Ergenlik Dönemi Belirtileri
25 Haziran 2024

Ergenlik Dönemi Belirtileri


Ergenlik dönemi, çocukluktan yetişkinliğe geçiş sürecinde yaşanan önemli bir evredir. Bu dönem, kızlarda genellikle 9-13 yaşlarında, erkeklerde ise 10-15 yaşlarında başlar. Ergenlik belirtileri, kızlar ve erkekler arasında farklılık gösterebilir.

Erkeklerde Ergenlik Dönemi Belirtileri Nelerdir?

Ergenlik dönemi erkeklerde 11-12 yaşlarında başlar ve bu süreç bazen gecikebilir. Erkeklerde ergenlik belirtileri şunlardır:

 • İlk belirti, testislerin büyümesidir ve bu genellikle 11-12 yaşlarında gerçekleşir.
 • Testislerin büyümesinden yaklaşık bir yıl sonra genital bölgede kıllanma başlar.
 • 13-14 yaşlarında ses kalınlaşması ve gırtlakta kıkırdak büyümesi gözlemlenir.
 • Dudak üstünde ve yüzde kıl çıkmaya başlar.
 • Ayaklar ve eller hızla büyür, ardından boy uzar.
 • Deride, saçlarda ve yüzde yağlanma artar ve akne ile siyah noktalar ortaya çıkar.
 • Kaslarda hafif şişme olur.
 • Ergenlik sürecinde duygusal değişiklikler yaşanır; bu dönemde erkekler daha sinirli ve agresif olabilir, aile bireyleriyle iletişim kurmaktan kaçınabilirler.
 • Eğer 13-14 yaşlarına kadar hiçbir ergenlik belirtisi yoksa, boyu yaşıtlarına göre kısa ve çocukça bir yapıya sahipse bir hekime başvurulmalıdır.

Kızlarda Ergenlik Dönemi Belirtileri Nelerdir?

Kızlar, erkeklere göre daha erken yaşlarda ergenlik dönemine girerler. Kızlarda ergenlik belirtileri şunlardır:

 • İlk belirti, göğüslerin büyümesidir. Bu genellikle 9-13 yaşlarında başlar ve meme uçlarında küçük bir kabarıklık ve ağrı meydana gelir.
 • Göğüslerin büyümesi birkaç yıl sürebilir ve bu süreçte bir göğüs diğerine göre daha küçük olabilir.
 • Bikini bölgesinde yumuşak kıllar çıkmaya başlar ve zamanla artar.
 • Kızlar, bu tüylerden kurtulmak için çeşitli temizlik yöntemleri kullanabilirler.
 • Kalça ve basenlerde büyüme, belde daralma ve hızlı kilo alma gözlemlenir.
 • Vücutta kadınsı hatlar oluşmaya başlar.
 • Ayaklar ve bacaklar büyür.
 • Deride ve saçta aşırı yağlanma, akne ve siyah noktalar oluşur.
 • Vücutta terleme artar.
 • Halk arasında "adet görme" olarak bilinen menstrüasyon başlar ve bu genellikle 9-16 yaş aralığında gerçekleşir.
 • 16 yaşına kadar hiçbir ergenlik belirtisi yoksa bir doktora başvurulmalıdır.
 • Ergenlik döneminde kızlar, içine kapanma, aile bireyleriyle az konuşma, yüksek sesle cevap verme ve isyan etme gibi ruhsal belirtiler gösterebilirler.

Ergenlik dönemi, hem fiziksel hem de duygusal değişimlerin yoğun olarak yaşandığı bir süreçtir. Bu dönemde hem gençlerin hem de ailelerinin sabırlı ve anlayışlı olmaları büyük önem taşır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

kardelen

04 Haziran 2024 Salı

Ben12 yaşıdayım yuzumdr sivilceler var Bergen.iyim

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Nilsu

Bazı çocuklar ergenliğe geç girerken bazıları da olduğundan erken girer.

Ergenlik döneminde vücut

değişir bununla birlikte sivilcelerde yüzünde çıkmaya başlar. Ancak bazı çocuklarda ergenlik döneminde değilde yetişkin olduktan sonra çıkıyor böyle olan bir kaç yakınımı tanıyorum. Yani ergenliğe girmiş olabilirsin çünkü kızlar 9 ve 13 yaşları arasında giriyor ergenliğe.

soru

derya

04 Haziran 2024 Salı

benim arkadaşım bahar 11 yaşında ve aşk meşk işlerini konuşuyo ergenmidir acaba

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Sevnur

Merhaba Derya Hanım, aşık olma durumu ile ergenliğin herhangi bir alakası bulunmamaktadır. Sadece insanların ergenlik dönemlerinde hormonsal olarak bu tür durumlara daha yatkın oldukları söylenebilir. Kadınlarda ergenlik dönemi 12 yaşında başlar. Eğer erken ergenlik yok ise arkadaşınız henüz ergen sayılmaz.

soru

Erdem

03 Haziran 2024 Pazartesi

Ben ergenliğe 11 yaşinda girdim şuan 14 yaşindayim biran önce bu dönemden kurtlumak istiyorum nasil kurtulurum

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Muslihiddin

Merhaba, ergenlik dönemi kişinin bünyesine ve yaşına göre bazı değişiklikler gösterebilir. Bu sebepten dolayı ergenlik döneminin sürdüğü zaman ve ne zaman biteceği ile ilgili net bir şey söylenemez. Bu dönem de yapmanız gereken kendinizi çok yormayıp stresli durumlardan uzak durmalısınız. Kendinizi iyi hissetiğiniz işleri yağıp güzel yerlere gitmeye çalışın

2. Cevap
cevap

Eşfak

Ergenlik dönemi çok zor geçen bir durumdur. Çoğu insan bu dönemden nefret eder ve biran önce kurtulmak ister. Ergenlikten çıkmanı bir yolu yoktur ergenlik dönemi bitene kadar sürer bu yüzden kendinizi yormayın.

soru

ilayda

31 Mayıs 2024 Cuma

peki ben 15 yasindayim ve daraliyorum ergenlikte daralma olrmu

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

İkdam

Merhaba. Ergenliğe giren gençlerde özellikle hormonsal değişiklikler ilk olarak ortaya çıkar. Genellikle bu hormon düzensizliği gençlerin ruh hallerinde değişime neden olur. Ayrıca gençlerin bir birey olarak kendi benliklerini oluşturduğu bu dönemde bunalım belirtisi normal olarak kabul edilir.

soru

nokta

19 Mayıs 2024 Pazar

12yaşındayım ergenliğe girdim ergenliğe girdiğim için midir bilmiyorum çok fazla utangacım.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Ergenlik dönemi birçok fiziksel ve duygusal değişikliklerin yaşandığı bir süreçtir ve bu dönemde utangaçlık hissetmek oldukça yaygındır. Kendini utangaç hissetmen gayet normal ve doğal bir durumdur. Kendine olan güvenini geliştirmek ve sosyal ilişkilerinde rahat etmek için zamanla alışacaksın. Kendine zaman tanı ve endişelenme, her şey yoluna girecektir. Eğer utangaçlık hissin çok fazla sana sorun yaratıyorsa bir yetişkinle veya bir uzmanla konuşmayı düşünebilirsin. Unutma, ergenlik dönemi zorlu olsa da geçicidir ve sen bu sürecin üstesinden gelecek güce sahipsin. Her zaman kendine güvenmeyi unutma!

soru

Eda

19 Mayıs 2024 Pazar

Ben 11 yaşındayım bende göğüs uçlarında hafif ağrı başladı ve bu aralar herkese çok sinirliyim ve istemeden aileme karşı bağırıyorum artık okula gitmek bile istemiyorum sebebi olmadığı halde ağlıyorum henüz adet görmeye başlamadım ama bu dediklerimi ergenlik belirtisi mi sizce bilmiyorum

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Türegün

Merhabalar, göğüste büyüme ve ağrı ergenlik dönemine girildiğine işarettir. Ayrıca hormonal değişimler sebebi ile sinir, stres, üzüntü ve ağlama isteği olması aşırı şekilde yaşanabilir. Bu dönem de bu tür dönemler başladı ise adet olmanıza da çok az kaldı demektir.

2. Cevap
cevap

Gilşah

Endişe etmenize gerek yok.Ergenliğe girmiş olabilirsin sinir, stres, ağlama isteği, ve yalnız kalma isteği ergenlik döneminde olan bir insan için gayet normaldir.

soru

ÖZNUR

16 Mayıs 2024 Perşembe

Bende sürekli olarak ağlamak istiyorum moralim bozuk hiç güneşin yok hiç iştahım yok uyku düzensizliğim var böyle sürekli sıkıntı basiyo sizce ne yapmaliyim

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Özender

Merhaba Öznur Hanım, belirtmiş olduğunuz bu durumlar tamamen bir depresyon belirtileri olarak ortaya çıkıyor olabilir. Bu nedenle bol bol stresten uzak duracak aktiviteler yaparak sosyal hayatınızı biraz da olsa arttırmaya çalışın. Yaşadığınız sorunları ve problemleri çevrenizdeki insanlara anlatarak rahatlamaya çalışın. Bunların çok fazla faydası olacaktır.

soru

Emidrd

15 Mayıs 2024 Çarşamba

12 yaşındayım twsisler büyüdü ani erwksiyon çok sık başıma geliyor derste falan kıllanmada hafif ancak artıyor

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Envar

Ergenlik döneminde her erkeğin başına gelir. Bunu bu dönemde yaşamanız doğal. Bu dönemde böyle şeyleri yaşamanızın sebebi hormonların çok çalışmasından. Doktora gidip derdinizi anlatırsanız doktor size gerekli tavsiyeler de bulunabilir. Bu tür konuları doktorunuzla paylaşmaktan utanmayın. Ergenlik dönemidir başınıza bu tür şeyler gelecek önemli olan bilinçlenmektir. utanmanızı gerektirecek birşey yok.

2. Cevap
cevap

Eker

Yaşınız gereği bu tarz durumların başınıza gelmesi çok normal. Şayet kontrollü olmak gerekirse yiyip içtiklerinize kesinlikle dikkat edin ve hazır gıdadan uzak durun. Çünkü şu an aşırı salgı yapan bezler ciltte sivilce veya akne problemleri yaşamanıza sebep verir. Bir süre daha devam edip herşey yoluna girecektir.

soru

bvvvvvvvvvvvvj

14 Mayıs 2024 Salı

ergenliği nasıl atlatabilirim bişey olduğunda hemen ağlıyorum ve beni kimse anlamıyor...

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Perkel

Merhaba. Özellikle bayanların sık karşılaştığı durumlardan birisi de duygusal bağlarından kurtulmamaları, sürekli ağlamalarıdır. Tabi bu zamanla atlatılacak bi durumdur. ergenlik çağına giren her bireyin muhtemelen bu duygusal bağlarla boğuşmuştur. Bu dönemde ufak dokunsalar ağlanacak duruma gelir insan. Kişi bu süreçte kendini değerli görmek ister ve bunu görmediğinde hayal kırıklığına uğrar.

2. Cevap
cevap

Sükar

Merhaba Ergenlik herkesin başından geçen bir olaydır ve herkes mutlaka bu dönemi yaşamıştır. Bu dönem çok çalkantılı bir dönemdir. Bir de sanki ruhsal olarak bu sıkıntılar yetmiyormuş gibi bu dönemde hayatınızı şekillendirecek kararlarda alırsınız. Sakin olmaya çalışın. Hayatın hiçbir yönü eksilerle dolu değildir. Sizi kimsenin anlamadığını düşünüyorsunuz ama herkes anlıyor.

soru

Damla

13 Mayıs 2024 Pazartesi

Bu bahsettiklerinizin hepsi bende var özellikle sevdigim kişinin parfümünü kokluyorum sürekli odama kapalıyım çikolata ve fast food yiyorum birisine baglaniyorum uzak biyere gittiği zaman günlerce ağlıyorum isyan etmem arttı sürekli evdeki ilaçlardan fazla fazla içiyorum ölmek istiyorum sürekli ellerim titriyor bu dönemde bu belirtiler normalmi? ?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Mengütay

Merhabalar. Yaşadığınız sorunlar genellikle ergenliğe giren birçok gençte görülmektedir. Ancak bu sorundan çıkmak da size bağlı. Sevdiğiniz şeyleri yapın. Küçük hobiler edinin. Dışarı çıkmaya çalışın ne kadar zorlansanız da çıkmaya çalışın. Bakış açınızı değiştirmeye çalışın. Sıkıntılar her zaman gelir ancak doğru korunma yoluyla daha az etkiler bırakır.

2. Cevap
cevap

Suavi

Merhaba, damla hanım bu düşüncelere sahipseniz yaşınız oldukça küçük anlaşılan, yaşınız artıkça bu yaptığınız durumlara güleceksiniz. Allah’ın verdiği canı ancak Allah alır başkası için ölmeyi istemek günahların en büyüğü öncelikle bunu bilmelisiniz. Ergenlik döneminde bu gibi şeyler çok yaşanır aşklar hep platoniktir karşıdaki kişinin genelde haberi yoktur. Ama geçici dönemler.

soru

Mert

12 Mayıs 2024 Pazar

Ben şu ana kadar çok kez sinir krizi intihara teşebbüs ve aileme sinirden avazım çıktığı kadar bagirma istegi uyaniyor normalmi not yas 12.8

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Satvet

Merhaba, mert bey yaşınız oldukça yaptığınız hareketlere oranla eşit, yaşınız ilerledikçe sinirleriniz daha yumuşak hale gelecek vede intihar etmenin hiçte doğru olmadığını anlayacaksın, çünkü Allah’ın verdiği canı ancak Allah alır. Ailenizin değerini kaybetmeden anlayın derim belliki siz ergenliği en derin yaşayanlardansınız inşallah çabuk atlatırsınız.

soru

isimsiz

21 Nisan 2024 Pazar

17 yaşındayım ergenliğe girmedim hala 63 kiloyum birazcık gobegım var tombul duruyrum kilodan dolayımı ?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Merzuk

17 yaşında olup ergenlik dönemine girmemiş olmanız pek mümkün değil. Belki dönemi sıkıntısız yaşamış olabilirsiniz.

soru

Gizem

10 Nisan 2024 Çarşamba

Ben hala adet olmadım ama özel bölgemden kahverengiye biraz kırmızıya benzeyen birşeyler akıyor bu adet midir yoksa başka birşey midir

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Meriç

Merhaba gelen akintimi yoksa adet belirtisimi bunu siz anlayamazsiniz. mutlaka bir kadin doktoru yani jinekologa gorunmenizde fayda var. aksi takdirde yanlis ve ezber bir mantikla hareket ederek daha kotu sonuclar ile karsi karsiya kalabilirsiniz. her kadinda adet donemi farklu yaslarda olabilir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ergenliğe Nasıl Girilir?

Ergenliğe Nasıl Girilir?

Kızlarda Ergenlik Dönemi

Kızlarda Ergenlik Dönemi

Popüler İçerikler

Editörün Seçtiği

Ergenlik Dönemi Diyeti

Ergenlik Dönemi Diyeti

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ereksiyon Nasıl Olur?

Ereksiyon Nasıl Olur?

Ergenlikte Kilo Verme Ergenlikte Doğru Kilo Yönetimi

Ergenlikte Kilo Verme Ergenlikte Doğru Kilo Yönetimi

Ergenlikte Göğüs Gelişimi

Ergenlikte Göğüs Gelişimi

Ergenlikte Aşk Ergen Neler Yaşıyor?

Ergenlikte Aşk Ergen Neler Yaşıyor?

Ergenlikte Adet Düzensizliği Belirtileri ve Tedavisi

Ergenlikte Adet Düzensizliği Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ergenliğe Kaç Yaşında Girilir?

Ergenliğe Kaç Yaşında Girilir?

Güncel

Ergenlikte Cinsellik Gelişimi

Ergenlikte Cinsellik Gelişimi

Kızlarda Ergenlik Nedir ve Nasıl Olur?

Kızlarda Ergenlik Nedir ve Nasıl Olur?

Ergenlik Dönemi Nedir ve Nasıl Başlar?

Ergenlik Dönemi Nedir ve Nasıl Başlar?

Kızlarda Ergenlik Yaşı?

Kızlarda Ergenlik Yaşı?

Erkekler Nasıl Ergenliğe Girer?

Erkekler Nasıl Ergenliğe Girer?

Ergenlik Döneminde Fiziksel Değişimler

Ergenlik Döneminde Fiziksel Değişimler

Ergenlikte Sağlıklı Beslenme Yöntemleri

Ergenlikte Sağlıklı Beslenme Yöntemleri

Kızlar Ergenliğe Ne Zaman Girer?

Kızlar Ergenliğe Ne Zaman Girer?

Ergenlik Dönemi Psikolojisi

Ergenlik Dönemi Psikolojisi

Ergenlikte Kilo Neden Daha Kolay Alınır?

Ergenlikte Kilo Neden Daha Kolay Alınır?