 Mayıs 2024 Perşembe

İbrahim bey erkeklerde ergenliğe giriş dönemi 9-16 yaş aralığındadır. Siz belki farkında değilsinizdir ancak yaşınızın büyümesiyle ergenlik belirtileri ortaya çıkabilmektedir. Şayet bir sağlık probleminiz bulunmuyorsa muhtemelen yaşınız itibariyle ergenliğe girmiş durumdasınız.

soru

Kullanıcı

15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ben 13 yaşımı geçtim.8e gidicem.Benden 3 ay küçük arkadaşım geçti ben geçemedim ne yapmalıyım.

Cevap yaz
cevap

Samime

15 Mayıs 2024 Çarşamba

Merhabalar, ergenlik dönemi kişiden kişiye hormonal değişiklikler gösterir. Bunlar gayet olağan normaldir. Üç ay değil bir yıl sonra bile ergenliğe girebilirsiniz. Korkacak birşey yoktur.

cevap

Ayten

15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ergenlik döneminde bireysel farklılıklar söz konusudur. Bu yüzden arkadaşınızın sizden önce ergenliğe girme durumu olabilir. Bu sebepten ötürü herhangi bir sıkıntı olmayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Ergenliğe 2 yıl sonra bile girebilirsiniz. Bu bakımdan korkulacak bir şey olmadığını söyleyebiliriz.

soru

Bilinmiyor

14 Mayıs 2024 Salı

Benim oğlum 13 yaşında henüz sesi çatallaşmadı ne zaman çatallaşma başlar?

Cevap yaz
cevap

Admin

14 Mayıs 2024 Salı

Merhaba Bilinmiyor,

Genellikle erkek çocuklarda ses çatallaşması ergenlik döneminde, yani 12-16 yaşları arasında başlar. Ancak her çocuk farklı gelişim gösterir, bu yüzden oğlunuzun sesi henüz çatallaşmadıysa endişelenmenize gerek yok. Birkaç yıl içinde bu değişimi yaşaması oldukça normaldir. Eğer yine de endişeleriniz varsa bir uzmana danışmanız faydalı olabilir.

Sevgiler,

soru

vermek istemiyorum

12 Mayıs 2024 Pazar

ben 13 yaşındayım ergenliğe daha girmedim

Cevap yaz
cevap

Ahnes

12 Mayıs 2024 Pazar

Merhaba bayanlarda ergenlik yaşı 12dir ve bu yaştan sonra oluşan ergenlik durumları geç ergenlik olarak adlandırılmaktadır. Eğer 14 yaşına girmeniz halinde hala adet göremezseniz doktora giderek bir muayene olmanızda fayda vardır. Bu yaş erkeklerde de 15tir. Yani bir süre daha adet bekleyebilirsiniz.

soru

Bosver

10 Mayıs 2024 Cuma

Masturbasyon yapiyorum ayda 5 defa ayrica cinsel iliskiye cok girmek istiyorum normal mi

Cevap yaz
cevap

Binalp

10 Mayıs 2024 Cuma

Merhabalar, masturbasyon ergenlikle beraber kişinin kendi kendini tatmine temiz şeklinde yapılan bir zevktir. Bu zevkle beraber cinsel ilişki ihtiyacı da doğar. Fakat dinimizce zevcemizden başka biri ile ilişkiye girmek haram olduğu içi masturbasyon yapmak hem en sağlıklısıdır ve en günahsızıdır. Bu istekler ergenlik zamanı gayet normaldir.

soru

Anonim

10 Mayıs 2024 Cuma

Ergenliğime girdim boşalmaktan bahsediliyor acaba nasıl oluyor bu boşalma işi öğrenmek istiyorum yardımcı olun lütfen

Cevap yaz
cevap

Anonim

10 Mayıs 2024 Cuma

Kardeşim istersen maturbasyon yap istersen yapma ergenlikte boşaldığın rüyadan belli oluyo çekiyonya hani mani geliyo beyaz döl köpüklü o işte boşalmak

soru

şahin

07 Mayıs 2024 Salı

erkekler ergenliğe girdiğinde boyu ozamı

Cevap yaz
cevap

Yeler

07 Mayıs 2024 Salı

Merhaba , erkekler de ani bir ses değişikliği meydana gelir , yanı sıra sivilce yada akneler belirir suratında , oldukça öfkeli isyankârdırlar . Herşey tatsız hayat anlamsız gelmeye başlar siz ebeveynler sağlıklı adımlar atarak bu süreci daha sancısız daha kolay atlatabilirler . Bu demek oluyor ki büyüklere çok iş düşüyor.

cevap

Şezre

07 Mayıs 2024 Salı

Evet. Erkekler kızlardan birkaç yıl daha sonra ergenliğe girmekte ve kızlar ergenlikten çıktıktan birkaç yıl sonra daha ergenliği devam eder. Yaş olarak hesaplar isek, 13-14 yaşlarında ergenliğe girmeye başlayan erkekler yaklaşık 22-23 yaşlarına dek ergenlik döneminde sayılır ve bu döneme kadar boy uzamaları devam eder.

soru

Yiğit

03 Mayıs 2024 Cuma

Ergenlik ne baş belası bir olay arkadaş her yerimde kıllar çıktı yüzümde sivilceler çıktı inşallah herkes bu dönemden en az zararla çıkar.

Cevap yaz
cevap

Agra

03 Mayıs 2024 Cuma

Evet, çok doğru söylüyorsun umarım en az zararla çıkarsınız ama size tavsiyem hiç birşeyi kafanıza takmayın relax olun o zaman işte az zararla atlatabilirsiniz. Mesale sivilcelerinizi görmezden gelmekle başlayın işe.

soru

Can

02 Mayıs 2024 Perşembe

Ben 15 yaşındayım ama hala sesim kalınlaşmadı ama penisim biraz uzunlaştı neden acaba penisimden sıvıda gelmiyor

Cevap yaz
cevap

Uzman

02 Mayıs 2024 Perşembe

Bunyeden bunyeye farklilik olabiliyor acele etme Herşey yoluna girecek. Durduk yere gelmez :) mastürbasyon yaparsan farkı görürsün

soru

ergen

30 Nisan 2024 Salı

Döl akıyo,kaşımın ortasında kıllanma,kapış aramda kıllanma,sivilce yok,ses biraz kalınlaştı,ergenmiyim??

Cevap yaz
cevap

Buhayra

30 Nisan 2024 Salı

Merhaba, ergenliğe girişin belirtileri arasında görülen sperm gelmesi, vücutta kıllanma ve ses kalınlaşması ergenliğe girdiğinizin belirtisidir.

cevap

Sinan

30 Nisan 2024 Salı

Merhaba, bahsettiğiniz mastebasyon, cinsel bölgede kıllanma ve ses kalınlaşması hepsi ergenlik belirtisidir. Sağlıklı günler dilerim.

soru

Gizem

29 Nisan 2024 Pazartesi

Oğlum 11 yaşında ve bugün yüzünde bir sivilce çıktı acaba ergenliğe mi giriyor kendisi de ergen oldum anne diyor olabilir mi

Cevap yaz
cevap

Evirgen

29 Nisan 2024 Pazartesi

Merhaba, 11 yaşında erkek çocuklarının ergenliğe girmesi oldukça zordur. Erkekler için erken ergenlik bile 12 yaşında başlamaktadır. Sivilce bir ergenlik belirtisi değildir. Yüzün yağlı olması ya da kişinin yağlı yiyecekler tüketmesi ciddi anlamda sivilce nedenidir.

soru

Birisi

28 Nisan 2024 Pazar

15 yasindayim killanma basladi ama hala spermlerim olusmadi

Cevap yaz
cevap

Ehlimen

28 Nisan 2024 Pazar

Merhaba, spermlerin oluşmadı erenliğin belirtilerinden biridir. Bunun için sabretmenin gerekecektir.

soru

Naber

25 Nisan 2024 Perşembe

Acaba bosaltırken acıyomu?

Cevap yaz
cevap

Avfi

25 Nisan 2024 Perşembe

Merhabalar öncelikle ergenlik çok önemli bir devredir insan hayatında bu dönemde üzhün olmamaya bakın hep mutlu şeyler yapın baskıdan kaçın kendinizi bir iş olur bir uğraş olur ona adepte edin okulunuzun olurçünkü bütün enerjiniz cinsel organınıza yürüyor bu dönemde o yüzden iyi değerlendirin birde boşalırken acıma hissi olmuyor insan rahatlıyor

soru

isimsiz

13 Nisan 2024 Cumartesi

14 yaşındayım 8 zinci sınıfa gidiyorum daha ergenlik sönemine giremedim

Cevap yaz
cevap

Admin

13 Nisan 2024 Cumartesi

Merhaba isimsiz,

Endişelenmene gerek yok. Her bireyin ergenliğe girme yaşı farklı olabilir. Belli bir yaş aralığında ergenliğe girmek normaldir. Eğer bu konuda kaygıların varsa, bir doktora ya da okulundaki rehber öğretmene danışabilirsin. Onlar sana en doğru bilgileri vereceklerdir. Kendini rahat hisset ve bu süreci kendi zamanında yaşa.

Sevgiler,

soru

İsimsiz

12 Nisan 2024 Cuma

16 yaşındayım ergen
olamadim

Cevap yaz
cevap

Admin

12 Nisan 2024 Cuma

Sevgili İsimsiz,
Ergenlik herkes için farklı bir zaman diliminde ve farklı şekillerde gerçekleşir. Kimi insanlar daha erken, kimileri ise biraz daha geç ergenlik belirtileri gösterebilir. Bu süreçte sabırlı ol ve kendine zaman tanı. Herkesin yolu ve hızı farklıdır, bu nedenle kendini başkalarıyla kıyaslamaktan kaçın. Eminim ki her şey yoluna girecektir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ereksiyon Nasıl Olur?

Ereksiyon Nasıl Olur?

Ergenlik Dönemi ve Özellikleri

Ergenlik Dönemi ve Özellikleri

Popüler İçerikler

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kızlarda Ergenlik Dönemi

Kızlarda Ergenlik Dönemi

Kızlarda Ergenlik Yaşı?

Kızlarda Ergenlik Yaşı?

Ergenlikte Saç Dökülmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ergenlikte Saç Dökülmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ergenlikte Boy Uzaması

Ergenlikte Boy Uzaması

Kızlarda Ergenlik Belirtileri

Kızlarda Ergenlik Belirtileri

Güncel

Ergenliğe Kaç Yaşında Girilir?

Ergenliğe Kaç Yaşında Girilir?

Güncel

Erkekler Nasıl Ergenliğe Girer?

Erkekler Nasıl Ergenliğe Girer?

Güncel

Ergenlikte Göğüs Gelişimi

Ergenlikte Göğüs Gelişimi

Ergenliğe Girerken Görülen Rüya

Ergenliğe Girerken Görülen Rüya

Ergenlik Dönemi Sorunları

Ergenlik Dönemi Sorunları

Ergenlik Döneminde Fiziksel Değişimler

Ergenlik Döneminde Fiziksel Değişimler