ergenlik.gen.tr https://www.ergenlik.gen.tr Ergenlik, Belirtileri ve Dönemleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, ergenlik.gen.tr Mon, 13 Apr 2015 00:00:00 +0000 Mon, 17 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Ergenlik https://www.ergenlik.gen.tr/ergenlik.html Sat, 17 Nov 2018 02:09:03 +0000 Ergenlik, bireylerin yetişkinliğe adım attığı süreçtir. Yani çocukluk dönemiyle yetişkinlik dönemi arasındaki süreç ergenlik olarak tanımlanır. Bireylerdeki tutum ve davranışların çocuksu halden bir yetişkin olmaya doğru Ergenlik, bireylerin yetişkinliğe adım attığı süreçtir. Yani çocukluk dönemiyle yetişkinlik dönemi arasındaki süreç ergenlik olarak tanımlanır. Bireylerdeki tutum ve davranışların çocuksu halden bir yetişkin olmaya doğru değiştiği bu dönemde, aynı zamanda fiziksel değişimlerde olur. Cinsiyet özelliklerinin kazanılması, bireylerin yetişkinliğe ruhsal olarak hazırlanması bu dönemde olur. Bireylerde toplumun bir parçası olma benliği gelişir. Hormon değişimleri de olduğu için, kişi ruhsal olarak iniş çıkışlar yaşamaya başlar. Ergenlik ortalama olarak 12-20 yaşları arasında yaşanan bir süreçtir. Kızlar ergenlik dönemine erkeklerden 1-2 yıl önce giriş yapar. Erkeklerin ergenliğe geçişine kadar kızlar daha fazla yol almış olur.

Ergenlik dönemindeki değişimler ve ergenlik dönemi sorunları

Kızlarda ergenlik değişimleri
 • Kızların göğüsleri belirginleşmeye başlar, adet kanaması başlar ve cinsel bölgede, koltuk altında kıllanma oluşur
 • Kızların vücut ağırlığında artış olur, boyları da 10-20 cm kadar uzar.
 • Hormonların seviyesi arttığı için, ciltte yağlanma ve sivilcelenme oluşur
 • Yumurtalıklarda aylık yumurta hücresi gelişmeye başlar. Yumurta hücresi rahme doğru ilerler, spermle döllenme olursa gebelik, olmazsa adet kanaması olur.
Erkeklerde ergenlik değişimleri
 • Erkeklerde ergenlik sesin çatallaşmaya başlaması ve kalınlaşmasıyla başlar
 • Vücut ağırlığı artar, boyda 10-30 cm kadar uzama olur. Vücut hacim olarak irileşmeye başlar, kas dokusu arttığı için erkeklere has vücut yapısı ortaya çıkar.
 • Hormonlar nedeniyle ciltte yağlanma ve sivilcelenme olur
 • Kollar, yüz, penis dışındaki alanlarda göğüste, genital alanda, bacaklarda kıllanma olmaya başlar
 • Erkeklik hormonu olan androjen daha fazla salgılandığı için, testisler ve peniste olgunlaşma görülür. Bu nedenle peniste ereksiyon, uyarım kabiliyetinde artış olur. Testislerde sperm hücresi üretilmeye başlar.
İnsanların gelişimi yaşamı boyunca devam eder. Ergenlik bu değişimlerin yaşandığı en önemli dönemdir. Bireylerde çok hızlı gerçekleşen değişimler izlenir. Her birey ergenlik dönemini yaşar. Ergenliğin ilk başları uzmanlar tarafından olumsuz olarak, daha sonraki süresi de olumlu olarak değerlendirilir. Bireylerde söz dinlememe, otoriteye karşı gelme, hata bulma, eleştirme gibi davranışlar izlenir. Bazen aile tarafından bir yetişkin gibi görünen çocuklarda nasıl hareket edeceğini bilemez. Değişimlere ayak uydurmaz. Bu nedenle ergenlikte bir kimlik karmaşası yaşanabilir. Karşıt duygular yaşanabilir. Bu yüzden ergenlik dönemindeki bir bireyin bir yetişkinin uzaktan denetimine ihtiyacı olur. Başkalarının güvenini kazanma, ailenin güvenini kazanma gibi kaygı durumları yaşanabilir. Ergenlik döneminde bireylerin yaşadığı bu güvensizlik sorunu onların çekingen ya da atılgan bir birey olmalarına neden olabilir. Başkalarının bu dönemde kendileri hakkındaki hükümleri ergenler için çok önemlidir. Bu süreçte ergenler kişilik arayışında olur, arkadaş çevresi de değişebilir. Ancak kendisiyle çok alakalı olur. Uzun süre ayna karşında zaman harcayabilirler. Giyimlerine çok önem verirler, ancak kararsız olurlar. Özgür kalmayı isterler, anne ve babaya isyankar olabilirler. Okuldaki başarıları da düşebilir.

Yetişkinlerin ergenlere karşı olan baskıcı tutumları, yasakçı disiplinli anlayışları ergen için olumlu olmaz. Bu süreci olumsuz bir döneme çevirmemek için yetişkinlerin ergenlere yapısı bir tutum izlemesi gerekir. Eğer ergenlik dönemindeki gençler anne ve babasına güven duyarsa sorunlarını birlikte çözmeye çalışırlar. Kopuk bir çocukluk süreci geçirmiş olan bireyler ergenlikte ailesiyle zıtlaşma gibi sorunları daha fazla yaşar. Aynı ortamda bulunmayı bile istemez hale gelebilirler. Ergenlikte elde ettiği yeni olanaklar yüzünden bireyde etrafına kendini bir yetişkin olarak sunmaya çalışır. Bu durumda ailede çatışmaya neden olabilir. Kendisine hala bir çocuk muamelesi yapılmasınd]]> Kızlar Ergenliğe Ne Zaman Girer https://www.ergenlik.gen.tr/kizlar-ergenlige-ne-zaman-girer.html Sun, 18 Nov 2018 01:40:15 +0000 Kızlar ergenliğe ne zaman girer; ergenlik, kızların yaşamı açısından vücutlarının küçük bir kız çocuğundan genç bir kız olmaya doğru değiştiği zamandır. Ergenliğe giriş için kesin bir zaman bulunmada genel olar Kızlar ergenliğe ne zaman girer; ergenlik, kızların yaşamı açısından vücutlarının küçük bir kız çocuğundan genç bir kız olmaya doğru değiştiği zamandır. Ergenliğe giriş için kesin bir zaman bulunmada genel olarak 9 ve 13 yaşları arasında ve erkeklerden daha erken bir yaşta girerler. Bu nedenle yaşamın bu döneminde kızlar bir kaç yıl ergenliğe daha erken girdikleri için daha olgundurlar.

Ergenlikte genç kızlarda sırasıyla öncelikle göğüsler belirginleşir, sonra cinsel bölgelerde tüylenmeler oluşur ve en sonda da adet görülmeye başlanmaktadır.

Kızlarda ergenlik dönemindeki vücuttaki değişimler;

Kızlar ergenliğe ne zaman girer; 9 veya 13 yaşları arasında kollar, eller ve ayaklar vücudun geri kalan kısımlarına göre daha hızlı büyüyecektir. Diğer vücuttaki bölgeler kol ve bacaklarınızdaki büyümeyi yakalayıncaya kadar kişiler kendilerini psikolojik olarak biçimsiz ve kötü hissedebilir.

Deri; ergenlikle beraber daha yağlı bir hal alır ve daha çok terleme fark edilir. Çünkü ter bezleri de büyümeye başlamıştır. Yine, yüzde cildin yağlanmasına bağlı olarak sivilceler meydana gelecektir. Ergenlik döneminde bu sivilcelere akne adı verilmektedir ve ergenlik dönemindeki hormonların yükselmesine bağlı olarak bu durum genelde normal kabul edilmektedir. Bütün ergenlik döneminde olanlar akne problemi yaşayacaktır. Akneler bazen çok şiddetli olup tedavi gerektirebilir.

Psikolojik sorunlar; ergenlik dönemindeki pek çok fiziksel değişim ve bu çağdaki gençlerde bir takım psikolojik problemleri de beraberinde getirmektedir. Depresyon, içsel sıkıntılar, kendini kötü ve çirkin hissetme, aşırı alınganlık bunlardan bir kaçıdır sadece. Ebeveynler ergenlik dönemini yaşayan çocuklarıyla yakın olarak ilgilenmeli ve onlara destek olmalıdır. Bazı durumlarda psikolojik destek alınması gerekebilir.

İlk adet görme; tıp ismi ile menarş, kız çocuklarının üreme çağına geçişin bir işareti olarak kabul edilmektedir. Kızların çoğu 9 veya 16 yaşları arasında iken ilk adet kanamasını yaşarlar. Adet kanamasına eş anlamlı olarak regl, ay hali, mens, menstruasyon adı verilmektedir. Görülen ilk adet kanamasına menarş ismi verilmektedir.

Menarş yaşı kız çocuğunun genetik yapısı, coğrafik bölgesi, beslenmesi ve sosyokültürel yapısı ile bağlantılıdır. Ayrıca güneş ışığına daha çok maruz kalan ekvatora yakın bölgelerde menarş daha erken olurken, Kuzey Avrupa olan soğuk bölgelerde daha geç olmaktadır. Yine, beslenme durumu iyi ve hafif topluca kızlarda menarş daha erken olmaktadır.

Kızlar ergenliğe ne zaman girer sorusuna cevap olarak buluğ çağına geçişi ifade eden puberte gelişim evrelerinde, ilk önce boy uzaması ve memelerin büyümesi ile ortaya çıkmaktadır. Daha sonraki aşamalarda cinsel bölge ve koltuk altında tüylenmedir. Bunlardan sonra da ilk adet gerçekleşmektedir.

9 yaş öncesinde adet kanaması gerçekleşirse erken menarş olarak isimlendirilmektedir. Erken menarşta altta yatan bir hormonal bozukluk olabilir. Bu nedenle mutlaka doktora başvurulmalıdır. Hiç bir neden bulunmasa dahi bu durumun boy kısalığına neden olabileceği için tedavi gereklidir. Menarşın 16 yaşın üzerinde hala olmaması da mutlaka doktorlar tarafından araştırılmalıdır. İlk adet görmenin hiç bir müdahalede bulunmaksızın 16 yaşına kadar beklenmesi gerekir.

]]>
Ergenlikte Aşk https://www.ergenlik.gen.tr/ergenlikte-ask.html Thu, 23 Jan 2020 03:54:01 +0000 Ergenlikte aşk, ergenlik döneminde aşk tek bir yönden incelenemez. Çünkü aşkın manası ergenliğin kendi içerisindeki yaş gruplarına bile göre değişiyor. Ergenlik dönemi genel olarak mantığın değil de duyguların ön pla Ergenlikte aşk, ergenlik döneminde aşk tek bir yönden incelenemez. Çünkü aşkın manası ergenliğin kendi içerisindeki yaş gruplarına bile göre değişiyor. Ergenlik dönemi genel olarak mantığın değil de duyguların ön planda olduğu bir dönemi kapsamaktadır. Ergenlik döneminde aşkın ne şiddette ve nasıl yaşandığını sadece bu duyguyu yaşayanlar hissedenler bilir. 

Ergenlik döneminde aşk incelendiği zaman öncelikle cinsiyet ayrımlarının yapılması gerekmektedir. Kızlar erkeklere göre daha çabuk bu duyguyla tanışıyorlar. Çünkü kızların erkeklere göre ergenliğe girmeleri daha erken olmaktadır. Bu yüzden fiziksel ve duygusal olarak daha hızlı ilerlemektedirler. Bu dönemde kızlar kendilerinden yaşça daha büyük insanları beğenme eğilimi gösteriler. 14-15 yaşından sonra başlayan bir eğilim şeklidir. Erkekler de durum biraz daha değişiktir. Çünkü onların eğilimleri daha çok rekabete dayanmaktadır. Daha fiziksel haller taşıyorlar. Hem fiziksel hem de ruhsal davranışlarında basit savunma mekanizmaları ortaya çıkarmaktadır. Bir kızla beraber olmak erkek için aşkın dışında çok fazla ve farklı anlamlar ifade edebilir.

Ergen neler yaşıyor

Burada ergenin cinsel rol betimlemesi büyük önem taşımaktadır. Birincisi fiziksel olarak bazı şeyler gelişi. Bir de ergenlik döneminde yaşanan ruhsal ve duygusal gelişim var. Iş Ergen'in öğrenme kapasitesine kalıyor. Ergen, büyüklerinin aşkı nasıl anlamlandırdıklarını ve yaşadıklarını izlemektedir. Bunun yanında çevrenin de etkisi vardır. Aşk yaşanılması gereken ve kendini geliştirmeye yarayan bir olgu değil veya korkulması gereken bir engel olarak görülüyor. Bu dönemde öncekilerin bıraktıkları izleri takip edilebilir.

Ergenlikte aşk kavramının ailelerin rolü nedir 

Ülkemizde erkeklerle kızların yaşadığı aşka yaklaşım bakımından büyük farklar bulunmaktadır. Sosyo-ekonomik yapıdaki değişiklikler bile bu durumu değiştirmemektedir. Kızlarda, aşkın günah olduğu, yanlış olduğu anlatılıyor ve korkulması gereken bir şeymiş gibi gösterilmektedir. Kızlar bazı beraberliklerini sadece ailelerinin inadına yaşayabiliyorlar. Ailelerin doğru yönlendirmesi olmadığından ergen kız yanlış davranışlar yapabilir. Örneğin evden kaçabiliyor, daha doğru dürüst tanımadan karşı cinsle cinsel birliktelik kurabilmektedir.

Güven yoksa paylaşım da yok! 

Ergenlik döneminde onların özeline ulaşmak mümkündür .Eğer kişiler aile olarak bunu ergen çağındaki çocuğuyla konuşmazsa hiç bilmediği bir şeye karşı savaşmak zorunda kalabilir. Bu savaşa girildiğinde de genellikle kaybetmeye başlıyorsunuz demektir. Burada en önemli şey güven halidir. Eğer ergen çağındaki çocuk ailesine güvenmiyorsa kesinlikle bunu paylaşması mümkün değildir. Ona anladığınızı hissettirmek gerekir. 

Ergenlikte aşk için uzman yardımına ne zaman başvurmalı 

Eğer tetiklenmiş ruhsal bir bozukluk ortaya çıkmamışsa uyku bozuklukları, iştahın azalması hayattan zevk alamamaya başlama, eskisine oranla daha hırçın ve sinirli olma, hareketlerinde sert olma, habersiz bir şeyler yapma, sürekli arkadaş çevresi değiştirmeye başlama gibi sorunlar yoksa uzmana başvurmanın anlamı yoktur. Ama depresyonun tüm semptomlarını göstermeye başlamışsa uzmana başvurmakta büyük fayda vardır.

]]>
Ereksiyon https://www.ergenlik.gen.tr/ereksiyon.html Sun, 18 Nov 2018 23:47:54 +0000 Ereksiyon, insanlarda erkeklerde meydana gelen durumlardan biridir. Direk olarak penisin sertleşmesi şeklinde söylenebilecek olan bu durum sağlıklı olan her erkekte isteyerek ya da istem dışı olarak ortaya çıkar. Aslında bir erkek Ereksiyon, insanlarda erkeklerde meydana gelen durumlardan biridir. Direk olarak penisin sertleşmesi şeklinde söylenebilecek olan bu durum sağlıklı olan her erkekte isteyerek ya da istem dışı olarak ortaya çıkar. Aslında bir erkek için ereksiyon durumu çok önemlidir. Öyle ki  günümüzde gerek psikolojik gerekse diğer nedenlerden dolayı ereksiyon problemleri çok yaşanmaktadır. Bu durum direk olarak ereksiyonun bir erkek için ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Ereksiyon son derece normal bir durumdur. Bu nedenle ereksiyonun görülmesi herhangi bir sorun oluşturmazken ereksiyonun görülmemesi ciddi bir rahatsızlıktır. İnsanlarda üreme sisteminin bir parçası olan penis, ereksiyon haline gelmediğinde üreme gerçekleştirmek mümkün değildir. Bu nedenle bir ailenin kurulmasında yine ereksiyon halinin önemi bulunmaktadır. Bazı erkeklerde ereksiyon gerçekleşmemektedir. Bu durumda tabi ki tıbbi olarak yapılabilecek birçok uygulama vardır. Fakat günümüzde tıp her ne kadar gelişmiş olursa olsun bazı durumlarda yapılan birçok tedaviye rağmen herhangi bir olumlu sonuç elde edilememektedir. Bu durumlarda birçok zaman cinsiyeti erkek olan kişi cinsel olarak zarar görerek duygusal değişimler yaşayabilir. Bu nedenle ereksiyon bir erkek için çok önemlidir. Ereksiyon durumunda penis ciddi olarak büyür ve sertleşir. Bu şekilde değişim gösteren penis aynı zamanda oldukça sıkılaşır. Bu değişim çok rahat bir şekilde kişi tarafından hissedilir. Bu durum tamamen fizyolojik olarak ortaya çıkar fakat yine de psikolojik olarak ereksiyonun görülmesinde etkiler ortaya çıkmaktadır. 

Ereksiyon nasıl olur

Ereksiyonun gerçekleşebilmesi için öncelikle psikolojik olarak kişinin bu duruma uygun olması gerekmektedir. Özellikle kişinin psikolojisinde meydana gelen sorunlar direk olarak ereksiyonun ortaya çıkmasını engeller ya da zorlaştırır. Bu nedenle psikolojik olarak uygun durumda olan insanlarda ereksiyon durumu çok daha kolay görülmektedir. Ereksiyon durumunun meydana gelebilmesi için kişinin sağlığının ta olarak yerinde olması gerekmektedir. Direk olarak erkeklerde meydana gelen bu durum dolaşım sayesinde meydana gelmektedir. Ereksiyon durumuna meydana neden olan en önemli etken kandır. Kanın, penis içerisindeki parçacıklar içerisinde doluşması durumunda penis hızlı bir şekilde sertleşir ve ereksiyon haline gelir. Anatomik olarak bu şekilde ortaya çıkan ereksiyon durumunda vücudun diğer organlarında da farklılıklar meydana gelmektedir. Özellikle kalp normalden çok daha hızlı bir şekilde atarak etkilerini kişide göstermektedir. Bunun yanı sıra aynı zamanda insanlarda direk olarak kızarıklıklara ve hızlı nefes alıp vermeye neden olur. 

Ereksiyon haline gelen penis hızlı bir şekilde şekil değiştirdiği gibi aynı zamanda açısal olarak da farklıklar meydana gelir. Özellikle ereksiyon halindeki penisin üste doğru durduğu bilinmelidir. Bu nedenle ereksiyon haline gelmiş bir penisin istenilen şekilde hareket ettirilmesi zordur.

Ereksiyon hali ne zaman olur
Bazen kişi isterse de istemese de ereksiyon durumu ortaya çıkar. Kimi zaman bilinç altında yerleşmiş olan bazı cinsel durumlar direk olarak ereksiyona neden olur. Bu nedenle kişinin isteğine bağlı olarak bu durum engellenemez. Bunun yanı sıra bilinmelidir ki bu durum en çok sabahları meydana gelir. Sabahları ortaya çıkan bu durum diğer zamanlara göre daha fazla görülür. 
]]>
Ergenlikte Kilo Verme https://www.ergenlik.gen.tr/ergenlikte-kilo-verme.html Mon, 19 Nov 2018 21:39:42 +0000 Ergenlikte kilo verme, ergenlik döneminde hormon seviyeleri değişmekte, vücuda cinsiyet özellikleri yüklenmektedir. Kadınlar ergenliğe erkeklerden biraz daha önce girer. Özellikle kadınlarda cinsiyet hormonları vücutta ciddi deği Ergenlikte kilo verme, ergenlik döneminde hormon seviyeleri değişmekte, vücuda cinsiyet özellikleri yüklenmektedir. Kadınlar ergenliğe erkeklerden biraz daha önce girer. Özellikle kadınlarda cinsiyet hormonları vücutta ciddi değişimlere neden olmaktadır. Bir yandan göğüslerde büyüme olurken, bir yandan vücut yeni şekline  kavuşuyor. Vücut şekli cinsiyet hormonları nedeniyle vücutta yağ depolanmasıyla ortaya çıkıyor. Kadınların vücudu yağ depolamaya erkeklerden daha yatkındır. Bunun bir sebebi de doğurganlık özelliklerinin olması nedeniyle bebeğin anne karnında olduğu 9 ay boyunca dış etkenlerden korunmasını sağlamak amacıyla gelişmiş mekanizmadır. Ergenlikte özellikle kadınların birden kilo alması bu yüzden kaynaklanabilir. Salgılanan hormonlarla iştah artması olur, ruhsal dalgalanmalar nedeniyle de daha hareketsiz olunduğu içinde, kilo almak kolay olur.

Ergenlik döneminde kilo verme ve almamak için neler yapılmalı

Ergenlikte beslenme ve spor oldukça önemlidir. Vücudun yeni bir şekle bürünmesi nedeniyle dengeli ve sağlıklı beslenerek, düzenli spor yaparak zaman geçirilmelidir. Böylece ergenlik döneminden sonra vücut ideal şeklini alır, uzun zaman alışkanlıklara dikkat edilirse kilo alma ve verme sorunu yaşanmaz.

Ergenlikte özellikle kadınların vücudu daha köklü değişimlere uğrar. Kalçalar yuvarlak bir şekle gelir, göğüsler büyür. Bu nedenle kadınların beslenmede az yağlı besinler tüketmesi, fazla ağır olmayan spor faaliyetlerini yapması uygundur.

Ergenlikte kilo verme ve almamak için yüzme, bisiklet, yürüyüş ve koşu gibi sporlar yapılmalıdır. Eğer ağır sporlar yapılırsa, vücuttaki kaslar erken dönemde şekillenir ve vücut doğru şekli almakta zorluk çeker.

Ergenlikte kilo verme için yapılmaması gerekenler

Ergenlikte vücut çeşitli reaksiyonlar gösterebilir. Reaksiyonlar alışık olmadık şekilde oluştuğu içinde kilo alma ve ciltte sivilce gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bunların en önemli sebebi hormonların daha fazla düzeyde salgılanmaya başlamasıdır. Bu etkileri yaşamamak için beslenmede özellikle kızartılmış ve çok yağlı besinlerden uzak durulmalıdır. Şekerli besinlerde ciltte sivilceye neden olabilir. Bu nedenle beslenme düzeni için bir diyetisyenden destek alınmalı ya da evde bilinçli bir şekilde beslenmeyi dengeleyecek şekilde besinler tüketilmelidir. Ergenlik döneminde tüketebileceğiniz besinlerin içinde yeşil yapraklı sebzeler, her tür meyve, mercimek, pirinç, bitter çikolata, hayvansal yağlar, zeytinyağı ve kuru yemişler vardır. Bunları dengeli şekilde tüketirseniz, her gün ortalama 45 dakika kadar yürüyüş yaparsanız, ergenlikte kilo verme sorunu yaşamaz, sivilcelerden uzak kalırsınız.

Ergenlikte doğru kilo yönetimi

Ergenlikte kilo almamayı başaramayan kişiler için en doğru yol uzman diyetisyen ve spor hocasından destek alarak, bir düzen kurmalarıdır. Bunu yapamayanlarda bazı konulara dikkat ederek, ergenlikte kilo verme konusunda başarılı olabilir. Bunlar;

Ergenlikte kilo verme için asla diyet yapılmamalıdır. Besin değeri düşük olan, ağır koşullarda yapılan diyetler ergenlik döneminde olanlar için tavsiye edilmez. Vücudun bu süreçte daha çok vitamin ve mineral ihtiyacı olur. Böyle diyetlerin yapılması vücudun şekillenmesine olumsuz etkiler yapar. Bu durum ilerleyen yaşlarda istenmeyen sağlık sorunlarına neden olur. Bu nedenle sebze ve meyve ağırlıklı, karbonhidrat ve protein içeren besinlerin dengeli şekilde tüketilmesi gerekir. Öğünlerde bu gruplardaki yiyecekler mutlaka tüketilerek, vücut gelişimi desteklenmelidir. Ancak yenilen porsiyonlara da dikkat edilmelidir. Bunun dışında egzersizlerde düzenli olarak yapılmalıdır. Günde en az yarım saat, en fazla 45 dakika spor yapılması uygundur.
]]>
Ergenlikte Adet Düzensizliği https://www.ergenlik.gen.tr/ergenlikte-adet-duzensizligi.html Tue, 20 Nov 2018 21:19:40 +0000 Ergenlikte adet düzensizliği: Ergenlik döneminde sıkça karşılaşılan bir durumdur. Genellikle bir sorun teşkil etmez. Ergenlik döneminde düzensizlik yaşayan bir çok kişide bir kaç yıl içerisinde kendiliğinden geçen bir probl Ergenlikte adet düzensizliği: Ergenlik döneminde sıkça karşılaşılan bir durumdur. Genellikle bir sorun teşkil etmez. Ergenlik döneminde düzensizlik yaşayan bir çok kişide bir kaç yıl içerisinde kendiliğinden geçen bir problemdir.ergenlik döneminde adet düzensizliği çoğu zaman ilaç ve tedavi gerektirmez ancak nadir durumlarda ilaç tedavisi ve tıbbi gözetim gerekebilir. Adet görmeye başlayan kişide bazı rahatsızlıklar meydana gelebilir. Bu rahatsızlıkların temeli kişinin ergenlik döneminde olduğu için ve yeni adet hali görmeye başladığı için kaynaklandığı bilinmektedir. Kişinin yaşadığı bu küçük rahatsızlıklar adet döneminde düzensizliği de tetiklemektedir. Fakat bu düzensizlikler uzun bir dönemde kendiliğinden ortadan kalmaktadır. 18 yaşından küçük bir çok bireyin jinekolog sorunlarının %40 ile % 50 arasındaki bölümü ergenlikte adet düzensizliği problemidir. Ergenlikte adet dönemindeki uzun süren veya kısa süren kanama düzensizlikleri daha çok yumurtlama olmayan çevrimlerde görülmektedir. Bu tür kanama bozuklukları iç salgı sisteminin henüz olgunlaşmadığından kaynaklanmaktadır ve herhangi bir tedavi gerektirmeyen kendiliğinden zaman içerisinde düzelebilen bir sorundur. Kişideki düzensizlik ilk adet halinin görülmesini geciktirmiş ise ve çevrim tamamen düzensiz ise hipotalamusun işlevinde bir yetersizlik olduğu düşünülmektedir.

Hipotalamusun yetersiz olduğu durumlarda ortaya çıkan komplikasyonlar:
 • Kişinin ilk adet halini olduğundan daha geç görmesi
 • İki adet arasındaki sürenin çok değişken olması
 • Zamansız kanamaların kişide var olması
 • Yaşanan kanamaların tedavi ile giderilemiyor olması
 • Kişinin aylarca adet görmemesi hipotalamusun yetersiz olduğu düşünüldüğü durumlar arasında yer almaktadır.
Ergenlikte adet düzensizliklerinin aldığı isimler:
 • Polimenore: Ergenlik döneminde adet düzensizlikleri çoğu zaman yumurtlama olmayan çevrimlerde görülmektedir. Çevrim kişide 25 günden daha kısa ise polimenore adı verilir ve bu durumda kanamanın süresi çoğu zaman uzamaktadır.
 • Oligomenore: Çevrim 31 günden daha uzun ise oligomenore adı almaktadır. Kanama yine uzun sürer ve kanama damlama şeklinde kanamaya dönüşebilir.
 • Metroraji: Düzen dışı kanama olarak da adlandırılan metroraji adet çevriminden bağımsız uzun ve şiddetli kanamalara denmektedir. Ergenlik dönemindeki adet rahatsızlıklarının büyük bir bölümü bu gruba dahildir.
Ergenlikte adet düzensizliği tedavisi: 

Uygulanacak tedavi kişide bulunan düzensizliğin ne derecede olduğu ve kanamanın ne şekilde gerçekleştiği ile yakından alakalıdır. Bunun için kişiye özel tedavi uygulanmaktadır.küçük problemlerde genellikle zaman içerisinde düzelme olacağı için kişi beklemeye alınır. Fakat kişideki kanama kansızlık problemine neden oluyor ise kansızlık yani demir eksikliği tedavisi kişiye uygulanmaktadır. Fakat kişide kanamalar sıklaşmış ise veya kanama süresi çok uzamış ise hemoglobin değerleri normalin altına inmiş ise hormon tedavisi uygulanmaktadır. Tedavi 10 gün boyunca kişiye hormon verilerek kanamanın durdurulması yönünde ilerlemektedir. Ergenlikte adet düzensizliği yaşanıyor ise en uygun olan doktora gidip rahatsızlığınızı doktora dile getirmenizdir. Sonrasında sizin rahatsızlığınıza göre doktorun karar vereceği tedavi yöntemi ile tedavi olmanız gerekmektedir.
]]>
Ergenlik Dönemi Gelişim Özellikleri https://www.ergenlik.gen.tr/ergenlik-donemi-gelisim-ozellikleri.html Wed, 21 Nov 2018 11:28:04 +0000 Ergenlik dönemi gelişim özellikleri, bu evre de ortaya çıkan değişiklikler ergenlik dönemindeki psikolojik ve sosyal değişikliğin başlatıcısı ve düzenleyicisi olduğu için büyük önem arz eder. Ergenlik dö
Ergenlik dönemi gelişim özellikleri, bu evre de ortaya çıkan değişiklikler ergenlik dönemindeki psikolojik ve sosyal değişikliğin başlatıcısı ve düzenleyicisi olduğu için büyük önem arz eder. Ergenlik dönemi, buluğ çağı belirtileri ile başlamaktadır. Buluğa ermek, kişinin üreme yeteneğini kazanması anlamına gelmektedir. Buluğ dönemindeki gencin vücudunda yapısını ve boyunu değiştiren hızlı değişiklikler meydana gelir. 

Ergenlik dönemi gelişim özellikleri nelerdir

Fiziksel-cinsel gelişim

 • Kızlarda fiziksel gelişim ve değişim: Kızlar erkeklerden önce gelişmeye başlamaktadır. Kızların ergenliğe giriş yaşı 10-13 yaşlar arasındadır. Birkaç yıl olarak erkeklerden daha uzun ve olgun durumundalar. 16-18 yaşlarına kadar ve yılda 9 cm uzayabilirler. Ergenlik süresi boyunca kilo ortalama 16 kg artabilir. Kızların bedenindeki değişimler östrojen hormonunun etkisiyle gerçekleşmektedir.
 • Erkeklerde fizikel gelişim ve değişim: Ergenlik belirtileri erkeklerde ortalama 13-15 yaşlarında başlamaktadır. Boyları yılda ortalama 10,5 cm uzamaktadır. 18-20 yaşlarına kadar sürer. Kilo, ergenlik dönemi süresince ortalama 20 kilo artar. Erkeklerin bedenindeki değişimler testesteron hormonunun etkisiyle gerçekleşmektedir. Penis boyutlarında büyüme, genital kıllanma, kas gelişimi ve daha geç dönemde bıyık ve sakal bölgesinde kıllanma ile sürer.
Zihinsel gelişim: Zihinsel gelişme, ergenlik dönemi boyunca hızla gelişmektedir. 15-16 yaşlarında doruğa ulaşır. Daha sonra yavaşlayarak 20 yaşına kadar gelişimi devam eder. Gencin, ailesi ve yetiştiği ortamlar ile zihinsel gelişim arasında sıkı bir bağlantı vardır. Zihinsel gelişim ile genç, çevresiyle etkileşimini arttırmakta, inandığı yeni kavramları yeni durumlara uygulamakta, uyum yapmaktadır. Kızlar sözel ifade ve dil gelişimi bakımından daha ileridirler. Erkekler ise sayısal alanda daha başarılı olurlar.

Sosyal gelişim: Ergenlik döneminde çocukça alışkanlıklar ve davranışlar yerini daha olgun tutumlara bırakılır. Bu süreçte ergenin aile, öğretmen, arkadaş ilişkileri etkilidir. Bunlarla beraber ergen çevresine tek başına bakmayı da öğrenir.Ergenin sosyalleşme evresindeki başarısı bu döneme iyi hazırlanmış olmasına etkilidir. Hazırlık döneminde ailenin etkisi önemlidir. Aile ortamında yeterince saygı ve sevgi gören, gelişimleri için desteklenen ergenler sosyalleşme sürecimde başarıyla gerçekleştirirler. 

Duygusal-ruhsal gelişim

 • Kızlar erkeklere göre daha silik ve belirsiz özellikler taşırlar.
 • Çok kısa aralıklarla aşırı durgun ve aşırı hareketli olabilir.
 • Yaşça büyük erkeklere ilgi duyarlar. Çünkü erken gelişmiş ve olgunlaşmışlardır.
 • Son derece hassas ve kırılgan olurlar.
 • İlgi duyduğu konular ve nesnelere ilişkin aşırı dikkat ve titizlik söz konusudur
 • Romantik aşkla ilgilidirler.
 • Konuşkandırlar ancak bu iletişim kurmaya yönelik değildir.
 • Olur olmaz şeylere gülme eğilimindedirler.
 • Ayna karşısında daha fazla zaman harcarlar.
 • Karşıtlıkları ve dengesizlikleri vardır
 • Arkadaşlar arasında adı geçen ya da benzemek istediği kişilerin üzerinde görülen giysiler ve markalar öne çıkar
 • Kendine güven ve güvensizlik çatışmaları yaşar.
]]>
Ergenlikte Beslenme https://www.ergenlik.gen.tr/ergenlikte-beslenme.html Thu, 22 Nov 2018 07:15:29 +0000 Ergenlik beslenme, biyokimyasal, ergenlik, fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden hızlı gelişme, büyüme ve olgunlaşma süreçleriyle çocukluktan yetişkinlik dönemine geçiştir. Ergenlik dönemi 12-18 yaşlarını kapsamaktadır. Ergenl Ergenlik beslenme, biyokimyasal, ergenlik, fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden hızlı gelişme, büyüme ve olgunlaşma süreçleriyle çocukluktan yetişkinlik dönemine geçiştir. Ergenlik dönemi 12-18 yaşlarını kapsamaktadır. Ergenlik çağını çoğunlukla erkeklerde 11-14, kızlarda ise 10-12 yaşları arasında başladığı kabul edilmektedir. Ergenlik döneminde büyüme hızlıdır.

Hızlı gelişme ve büyüme ise besin ögeleri ve enerjiye ihtiyacı arttırmaktadır. Sağlıklı ve dengeli beslenme herkes için önemlidir. Fakat büyüme çağında olan çocuklar için daha önemlidir. Bunun nedeni de bu dönemde kazanılacak beslenme alışkanlığını ömrü boyunca sürdürmesidir. Gelişme ve büyüme, sağlıklı bir yaşam sürdürmek için gerekli olan besin ögelerinin hepsini gıdalarla vücuda alınabilir. Gıdaların her birinin içinde vücudumuza yarar sağlayan maddeler bulunmaktadır. Bu maddeleri besin ögesi olarak isimlendiririz. Besin ögeleri karbonhidrat, protein, yağ, mineraller, su ve vitaminlerdir. 

Ergenlik beslenme nasıl olmalıdır
 • Yağ grubu: E vitamini içererek gelişme ve büyüme, enerji ihtiyacını karşılamak açısından oldukça önem taşır.
 • Süt-yoğurt grubu: Protein ve kalsiyum içeriği yüksek olan gıdalardan oluşan gruptur. Çocukların büyüme ve gelişiminde, iskelet sistemlerinde, diş sağlığında oldukça önemli payı olan bir gruptur.
 • Sebze-meyve grubu: Mineral-vitamin ve posa içeriği yüksek olan gruptur. Büyüme ve gelişme, okul çağında enfeksiyonlara karşı koruma, bağışıklık sistemini destekleme yönünde bu grup önemli rol oynar.
 • Tahıl grubu (ekmek, pirinç, bulgur vb.): Posa içeren gıdalardan ve B grubu vitamininden oluşan bir gruptur. Bu dönemdeki enerji ihtiyacını karşılamada önemli rol oynamaktadır.
 • Kurubaklagil, tavuk, et, balık, peynir ve yumurta grubu: B grubu protein ve vitamin ve posa içeriği yüksek gıdalardan oluşan gruptur. Büyüme ve gelişme yönünden, protein ihtiyacını karşılaması açısından önemlidir.

Ergenlik beslenme için öneriler

 • Çocuk yemek konusunda çok seçici davranıyorsa ısrar ederek değil o yemeği neden yemesi gerekti anlatılmalı 
 • Kahvaltı yapma alışkanlığı kazandırılmalı, çocuk kahvaltısını evde yapıp okula gitmeli
 • Yemek konusunda fazla ısrar edilmemeli, doydum diyorsa çocuk zorlanmamalı
 • Günde 5-6 öğün şeklinde yemek yenmeli
 • Bilgisayar ve televizyon karşısında yemek yenmemeli
 • Günlük protein ve kalori ihtiyacını karşılayacak gıdalar tüketilmeli 
 • Şeker ve şekerli gıda tüketimi en aza indirilmeli, fazla tüketilmesi hem diş sağlığı açısından hemde tokluk hissi yarattığından asıl ihtiyaç olan gıdaların tüketilmesini engellemektedir.
 • Günlük su tüketimine önem verilmeli ve su içme alışkanlığı kazandırılmalı
 • Gazlı içecekler (Gazoz, kola vb.), hazır meyve suları yerine taze sıkılmış meyve suyu, ayran, süt tercih edilmeli
 • Pizza, hamburger vb. fast food tüketiminden uzak durulmalı onun yerine tencere yemeği tercih edilmeli
 • Ara öğünlerde yoğurt, kuru veya taze meyve, süt, kuruyemiş tüketilmelidir.
]]>
Ergenlik Dönemi Ve Özellikleri https://www.ergenlik.gen.tr/ergenlik-donemi-ve-ozellikleri.html Fri, 23 Nov 2018 03:10:24 +0000 Ergenlik dönemi ve özellikleri, Ergenlik, çocukluktan erişkinliğe geçiş sürecidir. İç salgı bezleri tarafından salgılanan bazı hormonlar bu süreci başlatırlar. Vücutta ergenliğe yol açan hormonal değişikliklerle birlikte Ergenlik dönemi ve özellikleri, Ergenlik, çocukluktan erişkinliğe geçiş sürecidir. İç salgı bezleri tarafından salgılanan bazı hormonlar bu süreci başlatırlar. Vücutta ergenliğe yol açan hormonal değişikliklerle birlikte dış görünümde değişiklikler başlar. Bu ilk değişiklikler kızlarda 10, erkeklerde 12 yaşında başlar. Bu değişiklik 3 ile 5 yıl arasında devam eder. Yani bu büyüme ve gelişmeler kızlarda ortalama 16, erkeklerde ise ortalama 18 yaşlarında büyük ölçüde tamamlanmış olur.

Ergenlik döneminin en sıkıntılı hareketleri,

Ergenlik dönemi ve özellikleri arasında en belirgin gözüken özellik aile ile sürekli bir çatışma halinde olmaktır. Ergenlik dönemi hem ergen için hem de ailesi için zor bir süreçtir. Sıklıkla bu dönemde aile ergeni anlamamakta, ergen de anlaşılmamaktan dolayı sürekli bir duygu karmaşası yaşamaktadır. Ebeveyn bu dönemde çocuğunu ne kadar çok anlamaya çalışırsa o kadar az hasarlı geçer bu dönem. 
Ergenlik döneminde karşı karşıya kalınan en önemli sıkıntılardan biri de ruhsal bozukluklarla karşılaşmaktadır. Ruhsal bozuklukların en belirgini de depresyon olarak kendini gösterir. Ergenlik çağından önce süperegonun tam olarak gelişmemiş olması, çocuğun kendini eleştirme ve gözlemleme yetisinin zayıflığı, dürtülerini dizginleyememeleri, umutsuzluk ve kendini suçlama gibi bazı belirtiler ergenlikte depresyona girimi kolaylaştırır. Depresyona giren bir ergende istekle başladığı bir işten çabuk sıkılırlar, dikkatlerini yoğunlaştırmakta güçlük çekerler. Unutkanlık ve dargınlıkları artar, okuduklarını anlamazlar, ders dinleyemezler ve başarı oranları düşer. Yalnız kalırlar ve yalnızlıklarından kurtulmak için içine kapanmak yerine insanların arasına girmeye çabalarlar. Ergenlikte cinsel duygularını sevgiyle karıştıran gençler cinsel duygularını doyurmaya çalışırlar. Bu doyumun ardından yaşanan şeyin sevgi olmadığını farkeder ve yüzüstü bırakıldığında daha büyük bir çöküntü yaşarlar, canına kıymaya kalkarlar. 


Ergenlik dönemi ve özelliklerine bir diğer ek de sigara ve alkol kullanımına başlanmasıdır. Anne ve baba alkol-sigara kullanıyorsa, arkadaş ortamında kullanılıyorsa ergenin de kullanma riski artmaktadır.Ergenlik döneminde çocuğunun bu gibi birçok kötü yola düşmesini istemeyen ebeveylerin çocuklarına yeteri kadar sevgi vermeleri gerekmektedir. İlgilerini aksatmamaları gerekmektedir.
]]>
Ergenlikte Kilo https://www.ergenlik.gen.tr/ergenlikte-kilo.html Fri, 23 Nov 2018 09:52:39 +0000 Ergenlikte Kilo, Ergenlik döneminin ortaya çıkardığı en büyük sorunlardan birisi, aşırı kilo alımıdır. Özellikle genç kızların ergenlikte yaşadıkları sivilce probleminden sonra kafasına taktığı önemli bir proble Ergenlikte Kilo, Ergenlik döneminin ortaya çıkardığı en büyük sorunlardan birisi, aşırı kilo alımıdır. Özellikle genç kızların ergenlikte yaşadıkları sivilce probleminden sonra kafasına taktığı önemli bir problemdir. Bu makalemizde ise ergenlikte kilonun nasıl ve neden alındığından, fazla kilo almamak için neler yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

Her insan, özellikle bayanlar hayatı boyunca fit, göbeksiz, zayıf ve ince bir vücuda sahip olmayı istemiştir. Bu durum ergenlik dönemi ile birlikte başlayan bir dilektir. Ancak ergenlik dönemi içerisinde yapılan bazı yanlışlar ve bilinçsiz davranışlar bu dileğin, yalnızca bir hayal olarak kalmasını ve ergenlikte kilo alımını tetiklemektedir. Bunun en büyük sebebi kuşkusuz ki ergenlik döneminde bulunan gençlerin yaşadığı bazı hormonal ve metaboliksel değişimlerdir. Bu dönem içerisinde gençlerin metabolizması yavaş çalışacağından dolayı ergenlikte kilo alımına sebep olmaktadır.

Ergenlikte Kilo Neden Daha Kolay Alınır

Özellikle genç kızların ergenlik dönemi içerisinde erkeklere göre daha kolay kilo alma şansları bulunmaktadır. Bu durumun en büyük sebebi genç kız vücudunun erkeklere göre daha kolay yağlanmaya müsait olmasıdır. Bu dönem içerisinde ortaya çıkan bazı değişiklikler ile beraber salgılanmakta olan türlü hormonlar nedeniyle gençlerin iştahlarında artış ve devamlı olarak bir şeyler yeme isteği artmaktadır. Bu nedenden ötürü ergenlikte kilo almamak amacıyla dengeli ve düzenli bir besin programı oluşturulup buna göre beslenmek son derece önemli olmaktadır. Mümkün olduğunca yağlı yiyecek ve fast-food tarzından uzak durulmalıdır, bol bol meyve ve sebze tüketilmelidir. Aynı zamanda ergenlikteki zararlı alışkanlıklara yönelme davranışında artış olduğu bilinmektedir. Özellikle de ergenlikte kilo alımına alkol tüketimi de neden olmaktadır.

Ergenlik dönemi içerisine normalde olması gerekenden daha fazla salgılanan östrojen yani kadınlık cinsiyet hormonu sayesinde bedende göğüslerin büyümesi, vücut hatlarının belirginleşmesi ve regl kanamalarının düzenlenmesi gibi durumlar görülmektedir. Vücut bu dönem içerisinde şekillenme aşamasında olduğundan dolayı yağ depolanması da her zamankinden daha fazladır. Bu nedenle de kilo alımı kolaylaşmaktadır.

Ergenlikte kilo alma sebeplerinden bir diğeri ise psikolojik ruh halidir. Genel olarak ergenlik dönemi içerisinde gençler daha duygusal olduğu için ve etrafa bağımlı yaşadığından dolayı depresyona girmeye meyillidir. Depresyon dönemi ise kendini iki türlü belli etmektedir. Bir türünde hiç yemek yememe görülürken bir diğerinde ise aşırı yemek yeme görülebilmektedir. İkinci türlü olan depresyonda ise kişi daha kolay bir şekilde kilo almaktadır.

Ergenlikte Kilo Almamak İçin Neler Yapılmalıdır

Ergenlikte kilo almamak amacıyla uygulanması gereken şeyler, aslında günlük hayatta uygulanması gereken kurallardır.

 • Mümkün olduğu kadar yağlı besinlerden uzak durulmalıdır.
 • Düzenli bir şekilde her gün en az yarım saat boyunca yürüyüş yapılmalıdır.
 • Düzenli ve sağlıklı beslenilmelidir.
 • Alkol tüketilmemelidir.
 • Hareketli olmak gereklidir.
 • Şok diyetlerden uzak durulmalıdır.

]]>
Çocuklarda Ergenlik Dönemi https://www.ergenlik.gen.tr/cocuklarda-ergenlik-donemi.html Fri, 23 Nov 2018 16:12:31 +0000 Çocuklarda ergenlik dönemi, aslında tüm yaşam dikkate alındığında oldukça kısadır. Fakat birkaç sene içinde çocuktaki değişimin fazla olması nedeniyle oldukça hareketli geçer. Birey ergenliğe çocuk olarak başlar, erişki Çocuklarda ergenlik dönemi, aslında tüm yaşam dikkate alındığında oldukça kısadır. Fakat birkaç sene içinde çocuktaki değişimin fazla olması nedeniyle oldukça hareketli geçer. Birey ergenliğe çocuk olarak başlar, erişkin olarak çıkar. Hızlı bir fiziksel gelişime henüz ayak uyduramayan çocuk, bir yandan cinsel gelişim, bir yandan da psiko sosyal değişimler yüzünden hem kendinle hem de çevresiyle iletişim sorunları yaşar. Çocuklarda ergenlik dönemi sürecinde başlıca üç konuda sorun yaşanabilir. Bunlar fiziksel değişim, cinsel gelişim ve psiko sosyal değişimlerdir. Bazı çocuklar bunları kendi başına aşamaz. Ailesinin desteği de gerekir. Bu dönemde ailelere büyük iş düşer. Eğer ergenlik dönemindeki sorunlar çözümlenmez ise yaşam boyu sürecek daha ciddi problemler ortaya çıkabilir.

Çocukların ergenliğe girmesi demek, önceden kanda oldukça az bulunan seks hormonları adı verilen kızlarda östrojen hormonu, erkeklerde testosteron hormonunun kanda yükselmesi ve vücutta önceden olmayan belirtilerin olması demektir. Kızlarda ergenlik memelerde tomurcuklanma yani büyümeyle başlar. Erkeklerde ergenlik ilk olarak testislerin büyümesiyle skrotum cildinde kızarıklık, kalınlaşmayla başlar. Bu belirtilerle birlikte ayn anda genital bölge kıllanması da olabilir. Bazen kıllanma daha sonra başlayabilir. Tek başına genital bölgede, koltuk altında kıllanma olması çocuklarda ergenlik dönemine girildiğini göstermez. Çünkü ergenlikten önce yaklaşık 6-7 yaşlarında kız ve erkeklerde böbrek üstü bezlerinden androjen hormonu salgılanmasıyla birlikte kıllanma olabilir. Eğer kıllanma fazla olursa, bunun nedeni mutlaka araştırılmalıdır.

Çocuklarda ergenlik dönemi ne zaman başlar

Ergenlik kızlarda 10-11 yaşlarında, erkeklerde de 11-12 yaşlarında başlar. Bunun yanında kızlarda 8 yaş öncesinde, erkeklerde 9 yaş öncesinde ergenliğin başlaması normal kabul edilmez. Ayn zamanda ergenliğin erkeklerde 13,5 yaşına kadar, kızlarda 14 yaşına kadar başlamaması da normal değildir. Mutlaka bunun nedeni araştırılmalıdır. Çocuklarda ergenlik dönemi başlangıcı farklı unsurlara göre değişebilir. İklim koşulları, ırk, ailesel özellikler, cinsiyet, çevresel etkenler, beslenme koşulları ergenliğe girişte belirleyici olur. Erkekler kızlara göre ortalama 2 sene geç girerler. Kızlar ergenliği erkeklere göre 2 yıl önde bitirirler. Genel olarak çocuklarda ergenlik dönemi her çocukta farklıdır, her çocuğa özel bir seyir izler.

Kız çocuklarda ergenlik dönemi

Kız çocuklarda ergenlik dönemi ortalama 10-11 yaşlarında, erkeklerden 2 yıl önce başlar. Toplumda kızların ergenliğe ilk adet görülmesiyle başladığı düşünülür. Ancak kız çocuklarında ergenlik ilk adetin başlamasıyla biter. Başlangıç kız çocuklarda memelerdeki tomurcuklanma ve büyümeyle başlar. Büyüme bazen tek taraflı olur, bazen iki memede birden olur. Tomurcuklanma memede ağrı yapar. Ergenlik döneminde memelerde büyüme sürer. Meme başı ve ucunda kahve kırmızı olan alanda büyüme olur. Genital bölge kıllanması bu dönemde başlayacağı gibi, 6 ay sonra da başlayabilir. Kıllanma genital bölgede ters üçgen biçiminde, biraz bacak aralarına yayılacak şekilde olur. Koltuk altı kıllanması da meme gelişimiyle birlikte 1-2 yıl içinde başlar. Bazen daha önce olabilir. Nadiren genital bölge kıllanmasından önce başlayabilir.

Erkek çocuklarda ergenlik dönemi

Erkek çocuklarda ergenlik dönemi ortalama 12 yaşla birlikte penisin büyümesiyle başlar. Orşidometre denilen aletle yapılan ölçümde testis hacmi 4 ml olursa, bu testosteron hormonunun salgılandığını ve ergenliğe giriş olduğunu gösterir. Büyüyen testislerle birlikte torba derisi kalınlaşır ve kızarır. aynı zamanda ya da 6 ay sonra genital bölge kıllanması başlar. Erkek çocuklarda ergenlik dönemi testislerin büyümesiyle başlar. Bu 3-5 yıl sürer. erişkinlikte testisler 20 ml hacminde olur. Genital bölge kıllanması bacak aralarına yayılabilir. Bu kıllanmadan 2 yıl kadar sonra koltuk altı kıllanması]]> Ergenlikte Saç Dökülmesi https://www.ergenlik.gen.tr/ergenlikte-sac-dokulmesi.html Sat, 24 Nov 2018 07:45:23 +0000 Ergenlikte saç dökülmesi, bir değişim süreci içine girdikleri ve çocukluktan çıkıp genç olmaya başladıkları bir süreç olan ergenlik dönemi tüm vücuttaki değişimlerle birlikte saçlarla ilgili bazı problemleri de berab Ergenlikte saç dökülmesi, bir değişim süreci içine girdikleri ve çocukluktan çıkıp genç olmaya başladıkları bir süreç olan ergenlik dönemi tüm vücuttaki değişimlerle birlikte saçlarla ilgili bazı problemleri de beraberinde getirebilmektedir. Gerek değişimin ortaya koymuş olduğun hormonal düzensizlikler, gerek bu hormonal düzensizliklerin sonucunda oluşan yeni hormonal dengeler, gerekse değişimin neden olduğu streslere bağlı saç dökülmeleri ergenlik çağında ön planda olabilmek olabilir. Bu yaşlarda hızlı gelişmeye uyum sağlayamayacak şekilde eksik beslenmeler ya da yapılan düzensiz diyetlere bağlı olarak da ortaya çıkabilen mineral ve vitamin eksiklikleri de saç dökülmesi problemine davetiye çıkarmaktadır. Bütün bunlara ek olarak gençlerin önlerinde bulunan sınav stresleri de buna dahildir. Bu durumda hormonal düzensizlikler yanında stres de saç dökülmesine neden olmakta ve ortaya çıkan saç dökülmesi problemi de stresi artırmaktadır. Bu kısır döngü saç dökülmesinin önemli boyutlara ulaşmasına neden olabilmektedir. Bu durumun bilinçli bir şekilde anlaşılabilmesi ve gerekli tedbirlerin alınarak bu dönemin olumsuzluklardan en az etkilenebilecek bir şekilde geçiştirilmesi mümkün olabilir.

Öncelikle olarak ergenlik çağında saç dökülmesine neden olabilecek en ciddi neden olan hormonal değişimden bahsetmek gerekir. Bu dönemlerde hormonal dengelerin oluşmasına kadar geçen süreçte meydana gelen dengesizliklerden etkilenen saç köklerinde eğer bir genetik yatkınlık da söz konusu olursa, saç dökülmeleri başlayabilir. Bilhassa bir erkeklik hormonu olan androjen hormonları ve kadınlık hormonu olan östrojen hormonlarının inişli ve çıkışlı bir seyir haline gelmesi, ergenlik döneminde genç kızlar için bu durum dökülme nedeni olabilir.
Erkeklerde ise androjen hormonlarının artarak erkeklik hormonlarının belli noktalara ulaşmasıyla genetik yatkınlığı olan gençlerde saç dökülmeleri başlayabilir. Burada önemli olan genetik yatkınlığı olan bireylerde androjen hormonlarına olan duyarlılık ve hassasiyettir. O sebeblerdir ki genetik yatkınlığı olmayanlarda androjen hormonlarındaki bu değişime rağmen bir saç dökülmesi sorunu olmayacaktır.

Ergenlikte saç dökülmesini engelleyecek tedavi seçimleri

 • Çok güç güçlü etkisine karşılık olarak yan etkisiz bir formül olması gerekir.
 • Saç dökülme basamaklarının tümüne etki yaparak bu basamakları sadece saç kökünde durduracak çok kuvvetli etken maddeleri içeren bitki üzerinde zengin bir formül tercih edilmesi gerekir.
 • Sadece saç derisine sürülerek etki yapacak ve muhakkak nanoteknolojik bir losyon olmalıdır.

Bu maksatla seçilecek ve uygulanacak bir losyon; azelaic acid, adenosine, grape seed extract, saw palmetto extract gibi maddelerin hepsini bir arada içermesi gerekir. Zengin içeriği ve nanozom özelliğiyle hazırlanmış nanoteknolojik bir ürün iksir etkisi gösterecek ve birkaç ay gibi kısa sürede saç dökülmesini durdurup yeni saç gelişimini başlatacak ve problemi kökten çözecektir.

]]>
Ergenliğe Ne Zaman Biter https://www.ergenlik.gen.tr/ergenlige-ne-zaman-biter.html Sat, 24 Nov 2018 22:42:04 +0000 Ergenlik ne zaman biter, yetişkinliğe ilk adım evresine ergenlik dönemi denilmektedir. Ergenlik dönemi insan bedenindeki en köklü değişimlerin meydana geldiği zamandır. Ergenlik dönemi hem süreç olarak hem de deği Ergenlik ne zaman biter, yetişkinliğe ilk adım evresine ergenlik dönemi denilmektedir. Ergenlik dönemi insan bedenindeki en köklü değişimlerin meydana geldiği zamandır. Ergenlik dönemi hem süreç olarak hem de değişim olarak kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Ergenlik bireylerde çocukluk dönemine ait tutum ve davranışların yerini yetişkin dönemdeki tutum ve davranışların aldığı, cinsiyet özelliklerinin kazanıldığı, bireyin erişkin kişi olmadaki rolüne psikolojik ve somatik açıdan hazırlandığı bir dönemdir. Cinsiyet hormonları olan östrojen ve androjen hormonunun en yüksek seviyelerde olduğu zamandır. Ergenlik döneminin kaç yaşında başlayıp ne zaman sona erdiği ise her zaman merak konusu olmuştur. Çünkü bu dönem aralığı ile ilgili sürekli farklı görüşler ortaya atılmaktadır.

İnsanlarda ergenlik dönemi ne zaman biter

Genel olarak bakıldığında 12-21 yaş arası dönem ergenlik dönemi olarak kabul edilir. Çoğu kimse tarafından kabul edilen genel yanılgı ergenlik döneminin 18 yaşta sona erdiğidir. Bu yüzden 18 yaşına gelmiş çocuklara artık her şeyi en doğru en iyi şekilde yapmalılarmış gibi bir yaklaşım sergilemek hiç bir zaman doğru değildir. Çünkü daha henüz ergenlik süreci devam ettiğinden her zaman anlayışlı ve yardımcı olacak şekilde ve onları anlamak için çaba harcamak ailelerin yararına olacaktır. Yalnız şunu iyi bilmek gerekir ki ergenlik döneminin başlayış ve bitiş zamanı iklim ve şartları da belirlemektedir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar ergenlik döneminin 25 yaş civarlarında sona erdiği yönündedir.

İngiliz psikologlar yaptıkları araştırmalar neticesinde yetişkinliğin her bireyde 18 yaş itibari ile başlamadığı ve 25 yaşına kadar devam edebileceği açıklandı. Ve yapılan araştırmalara göre ergenlik sürecinin bitimi ile alakalı 3 farklı dönem tespit edildi. Buna göre 10-14 yaş arası ergenliğe erken ergenlik, 15-17 arasında orta ergenlik ve 18 yaş ve üstü ergenlik ise geç ergenlik olarak tanımlandı.

Dolayısı ile ergenlik yaşının 25 yaşına kadar uzayacağı ve devam edeceği varsayıldığında anne ve babaların yaklaşım tutum ve davranışlarını da buna göre ayarlamaları gerekmektedir. Ergenlik döneminin bitiş süresi tamamen kişisel özellikler, beslenme şekli, bulunulan sosyo- ekonomik ve kültürel ortama göre de değişiklik göstermektedir. Tabi ki içinde bulunulan fiziksel ve ruhsal durumda sürecin sona erip ermediğini belli eden en önemli kriterdir.         

   

]]>
Ergenlikte Adet Gecikmesi https://www.ergenlik.gen.tr/ergenlikte-adet-gecikmesi.html Sun, 25 Nov 2018 05:51:25 +0000 Ergenlikte Adet Gecikmesi, ergenlik döneminde adet gecikmeleri normal olup genellikle ilk adetten sonraki birkaç yıl içerisinde kendiliğinden düzene girmektedir. Ergenlikte yaşanan adet gecikmeleri için herhangi bir ilaç Ergenlikte Adet Gecikmesi, ergenlik döneminde adet gecikmeleri normal olup genellikle ilk adetten sonraki birkaç yıl içerisinde kendiliğinden düzene girmektedir. Ergenlikte yaşanan adet gecikmeleri için herhangi bir ilaç tedavisi yada tıbbi bir şey yapılmasına gerek kalmamaktadır. Ergenlikte görülen adet düzensizliği çok normal olup 18 yaşından küçük kızlarda daha sık görülmektedir. Tutulan bir adet döngüsü takvimi, tanı koyma için son derece faydalıdır. Böylece adet periyodunda yumurtlamanın olup olmadığı daha kolay tespit edilebilir.

Ergenlikte adet gecikmesi neden olur

Ergenlik dönemindeki adet düzensizliklerinin nedeni yumurtlamanın gerçekleşmemesinden kaynaklıdır. Çok uzun yada çok kısa süren adet kanamaları da yumurtlama çevriminin düzgün olmamasından meydana gelir. Bunun açıklaması ise, iç salgı sisteminin henüz olgunlaşmamış olmasından kaynaklanır. Ve bir süre sonra herhangi bir tedaviye gerek kalmadan normal sürece girer. Adet periyodu 25 günden daha kısa ise polimenore olarak isimlendirilir. Bu durumda da kanamanın süresi uzar. Adet periyodu 31 günden daha uzun ise oligomenore adını alır ve kanama damla şeklinde yine uzun sürer. Ergenlik dönemindeki genç kızlarda adet kanaması adet bozukluklarının dörtte birini oluşturur ve genelde bir süre sonra normal periyoda dönüşür.

Ergenlik döneminde ilk adet görüldükten sonra iki adet arasındaki döngü tamamen düzensiz ise zamansız kanamalar görülüyorsa yada aylarca adet görülmemişse hipotalamusun işlevinde bir aksaklık olduğu düşünülür.

Ergenlikte adet gecikmesi sıkıntısı ilk adet görüldükten sonraki birkaç aylık süreç içinde ortaya çıkar. Ve yıllar geçtikçe normal düzenine girer. Eğer periyotlarda çok şiddetli kanamalar oluşuyorsa mutlaka bir kadın doğum doktoruna başvurmakta fayda vardır. Ergenlik döneminde oluşan adet düzensizliği işlevsel bir bozukluğa dayanıyor ise tanı koyma sırasında organik kökeni olan adet bozuklukları dikkate alınarak, gebelik, iltihap ve yabancı cisimler, kötü huylu tümörler, idrar yollarına bağlı kanamalar, pıhtılaşma bozukluğu gibi kan hastalıkları da incelenmelidir.Ergenlik dönemindeki genç kızlarda görülen işlevsel bozukluklara bağlı adet düzensizliklerinde hiç bir zaman hormon tedavisi uygulanmaz. İşlev bozukluğuna bağlı durumlarda ilk tedavi şekli şiddetli kanamanın engellenmesi ve yumurtlamanın sağlanmasıdır.

İki adet dönemi arasındaki süre kısa kanama süresi uzun ve kanama miktarı artmışsa ve bu durum kişide kansızlık yaratmıyorsa sorun geçici olup kendiliğinden düzelecektir.  Herhangi bir tedaviye geçilmeden önce 3 beklenmesinde fayda vardır. Eğer bu sürede kansızlık oluşursa demir içeren ilaçlar ve protein ağırlıklı beslenme önerilir. Kanamalar sıklaşmış ve kanama süresi de çok uzamışsa hemoglobin değerlerine bakılır. Eğer bu değerler normalin altında ise kanamayı durdurmaya yönelik hormon tedavisi verilebilir. Bu tedavide yumurtlamayı durduran bir ilaç kullanılacaksa  bu ilaca adet kanamasının 5. günün de başlamak gereklidir. Hasta ergenlik çağındaki bir genç kız olduğundan aşırı derece de dikkatli davranmak gerekir. Çünkü ergenlik döneminde ve bu gelişme çağında yumurtalık ve hipofiz etkinliklerinin dengede olması gerekir. Yumurtlamayı yapay yollar ile durdurmak zararlı olabilmektedir. Yapılan hormon tedavisi işe yaramaz ise tanıyı tekrar gözden geçirmek gerekir. 

]]>
Adet Nedir https://www.ergenlik.gen.tr/adet-nedir.html Sun, 25 Nov 2018 17:06:21 +0000 Adet, kadınlarda rahim içi yüzeyinde oluşan damarların ve dokuların kan ile beraber vücuttan atılması olayıdır. Adet görmek büyümenin doğal ve normal olan bir parçasıdır. Kadınların aylık kanamasıdır. Adet olunduğu zama Adet, kadınlarda rahim içi yüzeyinde oluşan damarların ve dokuların kan ile beraber vücuttan atılması olayıdır. Adet görmek büyümenin doğal ve normal olan bir parçasıdır. Kadınların aylık kanamasıdır. Adet olunduğu zaman vücut rahmin astarını döker. Adet kanı rahmin kanalındaki küçük açıklıktan gelerek, rahimden akar, vajina yolundan vücuttan kendini atar. Adet döngüsü 3 yada 5 gün sürmektedir. Rahim içerisindeki dokunun rahim kanalından ayrılması sırasında az bir kanama oluşur. Adet dönemindeki kanamanın sebebi de budur.Kadınların ergenliğe geçişiyle birlikte başlayıp menopoza kadar Devam eden bu döngü 28 günde bir tekrarlanır. Ve menopoza kadar sadece gebelik süresinde devam etmez.

Adet Başlangıcı

Adetin başlaması genç bir kızın kadınlığa ilk adımı olarak görülmektedir. Genç bir kadının hamile kalabilecek duruma geldiğinin göstergesidir. Ortalama 12 yaşında genç bir kız ilk adetini bu yaşında görür.  Bu ilk kanamalar henüz yumurtlamanın olmamasından dolayı düzenli bir kanama değildir. Yumurtlama süreci başladıktan sonra meydana gelen kanamalar düzenli hale gelir. Adet kanama miktarı kişiden kişiye göre değişebilir. Bu süre zarfında yaklaşık olarak 35 ya da 40 ml. kan kaybedilir. Bu miktar kadınların çoğunda 50 ml. in altında kalmaktadır.

Adet Döngüsü Nedir

Adet düzenli olarak görülmeye başlandığı zaman adını adet döngüsü olarak alır. Çünkü adet düzene girmeden önce yaklaşık ne kadar zamanda görüleceği bilinmez. Adet düzene girdiği zaman ise belli aralıklar ile bu döngü devam eder.Düzenli adet görmek vücudun normal ve düzenli bir şekilde çalıştığını gösterir. Ortalama olarak adet döngüsü 28 gündür. Bu genç kızlarda düzensizlikten kaynaklı olarak 21 günden 45 güne kadar değişebilmektedir. Adeti düzene giren kadınlarda ise bu sürecin 21 günden 35 güne kadar ki olan değişimi normal olarak kabul edilmektedir. Adet döngüsü kadının sağlıklı kalabilmesi için hormon salgılar ve kadını her ay boyunca hamileliğe hazırlar. 

Döngünün başlayış sırasında kadınlık hormonunda bir yükselme görülür. Bu hormon (östrojen) vücut için güçlü kemikler sağlaması ve kemiklerin yaş geçtikçe daha güçlü kalmasına yardımcı olması konusunda vücuda yardımcı olur ve bu sebeple önemi küçümsenemez. Östrojen, rahmin astarındaki kalınlaşmayı ve rahmin kendini yenilemesini de sağlar. Bu rahim astarı hamilelik oluşumu görülürse embroyu besler. Rahmin astarı büyürken yumurtalıklardan birisinde bir ovum ve yahut da yumurtada olgunlaşma görülür. Ortalama 28 gün gibi olan bu dönemin yine yaklaşık 14. günü gibi yumurta yumurtalıktan ayrılır bu olaya ise yumurtlama denir.

Adet Sancısı, adet döneminde hormonların salgılanması ile meydana gelen ve çok sık rastlanan bir belirtidir. Çok şiddetli adet ağrısı görülen hastalarda çikolata kisti, yumurtalık kisti, enfeksiyon gibi hastalıklar için bir araştırma yapılmalıdır. Adet sancısının tedavisi kolaydır. Ağrı kesici hap ya da iğneler ile geçirilebilir. Fakat öncelikle ağrının adet sancısından kaynaklandığı tespit edilmelidir. Bazı kadınlarda ise adet döneminden önce bir takım değişiklikler yaşanır. 
 • Baş ağrısı,
 • Yorgunluk,
 • Memelerde hassasiyet,
 • Değişken ruh hali,
 • Bir şeyler yeme isteği,
 • Şişkinlik,olarak görülmektedir.

Düzensiz Adet Nedir

Adet dönemi yaşayan kadınların bir çoğunun hayatında sıklıkla görülen bazen normal bazen ise önemsenmesi gerekecek şekilde olan bir durumdur. Çoğu zaman zararsız ve geçicidir. Kontrolü için doktora başvurulması bu konu için önemlidir. Yeni adet gören genç kadınlarda ve menopoz dönemi yaklaşan kadınlarda yumurtlamanın olmamasından kaynaklı olarak adet düzensizliği görülmektedir. Aynı şekilde yumurtlamanın gerçekleşmesine engel olan polikistik over, yumurtalık kistleri, tiroid hormonu gibi durumlar ve yoğun stres, şehir değişikliği de adet düzensizliğine sebep]]> Ergenlikte Göğüs https://www.ergenlik.gen.tr/ergenlikte-gogus.html Mon, 26 Nov 2018 07:19:29 +0000 Ergenlikte Göğüs, ergenlik dönemi fizyolojik açıdan gelişim ve değişimlerin başladığı erginlik ile yetişkinlik arasındaki özel bir dönemdir. Ergenlik dönemi yetişkinliğe adım atılan ilk evredir. Vücut hormo Ergenlikte Göğüs, ergenlik dönemi fizyolojik açıdan gelişim ve değişimlerin başladığı erginlik ile yetişkinlik arasındaki özel bir dönemdir. Ergenlik dönemi yetişkinliğe adım atılan ilk evredir. Vücut hormonlarından cinsiyetle ilgili olan hormonlar yani östrojen ve androjenlerin üretimi bu dönemde en üst seviyededir. 12-20 yaş aralığındaki dönem ergenlik dönemdir. Kız çocuklarda ergenlik dönemi erkek çocuklara oranla daha erken başlar. Kızlar için bu dönem 9-13 yaş aralığıdır. Bu yüzden kızlar daha erken olgunlaşırlar. Bu dönem hem hormonlardan kaynaklı değişimlerin hem de psikolojik iniş çıkışların pik yaptığı bir dönemdir.

Ergenlikte göğüs gelişimi ve değişimi nasıldır

Kız çocuklarda ergenlik gelişimi, yumurtalıkları dışarıdan görmek mümkün olmadığı için östrojen hormonunun etkisini ilk olarak göğüslerde göstermeye başlamasından anlaşılmaktadır. Kızlarda bu durum göğüs gelişimi be büyümesi olarak ortaya çıkar. Göğüslerin çıkmaya başlaması kızlarda nirengi noktası olarak kabul edilip diğer değişimlerin göğüs gelişimi ile devam edeceği varsayılır. Kızlarda 8 yaşından önce meydana gelmeye başlayan göğüs büyümesi ise erken ergenlik olarak adlandırılır. Bazı kız çocuklarda beyindeki ergenlik  merkezi çalışmaya başlamadan önce tek başına göğüs gelişimi olabilmektedir. Yani ergenliği başlatan hormonlar aktif olmadan sadece göğüs gelişimi olabilmektedir. Normal şartlarda kızlarda göğüs gelişimini takiben aşağı yukarı 2 yıl gibi bir zaman sürecinde de adet dönemi gerçekleşmektedir. Bu durumda kızlarda erken göğüs gelişimi olduğunda 2 yıl kadar zaman aralığı ile menstrüasyon periyodu da gerçekleşecek anlamını çıkarmamalıyız çünkü erken göğüs gelişimi menstrüasyonu etkilememektedir. Kızlarda göğüs gelişimin erken olduğu durumu boyda hızlı uzama, genital bölgede kıllanma tüylenme, ter kokusu ve ruhsal değişiklikler de takip eder ise o zaman ergenlikten bahsetmek mümkündür.  

Kızlarda ergenlik döneminden  önceki çocukluk döneminde sadece meme başları vardır. Ergenlik dönemine girilmesi ile birlikte yumrucuklar belirir göğüs ve göğüs başı yükselir. Bu durumda memeler gözle görülür şekilde büyümeye başlamıştır ve süt bezleri dokusu da oluşmuştur. Göğüs başını çevreleyen derideki koyu bölge ve göğüs başı yükselerek diğer bölümden daha üstte durur.

Kızlarda ergenlik göğüs büyümesi ile başlayıp göğüslerin büyüdüğü meme uçlarından birinin veya her ikisinin üzerinde küçük ve hassas bir kabarıklık meydana gelir ve takip eden bir kaç yıl içinde bu kabarıklık giderek büyümeye devam eder. Ergenliğin başlangıç aşamasında bir göğüs diğerine oranla daha büyük olabilmektedir. Ve bu durum göğüsler son halini alıncaya kadar devam edebilmektedir. Ergenlik döneminde göğüslerin gelişmeye başlaması ile birlikte sütyen takılma ihtiyacı hissedilir ve bu adım kadın olma yolunda atılan ilk adımdır. Ve ergenlik dönemindeki psikolojik iniş ve çıkışlar nedeni ile bazı kız çocuklar göğüslerinin büyümesinden rahatsızlık ve utanç duyabilirler. Bunun çok normal bir süreç olduğu unutulmamalıdır. Ve bu konuda en büyük görev annelere düşmekte olup her fırsatta bunun büyüme ile alakalı normal bir gelişim süreci olduğu konuşularak çocuğa sakinleştirici ve rahatlatıcı bir tavırla yaklaşılmalıdır.

]]>
Ergenlikte Cinsellik https://www.ergenlik.gen.tr/ergenlikte-cinsellik.html Mon, 26 Nov 2018 08:36:32 +0000 Ergenlikte Cinsellik, içinde bir takım risk ve tehlikeleri barındıran bir konudur. Ergenlik hormon dengelerinin değişimi ile meydana gelen, çocukluk ile yetişkinlik arasındaki geçiş dönemidir. Bu sürede bireyler çocuksu davra Ergenlikte Cinsellik, içinde bir takım risk ve tehlikeleri barındıran bir konudur. Ergenlik hormon dengelerinin değişimi ile meydana gelen, çocukluk ile yetişkinlik arasındaki geçiş dönemidir. Bu sürede bireyler çocuksu davranışları terk edip erişkin rolüne bürünmeye başlarlar.

Ergenlik Dönemi Nasıl Gelişir

Ergenlik çağı genetik, ırk, sosyoekonomik ve kültürel şartlar gibi pek çok etkene bağlı olarak değişir. Genel olarak 12-20 yaş arasını kapsar. Ülkemizde kızlarda 10-12, erkeklerde 12-14 yaşları arası ergenlik dönemi olarak kabul edilir. Toplumun etkileri ve fiziksel değişim farkları nedeniyle kız ve erkek ergenlik dönemlerinde farklı şeyler yaşanır, ancak bu süreç her iki cinsin de en savunmasız dönemidir.

Toplumsal kabullenilme ve bir gruba ait olma isteği gelişirken cinsiyet hormonlarının üretimi artar ve ergende cinsel davranışlar gözlenir. Ergende hem fiziksel hem de sosyal kimlik açısından değişimler vardır ve yeni durumu kabul etmesi için uzunca bir süre ve farklı kimlik denemeleri gerekebilir. Çocuk, cinselliğinin farkına varır ve vücuduyla daha fazla ilgilenir, cinsellik çok fazla ilgisini çeker.

Ergenlikte Cinsellik Gelişimi

Ergende gözlenen cinsel gelişim sırasında pek çok anne ve baba ne yapacağını ve nasıl konuşması gerektiğini bilemez. Anne ve babanın yanlış yaklaşımları çocukların yetişkinlikte sorunlarla karşılaşmasına sebep olmaktadır. Doğru tutum ve davranış sergilemek çok önemlidir.

Bedendeki değişiklik sonucunda fizyolojik haz duygusunun oluşması ergenin kendisini keşfetmesi sonucunu doğurur. Cinsel düşüncelerle birlikte ilk mastürbasyon yaşanır ve cinsel fanteziler oluşturulur

Ergenlikte cinsellik biyolojik açıdan mümkündür. Ancak cinsel ilişki için ruhsal ve sosyal açıdan da yeterlilik elzemdir. Cinsel tecrübeden  önce bireyin kendisinin cinselliği anlaması ve tanıması gereklidir. Bununla birlikte ilişkinin toplumsal ve bireysel sonuçları da değerlendirilmelidir. Henüz olgunlaşmayan bir ergen için sağlıksız cinsel ilişkinin ciddi sorunları olabilir.

Ergenlik çağında kişi her şeyi bildiğini, anladığını ve görebildiğini zanneder, oysa toplumsal yaşantı içindeki tehlikeleri bilmemektedir. Kız veya erkek olmak tehlike açısından fark etmez, erkeklerde kızlar kadar tehdit altındadırlar.

Ergenlikte Cinsellik Hakkında Bilgilendirme

Birey bedensel değişimleri anlamakta zorlanır; sağlıklı bilgiye ulaşamazsa sıkıntı yaşar. Değişimler onu öğrenme konusunda hayli zorlar ve gözlem yaparak bilgi edinmeye çalışır, cinsellikle ilgili her uyaran onun ilgisini çeker. En sık yaşadığı sorun yanlış ve çarpık bilgilenme ve bu nedenle oluşan korku, kaygı veya tam tersi kontrolsüz gerçekleştirilen cinsel davranışlardır.

Ebeveyn çocuğun büyüdüğünü kabul etme zorluğu ve konunun hassasiyeti yüzünden konuşmaktan kaçınır, onun soru sormasını bekler. Oysa ergen için bu zorluk daha fazla geçerlidir. Öncelikle bedensel değişimleri doğru algılaması ve cinsel davranışları doğru yorumlaması için sağlıklı bilgiye duyduğu ihtiyaç eğer anne baba tarafından karşılanmazsa ergen farklı kaynaklardan bilgilenme çabası içine girer. 

Ergenlikte cinsellik bilgisi vermek için en uygun yaşlar 9-10'dur. Kadın, erkek ve cinsellikle ilgili merak ettiği tüm soruları bilmesi gerektiği kadar cevaplanmalıdır. Cevapları verirken yüz ifadesi, kendinden emin tavır ve rahatlık çok önemlidir. Tüm anlatılanların normal bir durum olduğunu çocuğa hissettirilmelidir.

Günümüzde özellikle internet üzerindeki porno sitelerden edinebileceği zararlı bilgilere karşı çocuğa doğru ve sağlıklı cinsel eğitim vermek özel önem arzeder. Ergenlik döneminde artan cinsel enerji sadece cinsel ilişki ile boşalmaz. Ergen sosyal etkinliklerine ve spora yöneltilerek enerjisini boşaltması sağlanmalıdır. Mastürbasyon bir cinsel davranıştır, doğru bilgilendirme ve enerjisini doğru kanalize edebileceği ortamları sağlayarak bu davranış kontrol altına alınabilir.


]]>
Ergenlikte Sağlıklı Beslenme https://www.ergenlik.gen.tr/ergenlikte-saglikli-beslenme.html Tue, 27 Nov 2018 03:01:11 +0000 Ergenlikte sağlıklı beslenme; oldukça önemli bir husustur. Böyle bir süreçten geçen çocuğumuz üzerinde beslenme konusunda vereceğimiz tavsiyelere de ne kadar kulak asacakları şüphelidir. Ancak ebeveynler beslenme konusunda Ergenlikte sağlıklı beslenme; oldukça önemli bir husustur. Böyle bir süreçten geçen çocuğumuz üzerinde beslenme konusunda vereceğimiz tavsiyelere de ne kadar kulak asacakları şüphelidir. Ancak ebeveynler beslenme konusundan çok fazla taviz vermemelidirler. Özellikle bu dönemde çocuklarda kola, cips, fastfood alışkanlıkları yerleşmeye başlar. Elbette ki ergenlerden bunları yenmemesini isteyemeyiz. Engeller koymak onların bu yiyecekleri yeme isteğini daha da arttırır. Bunun yerine onlara daha farklı alternatifler sunmalıyız. Özellikle annelerin mutfak konusunda çocukları küçükken kendilerini geliştirmeleri çok işlerine yarar. Örneğin hamburgeri ya da pizzayı arada bir evinizde yaparak ergen çocuğun sağlıklı beslenmesine fayda sağlayabilirsiniz. 

Ergenlikte sağlıklı beslenme için yapılması gerekenler nelerdir

Ergenlikte kazanılan beslenme alışkanlığı bireylerin gelecek hayatında da bu alışkanlıkla devam etmesini sağlar. Bu nedenle bu dönemde doğru beslenme alışkanlığının edinilmesi gerekmektedir. Vücudun yaktığı kalori miktarı arttıkça yeme isteği de artar. Ergenlikte ise hareket fazla olduğu için kalori yakımı ve yeme ihtiyacı da artış gösterir. Bu dönemde beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıda sayılmaktadır. 
 • Özellikle kemik gelişimi ve sağlıklı dişler açısından bol bol süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi önemlidir. 
 • Beslenme programlarının içerisinde bol miktarda protein içeren ürünler yer almalıdır. Bunu için haftada iki kez kuru baklagil tüketilmesi tavsiye edilir. Ayrıca yumurta, balık, beyaz et ile de protein takviyesi yapılmalıdır. 
 • Ekmek özellikle de beyaz ekmekten uzak durmaları sağlanmalıdır. Bazı ergenlik çağı çocukları hareket etmeyi sevmeyebilirler. Bu nedenle daha çok bu grup bireylerin karbonhidrattan uzak kalmasının sağlanması gerekir. Aksi halde ilerleyen yaşlarda diyabet, obezite hastalıkları gündeme gelebilir. 
 • Ergenlik çağında bireyler sahip ebeveynlerde beslenme düzenini revize etmelidir. Evde daha az hamur işi, daha fazla sebze ve meyve tüketimi, sağlıklı yemeklerin pişirilerek hep birlikte tüketilmesi gerekir. Böylece gençlerde sağlıklı beslenme alışkanlıklarını daha kolay edinebilirler.  
 • Hazır meyve suyu ve kutu içeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır. Bu içecekler hem alışkanlık yapar hem de bir süre sonra bu alışkanlıklar sağlıksız kilolara dönüşebilir.
 • Kızartma, ketçap, mayonez gibi sağlıksız ürünler tercih edilmemelidir. Bunun yerine evde hazırlanan ya da fırında yapılanlar alternatif olarak tüketilmelidir. 
 • Günde üç öğün düzenli olarak yemek yenilmeli ve kahvaltı yapılmadan dışarı çıkılmamalıdır. 
 • Sağlıklı beslenmeye ilave olarak bol bol sıvı tüketilmelidir. Eğer su içmekte zorlanılıyorsa su kabuk tarçın, nane ya da limon ile tatlandırılabilir. Böylece suyun insan vücudu için faydası da arttırılmış olur. 
 • Ergenlikte sağlıklı beslenme için abur cubur tüketimi dengelenmeli ve kaliteli ürün seçilmelidir.

]]>
Kızlarda Ergenlik Belirtileri https://www.ergenlik.gen.tr/kizlarda-ergenlik-belirtileri.html Tue, 27 Nov 2018 15:36:59 +0000 Kızlarda ergenlik belirtileri, kızlarda ergenlik yaşamlarında vücutlarında küçük bir kız çocuğundan genç kızlığa doğru değişim gösterdiği dönemdir. Buna buluğ çağı da denmektedir. Kızlarda ergenlik erkek Kızlarda ergenlik belirtileri, kızlarda ergenlik yaşamlarında vücutlarında küçük bir kız çocuğundan genç kızlığa doğru değişim gösterdiği dönemdir. Buna buluğ çağı da denmektedir. Kızlarda ergenlik erkeklere göre daha erken dönemde olur. Genel olarak bunun bir zamanı olmasa da, kızlar 9-13 yaşları arasında ergenliğe geçiş yaparlar. Bu yüzden kızlar erkeklere göre birkaç sene önceden daha uzun ve olgun olurlar. Ergenlik döneminde kızlarda önce göğüslerin belirginleştiği telarj, daha sonra cinsel bölgedeki kıllanma pubarş, en son olarak adet görme yani menarş dönemi yaşanır.

Kızlarda ergenlik belirtileri nelerdir

Göğüslerin belirginleşmesi ( Telarj ): Kızlarda ergenlik genellikle göğüslerdeki büyümeyle başlar. Bu büyüme meme uçlarından birinde ya da ikisinde birden meme ucu üzerinde hassas ve küçük kabarıklığın oluşmasıyla fark edilir. Birkaç yıl içinde bu kabarıklık büyüyecektir. İlk başta göğüslerin biri daha büyük olabilir. Bu göğüslerdeki büyümenin tamamlanmasına kadar da sürebilir.

Kılların oluşması ( Pubarş ): Kızların ergenliğe girişiyle birlikte cinsel bölgede yumuşak kıllar görülmeye başlar. Bunlar giderek sıklaşır ve kıvrımlı bir hale gelir. Kıllanma kol altlarına ve bacakların üzerine de yayılır. Kılların temizlenmesi kişisel bir tercihten kaynaklanmaktadır. Bunun tıbbi bir sebebi yoktur.

Vücut şeklinde olan değişimler: Ergenlikle kalça genişlerken, belde daralma olur. Vücutta karın bölgesinde, kalça ve bacaklarda yağ depolanmaya başlar. Bunlarla birlikte kadın bedenine özgü çizgiler oluşmaya başlar.

Vücut ölçüleri: Kızlarda ergenlikte bacaklar, kollar, eller ve ayaklar vücudun diğer alanlarına göre daha hızlı büyür. Bu bölgelerdeki büyümeyi vücudun diğer alanları yakaladığında, kızlar kendilerini ruhsal açıdan hantal ve şekilsiz olarak hissedebilir.

Cilt: Cilt dokusu ergenlikte daha yağlı olur. Bu terlemeyle ön plana çıkar. Çünkü bu dönemde ter bezleri de büyür. Ciltteki yağlanmadan dolayı sivilceler artar. Bunlar akne olarak ortaya çıkar. Bu durum hormon değişimlerine bağlı olarak gelişir. Ergenlikte olan kızlarda mutlaka akne etkisi olur. Hatta bazıları tedavi gerektirecek kadar şiddetli olur.

Kızlarda Ergenlik Belirtileri

Psikolojik sorunlar: Ergenlikte kızların bedenlerinde olan fiziksel değişimler ruhsal sorunların olmasına neden olmasına neden olabilir. Anksiyete, depresyon, aşırı alınganlık, kendini çirkin görme gibi etkiler oluşabilir. Bu nedenle ailelere büyük iş düşmektedir. Çocuklarıyla yeterince ilgilenmeleri gerekir.

İlk adet görme ( İlk menstürasyon, menarş ): Menarş yani ilk adet kanaması, kız çocuklarının üreme dönemine geçişi olarak değerlendirilir. Genellikle 9-16 yaş arasındaki kızlarda ilk adet kanaması olur. Bu adet görme, regl, ay hali gibi tanımlamalarla bilinir. Bu döneme giriş kız çocuğunun genetik özellikleri, beslenmesi, coğrafi olarak yaşadığı bölge, sosyo kültürel yapıyla alakalıdır. Beslenmesi iyi, hafif kilolu olan kızlarda menarş daha erken yaşta olur. Kızların 9 yaşından önce adet görmesi, erken menarş olarak değerlendirilmektedir. Bunun altında yatan bazı hormonal bozukluklar olabilir. Bu yüzden kızların doktor kontrolünden geçmesi gerekir. Bunun nedeni belirlenmese de, ileride boy kısalığı etkisi yapacağından, mutlaka tedavi edilmelidir. Menarş 16 yaş sonrasında olursa ya da bu yaşta olmazsa yine araştırılmalıdır. Bu gecikmiş menarş olur. Bu durumda kızlardaki meme gelişimi, tüylenme ve boy uzaması önemli hale gelir. Bu etkilerde yoksa gelişim sorunu olduğu düşünülür. Değişimler normal olduysa, adet görmek için 16 yaşına kadar beklenebilir.

]]>
Ergenlik Dönemi https://www.ergenlik.gen.tr/ergenlik-donemi.html Wed, 28 Nov 2018 00:21:11 +0000 Ergenlik Dönemi, Ergenlik, bireyin gelişim süreci içerisinde çocukluk döneminin bitişiyle beraber sözü edilen dönemin başlangıcından fizyolojik olarak erişkinliğe ulaşıncaya kadar geçen bir gelişim dönemidir. Bu döne Ergenlik Dönemi, Ergenlik, bireyin gelişim süreci içerisinde çocukluk döneminin bitişiyle beraber sözü edilen dönemin başlangıcından fizyolojik olarak erişkinliğe ulaşıncaya kadar geçen bir gelişim dönemidir. Bu dönem, fizyolojik anlamda kızlarda adetle ve göğüslerin büyümesiyle; erkeklerde ise yüzde kılların çıkması ve sesin kalınlaşmasıyla başlayan genel olarak da 13-22 yaşlar arasını kapsayan bir gelişim dönemidir. Öte yandan ergenlik dönemi, bulûğ çağına erme sebebiyle biyopsikolojik bakımdan çocukluğun sona ermesiyle, toplumsal yaşamda sorumluluk alma dönemi olan yetişkinlik döneminin başlangıcı arasında kalan bir gelişim süreci olarak da tanımlanabilir. Unesco’nun tanımına göre ise; bireyin, öğrenim gördüğü ve hayatını kazanmaya çalıştığı için ekonomik bağımsızlığına kavuşamadığı ve medenî durum olarak da evli olmadığı bir gelişim dönemdir.

Ergenlik Döneminde Fizyolojik ve Cinsel Gelişim

Biyolojik anlamda fiziksel ve cinsel gelişim açısından ergenlik, çocukluk döneminin olgunlaşmamış durumundan yetişkinlik döneminin cinsel olgunluğuna bir geçiş dönemidir. Üreme sistemindeki bu olgunlaşmaya, ergenlerin ikincil cinsiyet karakterlerindeki değişmeler de eşlik eder. Ergenlik dönemde, cinsler arasındaki cinsiyet değişiminden dolayı meydana gelen farklar, başka hiçbir gelişim döneminde bu kadar belirgin değildir. Bu bağlamda cinsel içerikli biyolojik gelişmelerin yanı sıra; kızlarda adet görme, göğüslerin büyümesi ve kalçaların genişlemesi, erkeklerde ise sesin kalınlaşması, bıyık ve sakalların çıkmaya başlaması gibi cinsel içerikli fizyolojik  gelişmelerde görülür. 

Ergenlik Dönemi

Ergenlik Döneminde Duygusal Gelişim

Ergenlerdeki duygusal gelişim ve değişim konusunda dikkati çeken ilk noktanın, duyguların yoğunluğundaki artış ve istikrarsızlık olduğunu söylemek mümkündür. Bu bağlamda söz konusu duygusal dalgalanmalar; karşı cinse âşık olma, mahcûbiyet ve çekingenlik, aşırı hayâl kurma, tedirginlik ve huzursuzluk, yalnız kalma isteği, çalışmaya karşı isteksizlik ve çabuk heyecanlanma gibi duygulanım durumlardır. 

Ergenlikte  Zihinsel Gelişim

Ergenlerdeki soyut düşünce onların günlük davranışlarını da etkilemektedir. Kendileri ve dünya hakkında daha fazla düşünmekte ve 13-15 yaşları arasında daha tartışmacı, idealist ve eleştirici olmaktadırlar. Bununla birlikte kendilerinin ve başkalarının soyut bakış açılarını değerlendirmekte zorlandıkları için yeni bir ben merkezci eğilim içine girmektedirler. Elkind'a göre kendi düşünceleri, duyguları ve davranışlarıyla aşırı ilgilidirler. Kendi ve diğerleri arasındaki ilişkilerle ilgili olarak da iki önemli çarpıtmaları vardır. Bunlardan biri, kendi kendileriyle çok ilgili olmalarının ötesinde diğerlerinin de kendisiyle ilgilendiklerini düşünmeleri ve devamlı bir sahnede, herkes kendilerini izliyormuş gibi davranmalarıdır. Diğeri ise kendi önemlerini aşırılaştırmaları ve kendilerini özel ve özgün olarak algılamaları sonucu başkalarının başına gelenin kendi başlarına da gelebileceğini düşünememeleridir.

]]>
Erkekler Nasıl Ergenliğe Girer https://www.ergenlik.gen.tr/erkekler-nasil-ergenlige-girer.html Thu, 23 Jan 2020 04:12:59 +0000 Erkekler ergenliğe nasıl girer, erkeklerin ergenliğe girme dönemi 10-15 yaşlarında başlamaktadır. Ergenlikte fiziksel ve duygusal değişimler bariz şekilde etkili olmaya devam eder. Bu süreci başlatan beyinde bulunan h Erkekler ergenliğe nasıl girer, erkeklerin ergenliğe girme dönemi 10-15 yaşlarında başlamaktadır. Ergenlikte fiziksel ve duygusal değişimler bariz şekilde etkili olmaya devam eder. Bu süreci başlatan beyinde bulunan hipotalamustur. Vücutta belli bir olgunlaşma gerçekleştiğinde beyinden burada olan hipotalamusa sinirsel iletiler ulaşır. Hipotalamus bunun üzerine hipofiz denilen salgı bezini uyaran bir hormon salgılamaya başlar. Hipotalamus yaşam boyu vücutta olan hormon üretimini yönetmektedir. Bu kızlarda ve erkeklerde farklı hormonlar şeklinde ve farklı miktarlarda olur. Ergenlikle birlikte olan değişimler sayesinde, vücut üreme yeteneği kazanmış olur. Bu değişimler son derece doğal olduğundan, ergenlere bu en iyi şekilde anlatılmalıdır.

Erkeklerde ergenlikteki vücut gelişimi ve değişimler 

Erkekler için en belirgin ergenlik belirtisi testislerdeki büyümedir. Bu değişim erkelerde 11,5-12 yaşlarında başlamakta, bir yıl içinde cinsel bölgenin kıllanması ve penisteki büyüme fark edilir hale gelir.

Erkekler 13-13,5 yaşına geldiğinde sesleri kalınlaşır, gırtlakta bulunan kıkırdak dokuda çıkıntı meydana gelir.

Bu yaşlarda yine dudakların üstünde, yüzde ve vücutta kıllanma etkili olmaya başlar.

Bacaklar ve kollar uzamaya, ayaklar büyümeye başlar. Yaş 13-15 arasında erkeklerdeki boy uzamasının en çok olduğu dönemdir. Ciltte ve saçta yağlanma, yüzde siyah noktalar ve sivilcelerin oluştuğu izlenir. Bu dönemde erkekler kasları geliştiğinden, kendilerini daha güçlü hissetmeye başlar.

Erkeklerde aynı kızlarda olduğu gibi ergenlik yaşı değişken olur. Erkeklerde ergenliğin gecikmesi kızlara göre daha fazla görülür. Bu nedenle yaşıtlarında ergenlik belirtileri başlayan, fakat kendisinde henüz bu belirtilerin olmadığı erkeklere bunun doğal olduğu uygun bir dille anlatılmalıdır. Çünkü herkesin vücut yapısı farklıdır ve uygun zamanda vücudu olgunlaşmaya başlayacaktır.

Erkeklerde ergenlikte peniste sertleşme ve boşalma

Penisin içinde süngerimsi bir yapı bulunmaktadır. Bu yapı süngerin suyu çektiği gibi, peniste damarlardan kanı çekerek şişer ve sertleşme gösterir. Ergenlik döneminde erkeklerde beklenmeyen zamanlarda, yerde penis sertleşmesi görülebilir. Erkeklerde sperm hücreleri de ergenlikle birlikte çoğalmaya başlar. Bu hücreler yumurta döllenmesi ve bebeğin olması için önemlidir. Penis sertleşmesinden sonra, dışarı oldukça fazla sperm boşaltılabilir. Bu hücreler meninin az bir kısmını oluştursa da, boşalmada 500 milyon civarında sperm hücresi olur. Bu hücrelerin birisi yumurtaya ulaşarak döllenmeyi gerçekleştirebilir. Genç yaştaki erkeklerde boşalma daha fazla olsa da, yaşın ilerlemesiyle bu boşalma miktarı azalır. Bunlar hormonlarla ilgili gelişmelerdir.

Erkekler Nasıl Ergenliğe Girer

Erkeklerde ergenlikte görülen ıslak rüyalar

Ergenliğe giren erkeklere bazen sabahları yatağının meniyle ıslanmış şekilde olacağı anlatılmalıdır. Bunun cinsel ilişkide olduğu gibi, uyarıyla meydana gelen ereksiyon sonucunda gelen meni olduğu uygun bir dille anlatılmalıdır. Bu gelen sıvı canlı sperm içermekte ve erkekte cinsel üretkenliğin başlamış olduğunu gösterir. Bunlar erkeklerin üreme organlarının gelişmiş olduğunu, onların erişkin olma yolunda ilerlediğini gösterir. Bu gelişim erkeklerde 18-20 yaşlarına kadar devam eder.

Erkeklere ergenlikteki ses değişimi

Ergenlikle birlikte erkeklerde ses değişimi olmaya başlar. Gırtlağında bulunan kıkırdak doku öne çıkar ve sesi kalınlaşır. Sesin önce çatallaştığı, ardından çatladığı görülür. Vücuttaki diğer bölümler gibi, seste değişime uğramaya başlar. Erkeklerde ses tonu ses tellerinin uzunluğu ile gırtlak yapısına bağlı olarak değişir. Büyüme devam ettikçe seste çatallaşma meydana gelebilir.

Erkeklerde ergenlikteki kıllanma

Ergenlikte erkeklerin genital gölgesinde, koltuk altında, yüzde, bacak]]> Kızlarda Ergenlik https://www.ergenlik.gen.tr/kizlarda-ergenlik.html Thu, 29 Nov 2018 00:29:31 +0000 Kızlarda ergenlik, insanların belli bir yaşa geldiği zaman çocukluktan çıkarak yetişkinliğe ulaşmaları, adım atmaları demektir. Ergenlik dönemi her kadının yaşayacağı bir dönem olmaktadır. Doğduğumuz andan itibaren, v Kızlarda ergenlik, insanların belli bir yaşa geldiği zaman çocukluktan çıkarak yetişkinliğe ulaşmaları, adım atmaları demektir. Ergenlik dönemi her kadının yaşayacağı bir dönem olmaktadır. Doğduğumuz andan itibaren, vücudumuzda fiziksel olarak ve ruhsal olarak çok sık değişme olmaktadır. Ergenliğe girildiğinde, vücudumuzda çok büyük değişiklikler olmaktadır. Kadınlarda oluşan ergenlik dönemi vücutlarının kıllanmasıyla ve göğüslerinin büyümesiyle başlar. Bu durum bazı psikolojik rahatsızlıkların olmasına neden olacaktır. Ergenlik dönemi sonucunda kadınlar artık biyolojik olarak anne olabilirler. Fiziksel olarak değişiklikler başlarken, duysal değişiklikler sinirsel değişiklikler fiziksel değişiklikten önce başlayacaktır. Vücudunuzda oluşan bu değişiklikler sizin hayatınızı da etkileyecektir. Kendinizi çok yaşlanmış olarak hissedeceksiniz. Bazılarında tüm dünyanın yükünün omuzlarında olduğunu düşüneceksiniz. Hormonlarınızda çok büyük bir değişiklik olacaktır. Kadınların yumurtalıkları artık östrojen hormonu üretmeye başlar. Kadınların yaşları ilerledikçe sürekli hormonlarında değişiklik olur. Kemiklerde büyüme, boyun uzaması, gibi dış büyümeler görülürken, iç organlarımızda gelişme görülür.

Kızlarda ergenlik dönemi nasıl ve ne zaman gerçekleşir

Kızlarda ergenlik dönemine 7-13 yaş arasında girerler. Genç kızların ergenliğe girdiklerinde göğüslerinin büyümesi, koltuk altı ve kasık bölgesinde kıllanma olacaktır. Göğüslerin büyümesinden sonra birkaç sene içerisinde ergenliğe girerler. Kızların girmiş olduğu ergenlik yaşı anneyle ilgili olacağından, annenizin adet olduğu yaştan yaklaşık olarak aynı yaş içerisinde sizler de adet olacaksınız. Ergenlikte kilo çok önemli olmaktadır. Kilolu olan bir kız daha erken girecekken, zayıf olan ise biraz daha geç girecektir. Her genç kız ergenlik dönemini yaşayacaktır. Bazılarında çok hırçın olacakken, bazıları çok sakin geçirmektedir.

Kızlarda ergenlik dönemindeki gelişmeler:

Ergenlik dönemine giren kızların vücudunda çok büyük değişiklikler olur. Ergenliğe 10 yaşında giren 3 yıl içerisinde tamamen ergenliğe girmiş olur.
Kızlarda Ergenlik
Hızlı büyüme:
Çocukluk döneminden ergenliğe girdiğiniz zaman çok hızlıca büyümeye gelişmeye başlayacaksınız. Göğüsleriniz büyümesi, kasıklarınızın ve koltuk altınızın kıllanması görülmektedir. Ergenlik dönemine girdiğinizde büyümenin ilk olarak ellerinizin ve ayaklarınızın hızlıca büyümesinin farkına varacaksınız. Bu durum sizin sıkılmanıza neden olabilir. Kemiklerinizin uzamasıyla birlikte kilo vermeniz görülecektir.

Göğüslerin büyümesi: Bir anda büyümeye başlamaz. İlk başlarda düz olan göğüslerinizin hafif çıkıntı olduğunu fark edeceksiniz. Zamanla göğüsleriniz daha büyüdüğünden iç çamaşırı takacaksınız. Göğüslerinizin ikisi de aynı büyüklükte olmayacaktır. Bu ergenliğinizi tamamladıktan sonrada farklılık olacaktır. Bazı kızların göğüsleri çok büyük olurken, bazı kızların göğüsleri çok küçük olacaktır. Bu durum genetikle alakalıdır.

Tüylenme: Kızların karın ile bacak bölgesinde tüylenme olacaktır. Bu tüylerin koyu renkli olması sizin ten renginize bağlı olacaktır. Daha sonra göğüs bölgelerinde de ilk başlarda yumuşak olacak tüyler, ardından koyu renkli tüyler çıkacaktır. Zaman içerisinde kasıklarınızda ve koltuk altlarınızda da tüylenme görülecektir.

Akıntı: Vajinanızın herhangi bir mikrop kapmaması için ve nemlendiren bir akıntı gelecektir. Ergenlik dönemi sırasında iç çamaşırlarınızın üzerinde beyaz ya da sarımsı bir lekeler görülmektedir. Vajinanın akıntısının başlamasıyla beraber 6-12 ay içerisinde kızlar adet görmeye başlarlar.

Özel günleriniz: Yumurtalıkların çatlaması sonucunda adet dönemi olacaksınız. Normalde 28 günde bir olan adet döneminde, 50-100 ml arasında kan kaybı görülmektedir. 3-10 gün arasında sürmektedir. Kasık bölgesinde şiddetli bir ağrı oluşacaktır.

Bilişsel gelişim:
Düşüncelerinizde değ]]> Kızlarda Ergenlik Dönemi https://www.ergenlik.gen.tr/kizlarda-ergenlik-donemi.html Thu, 29 Nov 2018 21:24:24 +0000 Kızlarda ergenlik dönemi, bu süre her kadının yaşadığı bir dönemdir. İnsanların gelişimini tamamlaması için girmesi gereken ve artık yetişkinliğe adım attıkları bir dönem olmaktadır. Ergenlik dönemi 7-14 yaş arasında Kızlarda ergenlik dönemi, bu süre her kadının yaşadığı bir dönemdir. İnsanların gelişimini tamamlaması için girmesi gereken ve artık yetişkinliğe adım attıkları bir dönem olmaktadır. Ergenlik dönemi 7-14 yaş arasında başlamaktadır. Çocukluk döneminden çıkarak artık yetişkinliğe ulaşıp, kızların vücutlarında birçok değişiklik ve düşüncelerinde çok büyük değişiklik olacaktır. Ergenlik döneminde vücut büyüyecektir. Boyun uzaması, kemiklerin büyümesi ve kalınlaşması gibi belirtiler olacaktır. Çocukluk döneminde göğüsler düzdür. İlk başlarda fındık büyüklüğünde irileşmeye başlar. Ardından daha da büyüyecektir. Göğüslerinizin büyümesi sizin ailenizde bulunan kadınlarla orantılıdır. Büyüklük genetiğinizle ilgili olacaktır. Ergenlikle birlikte çok büyük değişiklikler olacaktır. Vücudunuzun belirli bölgesinde tüylenme başlanmaktadır. Ergenlik dönemi tamamlandığında artık anne olabilirler. Ergenlik dönemiyle birlikte fiziksel olduğu kadar, duygusal olarak da birçok değişiklik olacaktır. Bazı ergenler ailesiyle sorunlar yaşar. Duygu durumlarında oluşan değişikliklerden kaynaklı olarak sık sık hastalanma görülmektedir. Ergenlik bir anda oluşmaz. Hormonlarınızın değişmesiyle ilgili bir durumdur. İnsanların vücutlarında olan hormonların farklı işlevleri vardır. Çocukluktan yaşlılığımıza kadar olan süre içerisinde bu hormonlar çoğalır. Bu yüzden vücudumuz da bazı değişiklikler olmaktadır. Vücudumuzun östrojen hormonu salgılamamızla beraber ergenlik dönemi başlar.

Çocukluk döneminden çıkıp, yetişkinliğe adım atma!

Artık duygu ve düşüncelerde değişiklik olacaktır. Genç kızlığa adım attığından, makyaj yapmak, saçını yaptırmak gibi istekleri olacaktır. Kilo sorunu olacağından dengesiz beslenerek kilo veren kızların sayısı çok olduğundan doktorlar sağlığını bozacak hareketlerden kaçınılması gerektiği konusunda uyarmaktadır. Vücutlarının belirli bölgelerinde tüylenme görülmektedir. Bacaklarda, kasıklarda, göğüslerde, karın ve koltuk altı bölgesinde sıklıkla görülmektedir. Kendinizi bir garip bulmak gibi sorunlarınız olabilir. Bu durumda bir yardım alabilirsiniz. Bu dönemde, eskiden yaşadığınız her şey size komik ve çocukça gelebilir. İzlediğiniz televizyon programları, sevdiğiniz oyunlar, kıyafetleriniz ilginizi çekmeyecek ve daha büyüklerin hoşlandığı kıyafetlerden hoşlanacaksınız. Adet dönemi sırasında stresli ve duygusal olabilirsiniz. Ayrıca adet dönemindeyken, kasıklarınızda şiddetli bir sancı olması da olağandır. Sizlerin ergenlik sırasında bazı durumlara çok aşırı tepki vermeniz gibi durumlar olabilir. Bu yüzden dengesizlik gayet normal bir durumdur. Ergenlik döneminde kendinizi daha iyi tanıyacaksınız. Geleceğe doğru planlar yapmaya başlayacaksınız. Duygusal olarak hisler besleyeceksiniz.
Kızlarda Ergenlik Dönemi
Daha kadınsı bir görünüşünüz olacaktır.

Kalça kemiğinin büyümesiyle beraberinde, göğüslerin irileşmesi de eş zamanlı olacaktır. Kızların kalçası büyüdüğünde, bel kısımlarında küçülme başlar. Bazı genç kızların kemiklerinin büyümesiyle birlikte, kilo verirken, bazı genç kızlarınsa kilo aldığı gözlemlenmiştir. Ergenlik dönemine girildiğinde cildin yağlanması daha da fazla olacaktır. Yağlanma nedeniyle yüzün üzerinde akneler oluşur. Bu durum genç kızlar için çok sorun olmaktadır. Fakat sivilcelerle oynamak iz bırakacağından sivilcelerle oynanmaması gerekmektedir. Göğüslerinizin büyümesi ya da tüylenmeden önce de ter bezlerinizin aktif olacağı için çok aşırı bir terleme görülecektir. Cinsel organınızda bir takım değişiklikler olacaktır. Tüylenme ve akıntı gibi değişimler olacaktır. Akıntı adet görmeye başlamadan önce görülür. Beyaz ve ya sarımtırak bir renktedir. Vajinanın mikrop kapmasını engellemektedir. Ergenlik döneminde kadınlar kanaması olmaktadır. 28 günde bir 50-100 ml arasında olmaktadır. Genellikle 3-10 gün arasında adet kanaması görülmektedir. 28 gün normal döngü olsa bile 21-30 gün arasında olur.

Ergenlik öncesi bilgi sahibi olun
<]]>
Ergenlik Dönemi Sorunları https://www.ergenlik.gen.tr/ergenlik-donemi-sorunlari.html Fri, 30 Nov 2018 20:29:37 +0000 Ergenlik dönemi sorunları, bu dönemde çocukluktan çıkarak artık yetişkinliğe adım atılır. Yaşanılan coğrafi bölgeye göre ergenliğin yaşı değişmektedir.  Bu sürede genç kızlarda ve erkeklerde bazı fevri davranışl Ergenlik dönemi sorunları, bu dönemde çocukluktan çıkarak artık yetişkinliğe adım atılır. Yaşanılan coğrafi bölgeye göre ergenliğin yaşı değişmektedir.  Bu sürede genç kızlarda ve erkeklerde bazı fevri davranışlar görülmektedir. Vücudun büyümesi, bazı cinsel aktivitelerin oluşması, tüylenme, kemiklerin irileşmesi, kızların göğüslerinden büyüme gibi belirtiler görülmektedir. Çocukluk döneminde yapılan hareketler, artık ilgi çekici olmayacağı gibi daha çok komik gelecektir. İzledikleri televizyon programlarının değişeceği gibi, ilgi alanlarında ve düşünceler olarak da çok fazla bir değişiklik olacaktır. Ergenlik dönemiyle birlikte, kızların östrojen hormonu üretmeye başladığında ergenlik dönemi oluşur. Erkeklerde ise testesteron hormonu üretirler. Bu sürede vücudun büyümesi kemiklerde oluşan değişik ve kasların artması gibi belirtiler görülmektedir.

Bazı çocuklarda ergenlik döneminde şiddet görülmektedir.

Ergenlik dönemi fırtına gerginlik dönemi olarak bilinmektedir. Çocuk eğer çok şiddetli bir ailede yetiştiyse, şiddet eğilimi ve saldırgan tavırlar sergileyebilir. Çocuğa sürekli olarak şiddet uygulayan anne ya da babalar varsa o çocuk ergenlik dönemi içerisindeyken çevresinde herhangi bir olumsuzluk karşısında şiddet ve saldırgan tavırlar gözlemlenmektedir. Şiddet ile her şeyi çözebileceğini düşünecektir. Bu yüzden, bazı suçlar işleyebileceği görülmektedir. Ergenlik dönemi çok hassas bir süreç olduğundan, çocukların hem fiziksel olarak hem de ruhsal olarak bazı değişiklikler görüleceğinden dünyayı sorgulayıp, bir anlam bularak kişilikleri oluşacaktır. Şiddet içeren filmlerden ve televizyon programlarından uzak durulması gerekmektedir.
Ergenlik Dönemi Sorunları
Ergenlik dönemine ailelerin dikkat etmesi gerekiyor.

Çocukların aileleriyle aralarının açılması sıklıkla karışılmaktadır. Ailelerinin kendisini anlamadığı ve bu yüzden onlarla görüşmek istemeyip uzaklaşmak istemektedirler. Ergenlik döneminde soyut olan kavramları düşünmeye başlarlar. Düşüncelerinde sıklıkla değişiklik görüleceğinden, daha özgür olmak isterler. Birçoğunun ailesinin koymuş olduğu kurallara uymak istemeyeceğinden, kendini daha rahat hissetmek ister. Bu yüzden ailesi ile arasında çatışma görülür. Bu durumda ailelere çok fazla iş düşmektedir. Çocuklarını anlamaları ve onlarla konuşmaları gerekiyor. Çok büyük sorunlar yaşadıklarında bir uzmandan yardım alabilirler. Sinirlenen ailelerin ergen çocuklara şiddet uyguladıkları gözlemlenmiştir. Bu durum çocukların psikolojik sorunlarının olmasına ve daha hırçın olmasına neden olmaktadır. Aileden eğer gerekli sevgiyi göremediklerinde madde alışkanlıkları bu yaşlarda görülmektedir. Çoğu ergenin asi olacağından, onlara nasihat ya da öğüt vermek yerine arkadaş olarak konuşulması gerekmektedir. Ailede otorite davranışlar sergileyen anne ve baba olursa çocuklar buna karşı çıkacaktır. Ailelerin çocuklarının arkadaşlarıyla tanışarak, onlarla iyi geçinmeleri gerekmektedir. Ayrıca çocuğunuzu takip etmeniz gerekmektedir.

Merakları artacaktır.

Ergenlerin sıklıkla farklı şeyler denemek isterler. Bunlar farklı başka işler olabileceği gibi, farklı alışkanlıklarda olabilir. Özellikle anne ve baba çocukların yanında sigara ya da alkol tüketiyorsa, çocuklarında bu maddelerin güzel bir şey olacağını düşüneceğinden sıklıkla tüketeceklerdir. Çevresinde bulunan kötü alışkanlıkları olan arkadaşları nedeniyle kötü alışkanlıklar yaşayabilir. Ders çalışmalarında isteksizlik olacaktır. Ders çalışmak yerine başka işlerle meşgul olabilirler. Özellikle karşı cinse ilgisi artabilir. Ses tonundaki çatallanma ve henüz tam olarak yerine oturmamış olmasından bu durumdan hiç hoşlanmaz. Yaşadığı bazı fiziksel olan nedenlerden çevresine karşı ilgisi azalarak kendi iç dünyasına dönebilir. Sürekli olarak ilgi çekmeye çalışabilir ve bu yüzden sıklıkla yalan söyleyebilir. Sorunlarını çok büyükmüş gibi gösterip, çevresinde bulunanlardan yardım isteyebilir. Hay]]> Ergenlik Belirtileri https://www.ergenlik.gen.tr/ergenlik-belirtileri.html Sat, 01 Dec 2018 05:27:30 +0000 Ergenlik belirtileri, çocukluk döneminden çıkarak kız ya da erkek çocuklarının yetişkinliğe adım atması demektir. Ergenlik bir anda oluşmaz. Öncelikle kız çocuklarında ve erkek çocuklarında bazı belirtiler vermektedir. Erg Ergenlik belirtileri, çocukluk döneminden çıkarak kız ya da erkek çocuklarının yetişkinliğe adım atması demektir. Ergenlik bir anda oluşmaz. Öncelikle kız çocuklarında ve erkek çocuklarında bazı belirtiler vermektedir. Ergenlik süresi 10-21 yaşı kapsamaktadır. Ergenliği çok kolay atlatabilenler varken, çok zor geçirenlerde bulunmaktadır. İnsanların hem fiziksel olarak hem de ruhsal olarak vücutlarında değişiklikler olur. Kız çocukları ergenliğe 7-14 yaş arasında girmeleri beklenirken, erkek çocukları daha geç girecek ve 10-16 yaş arasında girmiş olacaklardır. Daha öncede bazı belirtiler vermektedir. Dümdüz olan göğüs bölgelerinde kız çocuklarının hafif büyüme görülmektedir. Vücutlarının bazı bölgelerinde tüylenme, boyun uzaması, ses tonunun değişmesi, vajinasından akıntı gelme ve en son da östrojen hormonu salgılamaya başlamasıyla birlikte adet görmeye başlarlar. Erkek çocuklarında ise daha farklı belirtiler görülmektedir. Ses tonunun çok kalınlaşması, vücudunun kaslanması, boyunun uzaması, ellerinin ve ayaklarının büyümesi, vücudunun kıllanması ve en sonda da testesteron hormonunun salgılanmasıyla birlikte sprem üretirler. Ergenliğe girme süresi tamamen coğrafi konumlarla alakalı olmaktadır. Bu dönem sadece fiziksel olarak değişim demek değildir. Ruhsal olarak da çok fazla değişim görülmektedir. Özellikle çocuğun bulunduğu aile ortamı ve arkadaş ortamı ergenliğe çok büyük etki edecektir.

Ergenlikte oluşan fiziksel değişimler:

Kız çocuklarında ve erkek çocuklarında ayrı fiziksel değişimler görülmektedir.

Kız çocuklarında oluşan değişiklikler:
Memelerin büyümesi genellikle 10 yaşları içerisinde başlamaktadır. Bu fiziksel olarak ilk belirti olmaktadır. Göğüslerin büyümesi sırasında ağrı veya kaşıntı olabilir. Göğüslerin büyümesi ilk başlarda tek göğüs olarak olabilir. Memelerin büyümesi sonucunda koltuk altlarında ve vajina bölgelerinde yavaş yavaş koyu renkli tüylenme başlayabilir. Göğüslerin irileşmeye başlamasıyla beraberinde boyunda uzaması görülmektedir. Boy uzaması bir yıl boyunca devam eder. Vajinasından bir akıntı gelecektir. Bu akıntı vajinayı nemli tutacağı gibi, vajinayı mikroplara karşı da koruyacaktır. Akıntının rengi sarımsı ya da süt beyazı olabilir. Vücudunda yağlanma olabilir. Bunun sonucunda cilt üzerinde siyah noktalarla birlikte sivilcelerde görülmektedir. Sık sık yüzünü yıkaması gerekmektedir. Kalça kemikleri genişlerken, belinde incelme görülebilir. Bazı kız çocukları bu dönem içerisinde kilo vermektedir. Ergenliğe östrojen hormonu salgılamaya başladığında adet görmeyle girerler.
Ergenlik Belirtileri
Erkek çocuklarında oluşan fiziksel değişimler: 10-16 yaşları arasında ergenliğe girerler. İlk belirti olarak testislerinde büyüme görülmektedir. Bu büyüme genellikle 12 yaşlarında görülmektedir. Yaklaşık olarak 1 yıl sonra penis bölgesinde kıllanma ve büyüme görülür. Adem elması adı verilen gırtlakta bir yumru oluşur. Ses tonunun kalınlaştığı fark edilir. Bıyıklarının çıkmaya başladığı ve kısa sürede uzadığı görülür. Daha sonraları yüzlerde de sakalları çıkar. Ayakları ve ellerinde büyüme görülür. 13-15 yaş arasında boy çok hızlı uzar. Derisinde yağlanma olacaktır. Özellikle de yüzü yağlanacağından sivilcelerle sorun yaşayabilir. Kasları hızlıca gelişecektir. Bu yaşlarda daha kuvvetli olduğunu fark edecektir. Ergenliğe girme yaşı erkeklerde gecikebilir. En son olarak penis boyu daha da büyüyecektir. Cinsel aruzları gelişecek ve penislerinde sertleşme ve boşalma görülür.

Ruhsal değişimler:

Kız çocuklarında ve erkeklerde fiziksel olarak belirtiler farklı olsa da, ruhsal olarak belirtiler hemen hemen aynıdır. Hayatı sorgulamaya başlayacaktır. Sıklıkla ailesiyle fikir çatışması yaşayacak ve onların koymuş olduğu kurallara karşı gelecektir. Saldırgan ve şiddet eğilimi görülmektedir. Herhangi bir zorda kaldığında hemen şiddete başvuracaktır. Herhangi bir olay karşısında çok çabuk üzülmeye başlar ve ağlar. Merak]]>
Ergenlik Dönemi Psikolojisi https://www.ergenlik.gen.tr/ergenlik-donemi-psikolojisi.html Sun, 02 Dec 2018 00:25:48 +0000 Ergenlik Dönemi Psikolojisi, kız ve erkek çocuklarda farklılık göstermektedir. Bu dönem çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemi olduğu için kişilerde hem beden hem de ruh gelişim süreci başlamış olmaktadır. Kişiler ve yak Ergenlik Dönemi Psikolojisi, kız ve erkek çocuklarda farklılık göstermektedir. Bu dönem çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemi olduğu için kişilerde hem beden hem de ruh gelişim süreci başlamış olmaktadır. Kişiler ve yakınları için sancılı bir dönem olan bu süreçte ailelere düşen görevler, sabır, hoşgörü, akıllıca davranıp, ergenlik döneminde olan kişilere destek olmaktır. Kişilerde ergenlik yaş aralığı 12-21 yaştır. Bu iki rakamın arasında geçen sürede kişilerin ruhsal, fiziksel ve cinsel gelişimleri tamamlanmış olmaktadır. Ergenliğe girme yaşının geç veya erken olma nedenlerinden bazıları ise, genetik, ırk, sosyoekonomik şarlar, iklimsel koşullar, erken evlendirilme, ağır beden işçiliğine maruz bırakılma ve ailesel yaşam faktörleridir. Afrika bölgesinde yaşayan kişiler ergenliğe daha erken yaşta erişirken, Kuzey yarım küre ikliminde yaşayan kişiler ergenlik dönemine daha geç erişirler. 


Kızlarda Ergenlik Psikolojisi:

Erkeklere nazaran ülkemizde ve dünyada kız çocuklarının ergenlik dönemleri cinsel oluşum ile bağdaştırılmaktadır. Bu anlayış sebebi ile kızların ergenlik dönemleri iki kat daha ağır geçmektedir. Çocukluktan yetişkinliğe geçiş döneminde kız çocuklarında görülen fiziksel gelişmeler, bu kişilerin ruh hallerinde de büyük karışıklığa sebep olmaktadır. Kızlarda görülen meme büyümesi ve regl dönemi fiziksel olarak ağrılı ve ruhsal olarak karmaşalı geçmektedir. Kızlarda bu sürecin korkutucu geçme sebeplerinden en önemlisi vücutlarında meydana gelen gelişmelerden haberdar olmamalarıdır. Bu durumda annelere çok büyük bir görev düşmektedir. Öncelikle kız çocuklarının akıl erdirmekte güçlük çekmekte oldukları adet dönemiyle ilgili geniş ve mantıklı bir açıklamaya ihtiyaç duymaktadırlar. Yine bedenlerinde meydana gelen gelişmelerden bir tanesi olan meme büyümesi ile de alakalı olarak geniş kapsamlı bir bilgilendirme yapılmalıdır. Eğer kız çocuklarının bu dönemi sağlıklı bir şekilde atlatılması ve ilerleyen dönemlerde sağlıklı bir birey olarak hayatını sürdürmesi hedefleniyorsa, mutlaka konunun uzmanı bir psikologa götürülüp destek verilmesi gerekmektedir. 

Ergenlik Dönemi Psikolojisi
Erkeklerde Ergenlik Psikolojisi:

Erkeklerde de kızlar gibi hem ruhsal hem de fiziksel birçok değişim görülmektedir. Ergenliğe ilk adım atılmasından itibaren erkeklerde görülen farklılıklar, seste çatallaşma, boyda bariz uzama, bedende dikkat çekecek ölçülerde kilo kaybı, deride yağlanma, yani sivilceler ve beden hacminde kişiden kişiye değişkenlik gösterebilecek genişleme gibi belirtiler görülmektedir. Göğüs, bacaklar ve cinsel organ etrafında kıllanma ortaya çıkar. Bu dönemlerde androjen çok fazla salgılanır ve cinsel organ çalışmaya başlar. Yine bu dönemlerde erkeklerde sperm üretimi başlamış olur. 

Ergenlik Döneminde Görülen Psikolojik Sorunlar
 • Depresyon
 • İştah kaybı
 • Madde kullanmaya eğilim
Yukarıda sıralanmış olan rahatsızlıkların tamamı kişilerin bu dönemi destek almadan, tek başlarına atlatıyor olmaları ile ortaya çıkmaktadır. Kız veya erkek ayırt edilmeden ergenlik dönemi içerisinde bulunan çocuklara psikolojik destek aile veya uzmanlar tarafından verilebilir. Anne ve babanın yada yakında bulunan kişilerin en büyük desteği ilgi ve sevgidir. Bu dönemlerde öğüt kabul etmeyen çocuklarla anne ve baba kimliği bir yana bırakılıp, arkadaş kimliği ile konuşulur, bolca vakit geçirilirse kişiler bu dönemi çok daha güvende ve sağlıklı atlatacaklardır. Yine bu dönemde kişilere en büyük destek beraberce yapılabilecek sosyal aktivitelerdir. Kişilerin neye eğilimi var ise o ortamda ailecek vakit geçirmek ergenlik çağında olan kişiler için büyük destek olacaktır. 
]]>
Ergenlik Dönemi Belirtileri https://www.ergenlik.gen.tr/ergenlik-donemi-belirtileri.html Sun, 02 Dec 2018 21:07:58 +0000 Ergenlik dönemi belirtileri, ergenlik çocukluktan yetişkinliğe atılan ilk adımdır. Ergenlik kızlarda 9-13 erkeklerde 10-15 yaşlarında ilk başlar. Ergenliğin belirtileri kızlar da ve erkeklerde birbirinden farklıdır. Ergenlik dönemi belirtileri, ergenlik çocukluktan yetişkinliğe atılan ilk adımdır. Ergenlik kızlarda 9-13 erkeklerde 10-15 yaşlarında ilk başlar. Ergenliğin belirtileri kızlar da ve erkeklerde birbirinden farklıdır.

Erkeklerde  Ergenlik Döneminde Belirtileri

Ergenliğin başlama yaşı kızlarda olduğu gibi erkeklerde de çok değişkendir. Erkeklerde ergenlik  11-12  yaşlarında oluşmakta. Erkeklerde ergenlik dönemi bazen geç olabilir.Erkekler de ergenlikte ilk belirti tesislerin büyümesidir ve büyüme 11-12 yaşlarında meydana gelmekte. Tesislerin büyümesinden 1 yıl sonra erkeklerde tesis bölgesinde kıllanma ve büyüme olduğu görülür. Erkekler de 13-14 yaşlarında erkeklerin sesin de kalınlaşma çatallaşma ve gırtlağında kıkırdakta da bir şişlik olur. Aynı dönemde dudak üstünde ve yüzde kıllanma oluşur. Erkeklerde ergenlikte hızla ayaklarda, ellerde büyüme ve daha sonra hızla boyları uzar. Deride, saçlarda ve yüzde yağlanma başlar.  Yüzde şiddetli sivilceler siyah noktalar meydana gelir. Erkeklerde kaslarda hafif şişme olur. Sürekli sinir agresif ve hesap vermekte hoşlanmaz odalarında hiç çıkmaz aile bireyleri ile konuşmazlar. Ergenlik dönemi erkeklerde 13-14 yaşına kadar hiç bir belirti olmazsa boyu yaşıtlarına göre kısa çocuksu bir yapıya sahipse hemen bir hekime başvurmalıdır.

Ergenlik Dönemi Belirtileri
Kızlarda Ergenlik Döneminde Belirtileri

Kızlarda ergenlik erkeklere göre daha erken yaşar. Kızlarda 9-13 yaşlarında ergenliğe girer. Kızlarda ergenlik de ilk olarak göğüslerin büyümesi ile başlar. Göğüslerin büyüdüğünde genellik meme uçlarında küçük bir kabarıklık ve ağrı meydana gelir. Göğüs de oluşan kabarık ve ağrı bir kaç yıl gibi zaman alabilir. Ergenlikte göğüs de büyüme olduğunda göğüslerden biri küçük olur.  Kızlarda bikini bölgelerinde yumuşak kıllar çıkmaya başlar. Bu kıllar zaman içinde artmaya ve uzamaya başlar. Kadınlar bu tüylerden kurtulmak için  kendine uygun  bir çok temizlik yöntemi yaparlar. Kızların kalça ve basenleri de büyüme bel de daralma hızla kilo almaya başlar. Kadınlara özgü vücut hatları oluşmaya başlar. Ergenlikte kızlar da ayaklarında ve bacaklarında büyüme oluşur. Kızlarda deride ve saçta aşırı yağlanma sivilce ve siyah noktalar oluşur. Vücutta terleme başlar. Ergenlikte kızlarda halk dilinde adet görme yani mens olmaktadır. Kızların 9-16 yaş aralığında adet görebilir. Şayet 16 yaşına kadar ergenliğe dair hiç bir belirti yok ise hemen bir doktora başvurmalıdır. O dönemde kızlarda içine kapanma aile ile pek konuşmama yüksek sesle cevap verme isyan etme gibi ruhsal belirtileri vardır.
]]>
Ergenlik Döneminde Fiziksel Değişimler https://www.ergenlik.gen.tr/ergenlik-doneminde-fiziksel-degisimler.html Mon, 03 Dec 2018 07:04:10 +0000 Ergenlik döneminde fiziksel değişimler: kız çocukları ve erkek çocukları, çocukluk döneminden çıkıp yetişkinliğe adım atmalarına ergenlik dönemi denmektedir. Bazı çocuklar bu dönemi tamamen bir kabus olarak geçerken, b Ergenlik döneminde fiziksel değişimler: kız çocukları ve erkek çocukları, çocukluk döneminden çıkıp yetişkinliğe adım atmalarına ergenlik dönemi denmektedir. Bazı çocuklar bu dönemi tamamen bir kabus olarak geçerken, bazıları ise çok sakin olarak atlatmaktadır. Ruhsal olduğu kadar fiziksel değişikliklerde olabilmektedir. Aslında ergenlik büyümekle alakalıdır. Bu dönemde insanların hem düşünceleri değişecek ve kişiliği oturacak hem de fiziksel olarak da büyüme görülmektedir. Kadınlarda östrojen adlı kadınlık hormonunun artmasıyla ve erkeklerde de testesteron adlı hormonun artmasıyla görülmektedir. 

Kız çocuklarında ergenlik döneminde ki fiziksel değişiklikler:

Kız çocukları ergenlik belirtisi olarak ilk başta dümdüz olan göğüslerinde irileşme görülür. İlk başlarda tek göğsü büyüyebilir. Büyüme sırasında göğüsler acıma ve kaşınma görülmektedir. Bu ergenliğin ilk belirtileri arasında olmaktadır. Göğüsleriniz ergenliğiniz boyunca devam edecektir. Genetik olarak ailenizdeki kadınların göğüs büyüklüğü kadar bir büyüme olacaktır. Ayaklarda ve ellerde orantısız bir biçimde büyüme görülmektedir. Bu durum daha sonraları boyunuzun uzamasıyla birlikte normal görünecektir. Kız çocuklarında 10 cm kadar bir boy uzaması görülmektedir. Genellikle 10 yaşlarında olan kız çocuklarında tüylenme görülmektedir. İlk olarak koltuk altı ve kasıklarında koyu renkli tüylenme görülür. Ardından ise bacaklarda kollarda bazılarının boyun altı, yüzü ya da bıyıklarında da görülür. Derisinde yağlanma görülecektir. Bu yağlanma yüz bölgesinde daha fazla olacağından siyah nokta ya da sivilce sıklıkla görülmektedir. Kalça kemiğinin büyümesiyle birlikte bel kemiği aynı kalacaktır. Bu da kız çocuklarına kadınsı bir görünüm sağlayacaktır. Ergenlikle birlikte ter bezleri daha aktif hale gelecektir. Genital bölgede büyüme ve tüylenme görülmektedir. Kokusuz sarımsı ve ya süt renginde beyaz bir akıntı gelebilir. Akıntının gelmesiyle birlikte 6-12 ay içerisinde adet görmeye başlar. Bu akıntının gelme nedeni vajinayı nemli tutmak ve mikroplara karşı korumaktır. En son ergenlik belirtisi olarak da, kadınların adet görmesi görülmektedir. Gözle görülebilen dış organlarda olan değişiklikler kadar iç organlarda da değişiklik olmaktadır.
Ergenlik Döneminde Fiziksel Değişimler
Erkek çocuklarında ergenlik döneminde ki fiziksel değişiklikler.

Erkekler kız çocuklarına göre daha geç 10-16 yaş arasında ergenliğe girmektedir. Kız çocukları ile ruhsal açıdan hemen hemen aynı belirtiler gösterse de, fiziksel açıdan tamamen farklı olmaktadır. Erkek çocuklarının fiziksel özelliklerinde daha farklı değişiklikler olacaktır. 12 yaşlarına geldiğinde testislerinde gözle görülür bir belirti görülecektir. Testislerde olan büyüme ergenliğin ilk habercisi olmaktadır. Birkaç yıl içerisinde penis bölgesinde koyu renkli kıllanma görülecektir. Peniste büyüme de görülmektedir. 13 yaş itibariyla erkek çocuklarının seslerinde bir kalınlaşma görülür. Halk arasında adem elması denilen kıkırdak gırtlağında belirginleşir. Boyu 10-30 santim kadar uzama görülür. Elleri ve ayakları büyür. Kemikleri daha da kalınlaşır. Vücun da kıllanma görülür. İlk önce bıyıkları belirginleşir. Ardından tüm yüzünde sakalları çıkar. Kasları geliştiğinden daha da güçlü olduğunu hisseder. Penis sertleşmesi görülür. Testesteron hormonu salgılamaya başladığından vücudu sperm üretmeye başlar.

]]>
Ergenliğe Girdiğimi Nasıl Anlarım https://www.ergenlik.gen.tr/ergenlige-girdigimi-nasil-anlarim.html Mon, 03 Feb 2020 06:06:10 +0000 Ergenliğe Girdiğimi Nasıl Anlarım, Kızlar ve erkekler arasında ergenlik belirtileri bedensel olarak çok farklılık göstermektedir. İki cinsin arasında aynı olan ergenlik belirtisi ise ruh halidir. Bazı kişilerde bir saat diğerin Ergenliğe Girdiğimi Nasıl Anlarım, Kızlar ve erkekler arasında ergenlik belirtileri bedensel olarak çok farklılık göstermektedir. İki cinsin arasında aynı olan ergenlik belirtisi ise ruh halidir. Bazı kişilerde bir saat diğerini tutmazken bazen ise bu süreç günle ifade edilmektedir. Sürekli olarak değişkenlik hali gösteren iç dünya bazen olumlu etki ve tepkiler gösterirken bazen ise mantık dışı hareketler ile kendini göstermektedir. Bu dönemlerde kişilerin bedenlerinde meydana gelen gelişim, tamamen ruh hallerini etkilemektedir. Vücudun salgılamakta olduğu hormonlar kan basıncını artırırken kalp ritminde de büyük oranda artış gözlenmektedir.

Kızlarda Ergenlik Belirtileri:
 • Kız çocuklarında kişiden kişiye değişkenlik gösterebilen ergenlik yaşı, 9-20 arasındaki yaşlarda sona ermektedir. Kızlarda ergenlik belirtileri, ruh halinin farklılıkları ile başlar. 
 • Depresyon hali, uykuda düzensizlik ve yeme içmede dengesizlik bu dönemin ilk belirtileri arasındadır. Kişilerin bazılarında bu dönemde kilo alma gözlenirken bazı kişilerde ise fazla kilo kaybı gözlenmektedir.
 • Boyda uzama ve bedende genişleme bu dönemlerde görülmektedir. 
 • Kasık ağrıları adet döneminin habercisi olarak kabul edilmektedir. Adet kanaması karın ve kasık ağrıları ile ortaya çıkmaktadır. 
 • Meme uçlarında uyanma yine bu dönemde kız çocukları için ergenlik belirtilerinden bir tanesidir. Meme uçlarının aşırı acıması, meme kanar kısımlarında hassaslık ve şiş hissi bu dönemde ortaya çıkan belirtilerdendir.
 • Basenlerin genişlemesi ergenlik dönemi belirtilerinden birisidir. 
 • Koltuk altlarında, bikini bölgesinde ve bacaklarda kıllanma, hormonla dengelerin değişmesi ve ergenlik döneminin başlamış olmasının bir kanıtıdır. 
Ergenliğe Girdiğimi Nasıl Anlarım
Erkeklerde Ergenlik Belirtileri:
 • Erkek çocuklarında ergenlik belirtileri, ruh halinin değişmesi ile başlar. Kişiler bu dönemde mantıklı düşünemezler ve aşırı sinirlilik hali ortaya çıkar. Yine erkeklerde hızlı ve çok konuşma hali gözlenebilir. 
 • Boyda uzama kaslarda belirginleşme bu dönemde görülen belirtilerdendir. Özellikle göğüs ve omuz kısımlarında bu farklılık daha belirgin olmaktadır. 
 • Kişiden kişiye değişebilen kilo alma veya kilo kaybı, ergenlik belirtilerindendir. Gece geç yatıp, gündüz geç kalkma, tembellik gibi bulgularda görülmektedir. 
 • Seste çatallaşma ve ilerleyen dönemlerde ses kalınlaşması erkeklerde ergenliğin belirgin bulgularından birisidir. İlk aylarda kısılan ses sonraki aylarda çatal çıkmaya başlar ve ilk 6 ay içerisinde ses oturur. 
 • Bacak, kollar ve göğüs bölgesinde kıllanma erkekler için ergenlik belirtisidir. 
 • Cinsel merak ve bu konuda araştırıcılık erkelerde görülen bir ergenlik belirtisidir. Vücudun salgılamış olduğu erkeklik hormonu nedeni ile cinsel merak meydana gelmektedir. Bu dönemde erkeklerin anne ve babaya tavır alıp, soğuk davrandıkları da görülmektedir. 
 • Anneye hissedilir derecede yaklaşma ve babadan uzaklaşma erkek çocuklarında gözlenen bir ergenlik belirtisidir. 
Ergenlik Dönemi Desteği:

Çocukları bu dönemde ihtiyaçları olan tek şey, onları anlayabildiğini kendilerine hissettiren ebeveynlerdir. Bu süreçte doğru ve yanlışı sözlü uyarılarla değil, kendileri bizzat yaşayarak öğrenmeyi tercih eden çocuklar için bu koşulları takip ederek sağlamak en doğru yaklaşım olacaktır. Cinsellik hakkında fazlaca meraklı olan çocuklara doğru anlatım ile bilgi vermek yine çocukların ilerleyen hayatlarında kendilerini iyi hissedecekleri bir davranış biçimidir. Bu dönemlerde iç sesleri fazlaca yüksek olduğu için, kişilerin mutlaka odak noktalarının değiştirilmesi gerekmektedir. Örneğin, kişinin eğilimine göre işe veya hobinin kursuna gitmesi sosyal bakımdan ve ruhsal bakımdan bu dönemi daha verimli geçirmeleri için doğru bir adım olacaktır.]]> Ergenlik Dönemi Özellikleri https://www.ergenlik.gen.tr/ergenlik-donemi-ozellikleri.html Tue, 04 Dec 2018 01:10:30 +0000 Ergenlik dönemi özellikleri:,Çocukluk döneminin bitmesiyle birlikte kız çocuklarında ve erkek çocuklarında ergenlik dönemi başlar. Bu dönem kız çocuklarında 7-14 yaş arasındayken, erkek çocuklarında 10-16 yaş arasında d Ergenlik dönemi özellikleri:,Çocukluk döneminin bitmesiyle birlikte kız çocuklarında ve erkek çocuklarında ergenlik dönemi başlar. Bu dönem kız çocuklarında 7-14 yaş arasındayken, erkek çocuklarında 10-16 yaş arasında devam eden bir süreçtir. Bu süre içerisinde fiziksel olduğu kadar ruhsal açıdan da birçok değişiklik görülmektedir. Fiziksel olarak ergenlik döneminde kız çocuklarının ve erkek çocuklarında farklılıklar olmaktadır. Kadınlarda salgılanan östrojen hormonu, erkeklerde testesteron adlı hormon salgılanmaya başlar. Ergenlik döneminde artık daha mantıklı düşünmeye başlayıp, çocukluk döneminde yaptığı hareketler, izlediği programlar, okuduğu kitaplar ve ya giyindiği kıyafetleri son derece komik ve saçma bulmaya başlayacaktır. Ergenlik dönemi, cinsellik olarak bireyin kendisini fark etmesini sağlayacaktır. Erkeklerde sıklıkla ergenliğe geç girilme görülmektedir. Ergenliğe girilme yaşı olarak, coğrafi konum çok önemlidir. Aşırı sıcak olan iklimlerde daha erken olurken, soğuk yerlerde daha geç görülmektedir. Bu dönem içerisi çok önemli olduğundan anne ve babanın mutlaka çok dikkatli olarak, çocukları ile ilgilenmeleri gerekmektedir.

Ergenlik dönemi ruhsal özellikler

Ergenlik dönemi fiziksel olarak değişimin çok olduğu bir dönem olmaktadır. Bu dönem içerisinde kişinin duygusal olarak da çok büyük çöküntüler yaşayacaktır. Karşı cinse çok fazla bir ilgi duymaya başlayacaktır. Merakı artacağından okul hayatında derslerinde düşük not alması görülmektedir. Ailenin koymuş olduğu kuralları ezmek ve çiğnemek gibi tutumları olacaktır. Arkadaş çevresinde farklı arkadaşlıklar kurmak isteyecektir. Madde kullanımı ergenlik döneminde daha çok görülüyor. Bu dönemin içerisinde anne ve babadan özenerek sigara içme alışkanlığı da görülmektedir. Genellikle çocukta özgüven problemleri yaşayacaktır. Aile içerisinde şiddet gören ve sürekli olarak kötü davranışlar içerisinde büyüyen çocuklarda ergenliğe girdiğinde çok büyük sorunlar yaşayacaktır. Zorda kaldığında ya da herhangi bir olayı gerçekleştiremediğinde şiddete başvuracaktır. Bencillik çok fazla olacaktır. Sürekli olarak takdir edilmek ve hizmet görmek isteyecektir. Bir ergenin ailesine çok iş düşmektedir. Aile içerisinde var olan herhangi bir sorun, çocuklara belli edilmemesi gerekmektedir. Bedeninde yaşadığı değişiklikler nedeniyle, utanma ve çekingenlik olacağından içe kapanıklık görülmektedir. Her şeye meraklı olduğundan düşünmeden hareket edecektir. Sık sık kendilerini dünyadan koparıp hayal dünyasında yaşarlar. Bu hayaller geleceklerine dönük hayaller olabilirken, aşık olduğu ya da hoşlandığı biri ile de hayaller olabilir.
Ergenlik Dönemi Özellikleri
Ergenlik dönemi fiziksel özellikler:

Kız çocukları ve erkek çocuklarının anatomileri farklı olduğundan değişik belirtiler görülmektedir. Kız çocuklarında, ilk belirti olarak göğüslerinde büyüme görülmektedir. Bu büyüme sırasında göğüslerde kaşınma ve ya acı hissedilebilir. Koltuk altı ve kasıklarında koyu renkli kıllanma görülmektedir. Boyun uzamasıyla birlikte kalça kemiğinin de büyümesi sonucunda kadınsı bir görünüm alırlar. Beyaz bir renkte akıntı gelmeye başlar. Östrojen hormonu salgıladığından adet görmeye başlar.

Erkek çocuklarında ise, 10 yaşlarına geldiğinde testislerinde büyüme görülmektedir. Ardından ise, penis bölgesinde kıllanma ve büyüme görülür. İlk önce bıyıklarında ardından yüzünde ve en sonunda da bütün vücudunda kıllanma görülecektir. Boyunda 10-30 santim kadar bir uzama görülecektir. Ayaklarının da büyümesiyle birlikte kaslarında artış olacaktır. Yüzlerinde sivilce çıkacağından bunu çok büyük bir sorun olarak görüp, dış görünüşüne önem verdiklerinden utanma olacaktır. Penisleri olgunlaşacak ve sertleşme görülecektir. Testesteron hormonu salgılamasıyla birlikte sperm üretmeye başlayacaktır.

Kişilikleri bu sürede oluşur

Ergenlik döneminde insanların hayata bakış açıları gelişir. Bu sürede kimlikleri oluşacağınd]]> Ergenlik Dönemi Diyeti https://www.ergenlik.gen.tr/ergenlik-donemi-diyeti.html Tue, 04 Dec 2018 20:43:22 +0000 Ergenlik Dönemi Diyeti, çocukların sağlıklı gelişimleri açısından önemli bir önlemdir. Ergenlik döneminde bazı kişilerin fazla kilo alması bazılarının ise fazla zayıflaması bu dönemde kaçınılmaz bir gelişmedir. Bu seb Ergenlik Dönemi Diyeti, çocukların sağlıklı gelişimleri açısından önemli bir önlemdir. Ergenlik döneminde bazı kişilerin fazla kilo alması bazılarının ise fazla zayıflaması bu dönemde kaçınılmaz bir gelişmedir. Bu sebeple bu dönemde kişilere doğru beslenme programı uygulamak gerekmektedir. Cilt ve beden sağlığı için bu dönemde yağlı yiyeceklerden uzak durmak en doğru seçim olacaktır. Bedenin ihtiyacı olan vitaminleri bilmek ve bu doğrultuda ilerlemek, fazla kilo almanın ve cilt üzerinde beklenen yağlanmanın önüne geçmek için doğru davranış olacaktır. Ergenlik döneminde uzamaya başlayan boy için en sağlıklı destek süt ve süt ürünlerinin gerektiği kadar tüketilmesidir. Kan basıncının arttığı bu dönemlerde kan yapıcı yiyecekler ve içecekler tüketmek, bedene destek niteliği taşımaktadır. Kız çocuklarında   adet olgusundan sonra, kan şekerinin olması gerektiği düzeyde tutulması sağlıklı bir ergenlik için şarttır. Kan yapıcı özelliği bulunan, pekmez ve benzeri gıdalar bu dönemde kullanılabilir. Böylece hem kan kaybının yerine kan rezervleri doldurulmuş olur, hem de kan şekeri düzeyi korunmuş olur.


Ergenlik Döneminde Tüketilmesi Gereken Yiyecekler ve İçecekler:
 • Süt ürünleri
 • Sebzeler
 • Meyveler
 • Bakliyatlar
 • Beyaz ve Kırmızı Et
Ergenlikte vücudun dengeleri tamamen değiştiği için sağlıklı beslenme şarttır. Sağlıklı beslenmenin ilk adımı ise bilinçli tüketimdir. Kişilerin listede adı geçen yiyeceklerle kendilerine düzenli bir liste oluşturmaları ve bu listeye sadık kalmaları sağlıklı gelişimleri için gereklidir. Süt ürünlerinin tamamı kemik yapısının olması gerektiği gibi gelişmesine yardımcı olmaktadır. Ergenlik döneminde boy uzaması gerçekleştiği için, kemiklerin bol miktarda kalsiyuma ihtiyacı bulunmaktadır. İşte bu sebeple, kalsiyumun bolca bulunduğu, yoğurt, süt, peynir ve benzeri gıdaların organik olmak koşulu ile tüketilmesi gerekmektedir. Listede adı geçen sebze bölümüne ülkemizde yetişen bütün sebzeler dahildir. Sindirim sistemi için gerekli olan sebze tüketimi, doğrudan beden ve ruh sağlığına olumlu yönde destek vermektedir. Bağışıklık sisteminin bedene sağlaması gereken konfor için sebze ve meyve tüketimi mutlaka olmalıdır. Bağırsak ve diğer organların vitamin takviyesi için doğal meyveler tüketilmesi, kişilerin sağlıklı bir ergenlik dönemi geçirmelerine önemli destek sağlamaktadır. Yine meyvelerde ve sebzelerde bulunan A-B-C-E vitaminleri kaliteli yaşam için gereklidir. Bakliyat ve et tüketimi ergenlik dönemi için sağlığa giden yolda önemli bir rol oynar. Özellikle balık tüketmek bu dönemde kişilerin hafızaları için önemli bir uygulamadır.

Ergenlik Döneminde Tüketilmemesi Gereken Yiyecek ve İçecekler:
 • Alkol
 • Sigara
 • Uyuşturucu
 • Un
 • Şeker
 • Tuz
 • Yağ
Bedenin bütün organları bahar aylarında yaşama uyanan bitkiler gibi, hayata başlangıç yaptıkları ergenlik döneminde yukarıda adı geçen yiyeceklerin beden sağlığı adına hiç faydası bulunmamaktadır. Aynı zamanda bu yiyecek ve içeceklerin ölümcül rahatsızlıklar barındırdığı kişilerce iyi bilinmelidir. Söz konusu bu gıdaların haricinde sakınılması gereken diğer bir faktör ise, günümüzde dostça görünen hazır gıdalardır. Ergenlik döneminde fazlaca başvurulan fastfoot yiyeceklerin beden sağlığına hiç bir katkısı bulunmadığı gibi, kişileri obezite yolunda cazip kılınmış çeşitleri ile oyaladığı bilinmektedir. Trans yağ bulunan ve koruyucu maddeyle muhafaza edilen bütün yiyecekler ve içeceklerden uzak durulması, sağlıklı bir bedene sahip olunması anlamı taşır.  Sigara, alkol ve diğer bağımlılık yapan içeceklerin ölümcül sonuçları geniş vadede içlerinde sakladıkları kişilerce iyi bilinmelidir. Un, şeker, yağ ve tuz gibi masum görülen kullanım maddelerinin fazlasının obeziteyi tetikleyeceğinin bilincinde olmak gerekmektedir.

Ergenlik Dönemi Diyeti Ergenlik Sivilceleri https://www.ergenlik.gen.tr/ergenlik-sivilceleri.html Wed, 05 Dec 2018 14:58:48 +0000 Ergenlik Sivilceleri, ergenlik döneminde derinin fazlalaşmış yağ salgısının ardından yağ bezelerinin etkilenerek iltihaplanmasıdır. Bu istenmeyen iltihaba sebep olan bakteri genellikle herkesin cildinde bulunmaktadır. Ergenlik Sivilceleri, ergenlik döneminde derinin fazlalaşmış yağ salgısının ardından yağ bezelerinin etkilenerek iltihaplanmasıdır. Bu istenmeyen iltihaba sebep olan bakteri genellikle herkesin cildinde bulunmaktadır. Ancak derideki yağ salgısı miktarının çokluğu ile yağın bünyesindeki farklılıklar bu bakterilerin artmasına sebep olurlar.

Ergenlik Sivilceleri Hangi Yaşlarda Yaşanır

Genellikle en fazla 14-16 yaş esnasında meydana gelen akne genç erkeklerde kızlara oranla daha çok rastlanır. Ergenlik dönemine girmiş gençlerin 10/1'inde ileri derecede akne oluşur. Kızlarda ise ergenlik sivilcesi erkeklere oranla daha erken yaşlarda meydana gelir. Bu durum ise bazı kızların ergenlik dönemine daha çabuk girmesinden kaynaklanır. 25'li yaşlardan sonra oluşan ve genç akne adı verilen akne erkeklere oranla kadınlarda çok daha fazla rastlanır.

Aknenin Oluşumu Nasıl Başlıyor

Akne oluşumunda yağlanan deride ilk komedon adı verilen beyaz ve siyah renkte yağlı kabarcıklar meydana gelir. Bu kabarcıklar sıkıldığında ise kurtçuk halinde uzar. Sivilcenin ilk belirtileri ise kişilerde alın bölgesinde başlar. Ardından yüz bölgesi, çene, burun, boyun ve nadiren de olsa vücut hatta kalça kısmına kadar yayılabilir.

Aknenin Olumsuz Etkileri

Akne sorunu yaşayan kişilerde utanma duygusu oluşabilir. Bu durumda kişilerde özel, iş ve okul hayatındaki ilişkilerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Ayrıca kaşıntı, kanama, ağrı ve yanma gibi istenmeyen etkileriyle kişilerde rahatsız edici problemler yaşanabilir.

Ergenlik Sivilceleri

Ergenlik döneminde oluşan akneler nedeni ile nedbeleşme ve sabit kalarak giderilemeyen lekeler ise arzu edilmeyen durumdur.

Akne Oluşumunda Genetik Faktörlerin Etkileri

Ergenlik döneminde oluşan aknede genetik kalıtımlar ve faktörler oldukça etkilidir. Kişilerin anne, baba, ağabey ve ablasında sivilce sorunu olanlarda akne rastlanma riski oldukça fazladır. Yapılan araştırmalara göre Japonlarda, Eskimolarda, beyaz ırkta, siyah ırka oranla sivilce çok daha fazladır. Ancak ana besin olarak deniz ürünleri tüketen Eskimolar da Ve Japonlarda batıya yönelik beslenme şekline geçildiğinde sivilce ve akne oranında artışlar gözlenmiştir.

Beslenme Türünün Etkisi Henüz Belli Değildir

Uygulanan diyet şeklinin akne üzerindeki olumsuz etkisi net olarak belirlenememişse de alınan kalorinin azaltılmasının yanı sıra fazla kiloların atılması sonucunda akne tedavisinde iyi neticelere varıldığı görülmektedir. Ergenlik dönemi geçen gençlerin genel gelişmelerini ve büyümelerini de olumlu yönde etkileyecek dengeli vitamin, protein, karbonhidrat, ve yağ almalarının yanı sıra ihtiyaçlarının yeterli miktarlarda balık, sebze ve meyve tüketmeleri de daha doğrudur.

Akne Adet Öncesi Fazlalaşıyor

Kadınlarda genellikle adet döneminde alevlenmeler yaşanabilir. Nemli iklim şartları, terleme ve yemek pişirilen bunaltıca sıcak mekanlarda çalışmak da akne sorununu fazlalaştırır. Fast- food mekanlarında çalışan gençlerde ise devamlı patates kızartanlarda da sivilceler daha da şiddetlenir. Bilinçli uygulanan deniz ve güneş banyosu şiddetli seyreden aknelerin üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Ayrıca sigara tüketiminin akne oluşumunu artırdığını kanıtlayan araştırmalar vardır. Bunların yanı sıra cilde uygulanan yağ içerikli kozmetikler ve pomat akne adı verilen bir sivilce oluşumuna sebep olur.

]]>
Ergenlikte Boy Uzaması https://www.ergenlik.gen.tr/ergenlikte-boy-uzamasi.html Wed, 05 Dec 2018 15:18:59 +0000 Ergenlikte Boy Uzaması, iklim koşulları da göz önünde bulundurularak 9-21 yaş aralığında gerçekleşmektedir. Kız ve erkek çocukları arasında değişkenlik gösteren boy ölçüleri kimi zamanda genetik olarak değişkenlik göst Ergenlikte Boy Uzaması, iklim koşulları da göz önünde bulundurularak 9-21 yaş aralığında gerçekleşmektedir. Kız ve erkek çocukları arasında değişkenlik gösteren boy ölçüleri kimi zamanda genetik olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Bu dönemlerde tüketilen yiyecek ve içeceklerin, boy uzamasını önemli ölçüde etkilediği uzmanlarca bildirilmektedir. Ergenlik döneminde fiziksel ve ruhsal olarak gelişim gösteren bireylerde öne çıkan belirtilerden bir tanesidir boyun uzaması. Sağlıklı bireylerde bariz belli olan uzama sağlığında sorun olan kişilerde sekteye uğradığı görülmektedir. Ergenlik döneminde fazla ruhsal çöküntüye maruz kalmamış çocuklarda boy uzaması olması gerektiği gibi oluşmaktadır. Sağlığında bir takım sorunlar olan ve ailesel olarak baskı altında bulunan çocukların beden ve ruh sağlıklarında bir takım sıkıntılar meydana geldiği belirtilmiştir. İşte tamda bu sebepten dolayı bu dönemlerde çocukların gerekli ilgiyi ve şefkati aile bireylerinden alabilmeleri çok önemlidir. Yine kişilerde boyun uzaması için ailelerin ve bireylerin yapabilecekleri çok sayıda destek bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi aktif olarak basketbol ve voleyboldur. Bu dönemlerde tüketilecek olan süt ve süt ürünleri de kemik gelişimini destekleyerek boyun uzamasında büyük etken olduğu bilinmelidir. 

Ergenlik Döneminde Boy Uzaması İçin Beslenme ve Yaşam Önerileri:
 • Salıklı bir boy uzaması için kişilerin beslenme alışkanlıklarının doğru olması gerekir. Sağlık açısından tüketilmesi zararlı maddelerin tamamında uzak durmak sağlıklı bir ergenlik için gereken bir adımdır. 
 • Süt ve süt ürünlerinin tamamını dozunda tüketiyor olmak yine boy uzaması açısından doğru olan bir seçimdir. 
 • Bol sebze ve meyve tüketimi bu dönemde kişilerin sağlığını garanti altına aldığı gibi boylarının uzamasına da büyük yardımcıdır. 
 • Bakliyat türü bedenin ihtiyacı olan vitaminler açısından gereklidir ve boy uzamasına yardımcı etkenlerdir. 
 • Bol sıvı tüketimi kanda bulunan oksijen oranını desteklediği için boy uzamasına da yardımcıdır.
 • Bu dönemde kişilerin ağır yük kaldırmamaları da boylarının sağlıklı uzamasına yardımcı olacak bir davranıştır.
 • İçki, sigara ve benzeri ürünlerden kullanmamak bu süreci destekler niteliktedir.
 • Bu dönem içerisinde kişilerin bol spor aktivitesi yapmaları boylarının uzamasına destek verecektir. 
 • Özellikle balık başta olmak üzere et ürünlerini gerektiği miktarlarda tüketmek bu sürece destek verecektir. 
 • Uyku düzeninin bedene uygun şekilde yaşanması boy uzamasına pozitif bir katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda bu dönem içerisinde yaşanan psikolojik bozukluklara da uyku düzenlemesi fayda sağlayacaktır.
 • Bu süreçte işlem görmüş, koruyucu ve katkı maddesi kullanılmış yiyecek ve içeceklerden uzak durulması çok önemlidir. Uzmanlarca sürekli olarak altı çizilen bu konuda kişiler gereken itinayı gösterseler, çağın rahatsızlığı olan obeziteden uzak kalmış olacaklardır. 
 • Bu dönemde her gün duş almak yine bireylerin boylarının uzamasına kısmi olarak yardımcı olacaktır. Duş esnasında açılan gözenekler, bedenin nefes almasını sağlayacak ve bu durumda ruh ve beden sağlığı yolunda ilerleme kaydedecektir.  
Ergenlikte Boy Uzaması
Ergenlik Döneminde Boy Uzaması için, bitki desteği alınabilir. Doğanın insanlara sunmuş olduğu birçok bitkinin bedene çok sayıda fayda sağladığı artık bilim adamlarınca kabul edilmiş bir gerçektir. Bu dönemde kişilere boylarının uzaması konusunda yardımcı olacak olan bitkiler şunlardır.
 • Brokoli ve bu sebzenin her türlü tüketimi boy uzamasına belli oranda destektir.
 • Soya fasulyesinin yemeği ve diğer tüketim seçenekleri boyun sağlıklı uzamasını sağlamaktadır.
 • Susam içeren sağlıklı yiyecekler bu konuda destektir.
 • Kuru meyvelerin tamamı boy uzamasına destek veren yiyeceklerdir.
 • Havuç ve havucun diğer tüketim şekilleri boy uzamasına]]> Ergenlik Dönemi Duygu Bozukluğu https://www.ergenlik.gen.tr/ergenlik-donemi-duygu-bozuklugu.html Thu, 06 Dec 2018 09:54:37 +0000 Ergenlik dönemi duygu bozukluğu, Ergenlik dönemi çocukluktan yetişkinliğe geçiş olarak adlandırılır. Çocukluk döneminde var olan bedenin değişikliğiyle birlikte ruhsal açıdan da değişiklik olacaktır. Kız çocukları daha Ergenlik dönemi duygu bozukluğu, Ergenlik dönemi çocukluktan yetişkinliğe geçiş olarak adlandırılır. Çocukluk döneminde var olan bedenin değişikliğiyle birlikte ruhsal açıdan da değişiklik olacaktır. Kız çocukları daha erken ergenliğe girdiğinden coğrafi konuma göre 7-14 yaş arasında ergenliğe girmektedirler. Erkeklerde sıklıkla geç ergenliğe girilme görülmektedir. Erkeklerde normal süreç 10-16 yaş arası olmaktadır. Ergenlik dönemi boyunca kendi bedenini fark edecek ve kişiliğinin gelişmesini sağlamış olacaktır. Ergenlik dönemi hayatın belki de en sıkıntılı zamanları olmaktadır. Bazı çocukların fiziksel değişiminden kaynaklı olarak bazı utanmalar veya özgüven problemleri olabilmektedir. Fiziksel olarak değişikliklerle birlikte hayata bakış açısıda belirleyecektir. Ergen olan çocuklar genellikle kızlar annelerini ya da kendilerinden büyük olan ablalarını örnek alırken, erkek çocuklarda babalarını örnek alacaklardır. Bu yüzden anne ve babaların çok büyük bir sorumluluğu olacaktır. Çocukların genellikle ergenlik sırasında çok kötü alışkanlıklar ve çok kötü arkadaşlıklar kuracağından, kötü gruplar içerisine gireceklerinden çocuklarını takip ederek mutlaka onlarla ilgilenmeleri gerekmektedir.

  Ergenlik döneminde yaşanan ruhsal sıkıntılar:

  Ergenlik döneminde kişi kendisiyle çatışacaktır. Hayatı anlamaya çalışacak ya da sürekli olarak kişiliğinin oluşabilmesi amacıyla farklı görüşlere yönelecektir. İnsanların sıklıkla kendilerini anlamadığını düşünecek ve içine kapanacaktır. Özellikle de ailesinde olan insanların hiç bir konuda fikir sahibi olmadıklarını ve onların yanlış düşünecekleri şeklinde düşünceleri olacaktır. Ailenin koymuş olduğu kurallara karşı gelecek elinden geldiği kadar bu kuralları çiğnemek isteyecektir. Eğer ailesinde sürekli olarak şiddet ya da saldırgan davranışlarla karşılaşıyorsa ve mutsuz bir çocukluk geçirdiyse, büyüdüğü zaman çok çekingen olacağı gibi aynı zamanda da saldırgan davranışlar sergileyecektir. Birçok kişi olumsuz bir olayla karşılaştığında şiddete başvuracak ve aşırı bir öfkesi olacaktır. Ergenin şiddet içeren bir gariplik olduğunu gördüğünde ya da farklılık gördüğünde mutlaka bir uzmandan yardım alması gerekmektedir. Özellikle yaşayacağı bazı olumsuz olaylardan sonra kendisini öldürmek gibi düşünceleri olabilir. Bu dönem içerisinde sıklıkla hayatın bir anlamı olmadığını ve gelecek konusunda umutsuzluk yaşayacağından herhangi bir düşük not aldığında, sevgilisinden ayrıldığında, ailesiyle kavga ettiğinde intihar etmek ya da evden kaçmak gibi belirtiler görülmektedir. Bu yaşlar içerisinde oluşan duygular çok yoğundur. Heyecan, aşk, hoşlanma, nefret, kıskanma gibi duygular çok aşırı olacaktır. Bu duyguları aşırı olduğunda dünyanın sadece ondan ibaret olduğunu düşünürler. Herhangi bir olay karşısında ağlama gibi sonuçlanır.
  Ergenlik Dönemi Duygu Bozukluğu
  Ergenlik döneminde aileden uzaklaşarak yalnızlaşırlar.

  Bu dönem aşırı meraklanmaya neden olan ve farklı arkadaşlıklar istenen bir dönemdir. Asileşen gençler, terör grupları, farklı görüşler, farklı olan insanlarla iletişim kurup onlarla arkadaşlık kurduğunda ailelerin dikkat etmesi gerekmektedir. Çocukların bu arkadaşlık çevresi nedeniyle uyuşturucu kullanımı sıklıkla görülmektedir. Ailede çocukların anneye ya da babaya özenerek sigara içmesi ya da alkol alması da sıklıkla rastlanan bir durumdur. Çocukların yanında kesinlikle kötü alışkanlıklardan uzak durulması gerekmektedir. Karşı cinse yoğun ilgiler ergenlik döneminde başlar. Çok yoğun hisler beslediğinden, aileden izinsiz evlenmek istemek gibi düşüncelere girebilirler. Sıklıkla kendilerini odalarına kapatarak yalnız kalmak isterler. Bu sürede sürekli olarak hayal kurarlar. İnsanların ergenlik çağında kişiliğinin oluşması ve karakterinin olmasına neden olur. İlerde ne meslek yapacağı ya da görüşünün nasıl olacağı belirlenir.
  ]]>
  Kızlarda Ergenlik Yaşı https://www.ergenlik.gen.tr/kizlarda-ergenlik-yasi.html Thu, 06 Dec 2018 17:09:25 +0000 Kızlarda Ergenlik Yaşı, ergenlik çocukluktan çıkıp yetişkinliğe adım atmak demektir. Ergenlik bayanların yaşayacağı normal bir evredir. Ergenlikle ilgili endişeleriniz olabilir. Bir çok değişiklik yaşayacaksınız fakat Kızlarda Ergenlik Yaşı, ergenlik çocukluktan çıkıp yetişkinliğe adım atmak demektir. Ergenlik bayanların yaşayacağı normal bir evredir. Ergenlikle ilgili endişeleriniz olabilir. Bir çok değişiklik yaşayacaksınız fakat siz yine aynısınız. Bu dönemi, hayatın büyük maceralarından biri olarak görebilirsiniz. Bayanlarda ergenlik dönemi, göğüslerin büyümesi ve belirli bölgelerde tüylenme ile kendini gösterir. Ergenlik dönemi tamamlandığında ise vücut anne olmaya hazır hale gelecektir. Fiziksel ve duygusal değişiklikler aynı zamanda başlamaz. Genel olarak, duygusal olgunluk fiziksel değişiklikten önce başlamaktadır. Kendinizi yaşlanmış hissedebilirsiniz ama hala bir çocuksunuzdur. Ya da tam tersi, yaşlanmış görünüyorsunuz ama daha bir çocuk gibi hissediyor olabilirsiniz.  Ne tam bir yetişkin ne de bir çocuksunuzdur. 

Kızlarda ergenlik yaşındaki belirtiler

Ergenlik bir şeylerin ne olacağının farkına varacağınız kafa karıştırıcı bir durumdur. Ergenlik, 7-13 yaş arasında gerçekleşir. Bu dönem 1,5- 4 sene arasında sürebilir. Genç kızlar göğüslerinin olgunlaşmaya başlamasıyla beraber en geç 2-3 sene içinde ergenliğe geçmiş olurlar. Eğer ergenliğe ait belirtiler kızlarda 8 yaşından önce görülürse çocuk erken ergenliğe girmiş anlamına gelmektedir. Normalde ergenliğin kızlardaki ilk belirtisi meme dokusunun gelişip büyümesidir. Buna ek olarak cinsel organda ve koltuk altında tüylenmeler görülür. Sonunda ilk adet kanamasının başlamasıyla da tamamlanmış olacaktır. Öncelikle ergenlik hormonlarla ilgili bir durumdur. Hormonlar, kimyasallardır ve vücutta farklı fonksiyonları vardır. Yaşlandıkça beyniniz özel hormonlar üretmeye başlar. Ergenlik dönemine geçişte beyin ve hipofiz bezleriniz hormonları çalıştırırlar. Bu hormonlar yumurtalıklara gönderilir ve yumurtalıklar, östrojen üretmeye başlarlar. Hormonlar, ergenlik döneminde fiziksel ve duygusal anlamda bir çok değişikliğe sebep olurlar. Büyüme hormonu hipofiz bezlerinde boyu, kol ve bacaklardaki kemiklerin uzamasına etki ederken, aynı zamanda kalp, akciğer ve vajinanın gelişmesine de yardımcı olur.. 

Kızlarda Ergenlik Yaşı
Erken ergenliğe giren çocuklar yaşıtlarından önce büyümeye başladıklarından kemiklerdeki büyüme noktaları daha çabuk kapanacaktır, bu yüzden yaşıtlarından daha kısa boylu olma ihtimalleri yüksektir. Normalden erken dönemde yaşamak zorunda kaldıkları adet kanaması, yetişkin görüntüsüne ulaşmak gibi durumlar çocuğu psikolojik açıdan olumsuz etkileyebilir. Eğer bunun sebebi tıbbi bir problem ise (beyin tümörleri gibi) ve tanı koymakta geç kalınırsa hayatı tehdit edebilir. Son yıllarda  bütün dünyada özellikle dikkat çeken büyük oranda erken ergenlik problemine rastlanmaktadır. Yapılan araştırmalar aldığımız gıdalar içinde bulunan hormon ve katkı maddelerinin çocuklarda bu duruma sebep olduğunu göstermektedir. Büyüme hormonu eklenip yetiştirilen meyve ve sebzeler, yine hormon eklenerek hızlı büyütülen etler ve sütler çocuklarda hormon uyarısına neden olabiliyor. Normal şartlarda çocukluk döneminde bu hormon uyarı sistemi beyinde, ergenlik hormonlarını bu dış uyaranların artmasıyla aktif hale gelmektedir. Aynı zamanda katkı maddeleri kadar olmasa da iklim değişiklikleri ve fiziksel koşullar, kullanılan plastik eşyalar ve oyuncakların içindeki hormon benzeri etki oluşturan kimyasallar da erken ergenliği başlatabilmektedir. Hazır yiyecek tarzı ve yapay endüstri ürünleriyle beslenme alışkanlıkları obeziteye sebep olarak vücuttaki yağ oranını arttırarak erken ergenliğe sebep olabiliyor.
]]>
Ergenliğe Kaç Yaşında Girilir https://www.ergenlik.gen.tr/ergenlige-kac-yasinda-girilir.html Fri, 07 Dec 2018 00:06:23 +0000 Ergenliğe kaç yaşında girilir, ergenlik insanın yaşamında en güzel, mutlu ve güçlü dönemlerden biri olmasına rağmen, aslında kriz ya da bunalım dönemleri arasındadır. Eski alışkanlıklardan yenilerine geçiş, Ergenliğe kaç yaşında girilir, ergenlik insanın yaşamında en güzel, mutlu ve güçlü dönemlerden biri olmasına rağmen, aslında kriz ya da bunalım dönemleri arasındadır. Eski alışkanlıklardan yenilerine geçiş, yeni koşullara uyum sağlama gibi durumlar yaşandığından gerçekten zorlu bir süreçtir. Ergenlik kız ve erkeklerde hem fiziksel, hem de ruhsal değişimlerin olduğu, üreme çağına adım atıldığı bir dönemdir. Bu süreç kız ve erkeklerde farklı dönemlerde yaşanır. Kızlar erkeklere göre ergenliği daha erken yaşlarda yaşarlar.

Ergenlik hangi yaşlarda yaşanır

Ergenliğin başlaması ve bitmesinin hangi yaşlarda olduğu konusunda farklı görüşler bulunmaktadır. Fakat ergenliğin buluğ çağıyla başladığı, erişkinliğe adım atmakla bittiği konusunda araştırmacılar hemfikirdir. Fakat bunun gerçekte hangi zaman olduğu konusunda halen tartışmalar bulunmaktadır. Çocuğun büyümesi fiziksel ve biyolojik olarak olgunluğa erişmesi, 13-14 yaşlarına geldiğinde biyolojik olarak erişkinlerin fonksiyonlarını yerine getirecek olması ergenliğin bitişini gösterir denemez. Çünkü çocuklar bu dönemde özellikle cinsel fonksiyonlarını yerine getirebilecek olsa da, toplumsal kurallar ve yasalarla erişkin kabul edilmemektedir.

Günümüzde biyolojik ve psikolojik açıdan erinlik çağı 10-12 yaşlarında başlamakta, bazen 16-18 yaşlarında hatta 20 yaşına kadar bu devam etmektedir. Fakat bunun için halen kesin kabul edilecek sınırlar çizilememektedir. Bilimsel araştırmalarda buna açıklık getirememiştir. Ergenlik çağına girişi kendine özgü görevleriyle, istekleri ve uyum olarak 3 belirgin döneme ayırmalı, her dönemi de kendine has özellikleriyle değerlendirmek gerekir.

İnsan yaşamında yaklaşık onda birlik dönemi kapsayan ergenlik çağı, herkesin yaşamında belirli ve oldukça önemli değişimleri kapsamaktadır. Ergenlik çağının başında kişinin biyolojik durumunda farklılık olurken, ergenliğin sonuna gelindiğine psiko sosyal durumunda farklılık olur. Yani ergenliğin başı ve sonu kendine has kişisel bir krizdir. Bu nedenle günümüzde ergenlik dönemi uzun bir süreç içinde değerlendirilmekte, erken, orta ve geç dönem olarak ele alınmaktadır.

Ergenliğe Kaç Yaşında Girilir

Kızlarda ve erkeklerde ergenliğin başlaması öncelikle vücutlarında meydana gelen fiziksel değişimlerle değerlendirilir. Çocuklar birer yetişkin olma yolunda hızlı bir ilerleme göstermeye başlar ve vücutları bir kadın ve bir erkek gibi şekillenmeye başlar. Ana çizgiler daha bariz şekillenir. Kızlarda kalçalar belirginleşir, erkeklerde erkeksi vücut hatları ön plana çıkmaya başlar. Sesten, cilt dokusuna, cinsel bölgelerden, saçlara kadar baskın bir değişme gerçekleşir. Yaş olarak değerlendirildiğinde kızlar erkeklerden daha önce ergenliğe adın atar. Bu nedenle aynı yaşlarda olsalar bile, kızlar ve erkekler aynı olgunluğu gösteremez. Bireyler bu değişimlere adapte olursa, kolay intibak sağlarsa toplumdaki yeri daha sağlam olur. Aksi halde ergenler psikolojik olarak kendi içlerinde sorun yaşamaya başlar.

]]>
Ergenliğe Nasıl Girilir https://www.ergenlik.gen.tr/ergenlige-nasil-girilir.html Fri, 07 Dec 2018 14:00:54 +0000 Ergenliğe nasıl girilir, ergenlik son derece doğal bir dönemdir. Kız ve erkek herkesin yaşayacağı bir süreçtir. Bu dönemde vücutta önemli değişimler meydana gelir. Bireyler çocukluk evresi özelliklerinden, yetişk Ergenliğe nasıl girilir, ergenlik son derece doğal bir dönemdir. Kız ve erkek herkesin yaşayacağı bir süreçtir. Bu dönemde vücutta önemli değişimler meydana gelir. Bireyler çocukluk evresi özelliklerinden, yetişkinliğe adım atmaya başlarlar. Vücutta olan değişimlerin önemli bir bölümü ergenlik döneminin ilk aşaması olan erinlik çağında gerçekleşir. Erinlik çağı sonrasında olan değişimler daha yavaş şekilde meydana gelir. Bu değişimler eski yıllardan itibaren bilinmektedir. Değişime uğrayan bedenin kişinin davranışlarına ve bu dönemden itibaren yönelişlerine yaptığı etkilerde bilimsel olarak çalışmalara konu edilmiştir. Hızlı vücut değişimleri sonucunda kişinin bunlara intibakı zorlaşmakta ve güvensizlik sorunu oluşmaya başlamaktadır. Özellikle cinsel organlarda olan değişimler, insanların buna intibakını güçleştirmektedir. Yetersiz intibak nedeniyle kişiler ergenlik döneminde çeşitli sorunlar yaşamaktadır. Bu değişimler kızlar ve erkeklerde farklı dönemlerde başladığı gibi, cinsiyete göre farklı değişimler olmaktadır.

Ergenliğe girişi belirleyen değişimler

Kıllar: Erinlik dönemine girenlerde vücuttaki belli yerlerdeki kıllar büyümekte, ergenliğin sonuna kadar kıllar bükümlü hale gelmektedir.

Ay hali: Ay hali yani adet görme kızların cinsi olgunluğuna işaret olarak görülmektedir.

Islak geceler: Erkeklerde ergenlik döneminde cinsi organlarının gece salgı yapmasının erkeği cinsi olgunluğa ulaştırdığı kabul edilir. Bu penisten sıvı gelmesiyle olur. Erkekte bu şekilde üreme organından fazla semenin atılması normal kabul edilir. Fakat bu durum her çocukta meydana gelmez. Bu şekilde ıslak geceler ayrıca erinliğe girildiği dönemde değil, erinliğin ortasında meydana gelir. Bu nedenle kişinin erinliğe girdiğini belirlemez.

Akıl dişi: Kişilerde akıl dişinin çıkmış olması, erinlik döneminin başlangıcı olarak görülmüştür. Fakat ergenliğe girildiğini gösteren sağlam bir belirti değildir.

Ergenliğe Nasıl Girilir

Ergenliğe girişte olan fiziksel değişimler

Ergenlik hala daha anlaşılması güç bir dönemdir. Bu süreç her gencin gelişimine katkıda bulunmakta ve değişimlerin bariz şekilde görüldüğü bir dönemdir. Daha çok psikolojik, biyolojik ve sosyal gelişmenin, olgunlaşmanın olduğu dönem, kişinin çocukluktan ergin olmaya adım attığı bir süreçtir. Bu kızlar ve erkeklerde belli biyolojik değişimlerle başlamaktadır. Kızlar 9-12 yaşlarında, erkekler 12-14 yaşlarında bu değişimlere girerler. Özellikle boy ve ağırlık yavaş bir halden, hızlı bir döneme girerek belirgin hale gelir. Daha sonra cinsel özelliklerdeki değişimler olmaya başlar.

Erkeklerde cinsel bölgede tüylerin oluşmaya başlaması, yüzünde bıyık ve sakal tüylerinin çıkmaya başlaması ve seste değişimler olmaya başlar. Kızlarda vücutlarındaki değişimlere hazırlıklı olmalı. Çünkü omuzlar yuvarlaklaşır, kalça genişler, bel incelmeye başlar. Bunlar kadınlık özelliklerinin çizildiği belirtilerdir. Boy uzaması kişinin ergenlik dönemine girdiğinin en önemli belirtisidir. Kişiler henüz anne rahminde bile büyümeye maruz kalır. Özellikle doğumdan sonraki 2 yıl içinde bu bariz şekilde görülür. Daha sonra büyüme yavaşlar. Ergenlik dönemine girilmeye başlandığında, yeniden gelişme hızlanır ve boy hızla uzamaya başlar. Kızlarda boy uzaması erkeklerden daha önce olmaktadır. Ancak erkekler 15 yaşından itibaren kızları uzamada geçmeye başlıyor. Fakat bunda genetik etkenler ve kişisel farklılıklar da etkili olmaktadır.

Ergenlikte başka bir belirti kişilerin kilo almaya başlamasıdır. Sadece boy uzaması kriter olarak değerlendirilmemelidir. Boy ve kilo aynı paralellikte olmalıdır. Bu şekilde boyun uzaması, kilonun artmasıyla birlikte, kişinin kolları daha fazla kuvvetlenmeye başlar.

Ergenlikte bireylerdeki cinsel gelişim, kızlarda göğüslerin büyümesi, erkek çocuklarda sakal ve bıyıkların çıkmaya başlaması ikinci]]> Ergenliğe Girerken Görülen Rüya https://www.ergenlik.gen.tr/ergenlige-girerken-gorulen-ruya.html Sat, 08 Dec 2018 02:49:02 +0000 Ergenliğe girerken görülen rüya, genellikle cinsel içeriğe sahip rüyalardır. Bu rüyalar ihtilam olma deyimiyle karşılık bulur. İhtilam olmak demek sözlük anlamı olarak rüya görme yada ergenlik çağına girme olarak karşıl Ergenliğe girerken görülen rüya, genellikle cinsel içeriğe sahip rüyalardır. Bu rüyalar ihtilam olma deyimiyle karşılık bulur. İhtilam olmak demek sözlük anlamı olarak rüya görme yada ergenlik çağına girme olarak karşılık bulur. Daha geniş bir ifade ile ergenlik çağına ulaşan erkek yada kızların orgazm olmalarına neden olan türlerde rüya görmeleri demektir. 


Aynı anlama gelen ve ihtilam olmanın türediği hulum kelimesi Kuranı Kerim'de birkaç  yerde geçmektedir. Bir insanın buluğ çağına yani ergenlik dönemine girmesi bu tür rüyaları görmeye başlaması ile başladığı kabul edilir. Başka bir deyişle bu rüyalar işaret kabul edilir. Bir erkek çocuk yada kız çocuğu ergenlik dönemine girince bir takım fizyolojik değişiklikler yaşarlar. Bu değişikliklerin bazıları vücudun dış görünümüne etki eden değişiklere neden olur. Örneğin ses tellerinde kalınlaşma olur ve bu değişimin sonucunda ses daha tizken daha gür çıkmaya başlar. Vücudun jenital bölgeleri başta olmak üzere koltuk altları ve bazı yerlerde kıllanma başlar. Mesela erkeklerde sakal ve bıyık bölgelerindeki kıllar daha belirgin olmaya başlarlar. Bu durumun nedeni bu dönemde salgılanan bazı hormonların seviyesinde artış olmasıdır. Örneğin erkek çocukları ergenlik dönemine girdikleri zaman testosteron adı verilen erkeklik hormonunun salgılanma seviyesi artar ve kişi ereksiyon yaşamaya başlar. Belirli bir zaman yada mekan olmaksızın her an için oluşabilen bir olgudur bu. Televizyon izleme sırasında, okulda yada duş alma sırasında ereksiyon gerçekleşebilir. Bu dönemde görülen rüyalar tıp dilinde ıslak rüya olarak adlandırılmaktadır..

Ergenliğe Girerken Görülen Rüya
Islak rüyaların sıklıkla görülmesi bir problem midir

Bu tür rüyaların sıkça görülmeye başlanması normal bir durumdur. Aslına bakılırsa büyümenin gerçekleştiğinin bir göstergesidir. Bu nedenle bu rüyaları kontrol altına almanın veya duraklatarak engel olmanın bir yol ve yöntemi bulunmamaktadır. Bazı kişiler haftada 2-3 kez ıslak rüya görürken bazıları ise bu dönem boyunca sadece 1-2 rüya görebilmektedir.
]]>